≡ Menu
Úvodní strana » Projekty » Aktuální projekty » Klavírní inspirace k němým filmům

Nabídka klavírních improvizací Steffena Heinzeho k němým filmům

Steffen Heinze je absolventem oboru jazzový klavír na výmarské vysoké hudební škole Franze Liszta. Věnuje se koncertní činnosti na jazzfestivalech v Německu i v zahraničí, nahrávací činnosti pro německý rozhlas a TV. Od roku 2003 je docentem klavíru, teorie a kompozice na MusicArtSchool v Erfurtu, počínaje rokem 2006 působí na hudební škole v Rudolstadtu a pravidelně je zván na workshopy a kurzy pro mladé jazzové talenty. Jeho specialitou jsou klavírní improvizace k němým filmům.

film-metropolis.jpg1) Metropolis (1927) - režie: Fritz Lang

Metropolis, původně více než dvouhodinový film, je německý černobílý němý film rakouského expresionistického režiséra Fritze Langa. Je jedním z prvních snímků žánru science-fiction.Premiéru měl v roce 1926 v Německu, 1927 v USA. Jedná se o sci-fi antiutopii. Jedná se o jeden z nejdražších filmů v té době vůbec – stál 7 miliónů tehdejších marek. Předlohou byl stejnojmenný román od Thei von Harbou, která v té době byla Langovou manželkou. Na svou dobu se jednalo o film s vynikajícími vizuálními efekty, které byly překonány až ve druhé polovině 20. století.

 

 

film-potemkin.jpg2) Křižník Potěmkin (1925) - režie: Sergej Eisenstein

Křižník Potěmkin je celovečerní němý sovětský film, který natočil Sergej Ejzenštejn v roce 1925. Řadou kritiků je považován za jeden z nejvýznamnějších snímků světové kinematografie, na světové výstavě Expo 58 byl vyhlášen nejlepším filmem vůbec. Pojednává o námořní vzpouře v roce 1905. Pro svou převratnost a expresivitu byla řada scén z filmu často citována dalšími filmovými tvůrci. Nejexpresivnější scénou je patrně masakr na Oděském schodišti. Film byl z mnoha stran přelomový. Objevila se zde například poprvé pohyblivá kamera; skoro celý film se odehrává v Poprvé zde také byly použity obrovské scény komparsistů.

 

 

film-nosferatu.jpg3) Upír z Nosferatu (1922) - režie: Friedrich Wilhelm Murnau)

Nosferatu, Eine Symphonie des Grauens (doslova: Nosferatu, symfonie hrůzy, v češtině uvedený jako Upír Nosferatu) je celý název německého expresionistického němého filmu z roku 1922 režiséra F. W. Murnau na motivy románu Brama Stokera Dracula. Dobový hororový zjev Orloka – dlouhé pazoury, holá lebka, tmavá silueta vynořující se z mlhy se stali nepřekonatelnými. Rovněž častý motiv upírských historek, že upíři se bojí světla pochází z tohoto filmu, v jeho předloze se nevyskytoval.
Části filmu které se odehrávají v Sedmihradsku byly natočeny na Slovensku a ve filmu se jako komparz objevilo několik místních obyvatel.


 

220px-Charlie_Chaplin.jpg4) vybrané filmy s Charliem Chaplinem

Charlie Chaplin (1889–1977) patří k nejslavnějším světovým filmovým tvůrcům. Své filmy vytvářel od námětů, přes scénář a režii až po hraní v hlavní roli. K herectví se dostal už jako osmiletý když pracoval jako divadelní umělec. V roce 1906 začal pracovat v zájezdovém divadle a v roce 1917 byl už nejlépe placeným hercem na světě. Po válce se názorově rozešel s Hollywoodem. Pro jeho "neamerickou činnost" mu po pobytu v zahraničí nebyl umožněn návrat zpět do Spojených států, proto se usadil ve Švýcarsku. Návrat do USA mu povolili až v roce 1972, kdy dostal čestného Oscara za celoživotní dílo. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.