≡ Menu

Kulturní a informační služby města Přerova ve spolupráci
s uměleckou agenturou GLOBART s.r.o. uvádí

 

SETKÁNÍ ŽÁNRŮ PŘEROV 2022

Cyklus koncertů proběhne pod záštitou primátora města Přerova Ing. Petra Měřínského.

www.setkanizanru.cz
 

Úterý 4. ledna 2022 v 19 h, Městský dům Přerov

Moravské  klavírní  trio a operní  hosté
Slavnostní novoroční koncert

Renomované klavírní trio s primáriem Jiřím Jahodou a přerovskou rodačkou Janou Ryšánkovouza klavírem s vyhlášenými pěveckými hosty představí tradiční svátečně laděný program,zaměřený na slavné árie a dueta z oper a operet světového repertoáru.

Aktuální foto malá.jpgMoravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl. Významnou součástí činnosti souboru je i spolupráce se zpěváky všech hlasových kategorií. Díky mimořádné šíři operního i písňového repertoáru (přes 200 skladeb ve vlastních úpravách) je  Moravské klavírní trio také oblíbeným partnerem operních pěvců mezinárodního renomé (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Miki Isochi), kteří koncerty s triem vyhledávají jako protiváhu svého uměleckého působení na světových operních scénách ( MET, Tokio, La Scala...) Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s nadšeným ohlasem široké hudební veřejnosti. O tom svědčí opakovaná pozvání k vystupování na významných koncertních pódiích. Více informací o triu naleznete ZDE.

 

 

Úterý 22. února 2022 v 19 h, Městský dům Přerov

The  Cello  Boys & Od klasiky  k rocku

Poprockové duo zahraje na violoncella klasickou hudbu, ale i úpravy rockových a popových hitů nejznámějších kapel jako Nirvana, AC/DC, U2, Europe, Iron Maiden či známých interpretů
a DJ´s jako Jackson, Fonsi, Avicii a další.

cello19 (13 of 74) malá.jpgVznik violoncellového dua The CELLO Boys se váže k podzimu roku 2016. Za dobu dosavadní umělecké činnosti má za sebou řadu vystoupení jak v České republice, tak v zahraničí. Vystoupili na mnoha akcích jako jsou koncerty, plesy, festivaly, městské slavnosti, firemní eventy a další. Pravidelně také pořádají své vlastní koncerty v různých divadlech nebo industriálních či jiných netypických prostorech. Interpretují hudbu „klasickou“, pop, rock či hudbu jiné moderní scény. Do jejich repertoáru se tedy řadí jak J. S. Bach, J. Haydn, M. Doležil nebo D. Vrchoslav, tak vlastní virtuózní úpravy těch nejznámějších písní kapel jako například Nirvana, AC/DC, U2, Europe, Iron Maiden nebo také známých interpretů a DJ´s mezi které patří M. Jackson, L. Fonsi, Avicii a další. Snaží se o propojení těchto kontrastních stylů. Proto si můžeme povšimnout například motivu 4. věty Novosvětské Symfonie A. Dvořáka ve skladbě Fear of the Dark (Iron Maiden) nebo Toccaty d moll zakomponované do Thunderstruck (AC/DC). Skladby volí tak, aby se předvedla virtuózní technika, všechny možnosti nástroje, a aby se zároveň nenudil odborník, ani méně náročný posluchač.

Ladislav Mariaš poznal violoncello již ve 4 letech, kdy jej k perfektním základům a lásce k nástroji vedl první učitel, Václav Stuchlý. Později přešel na ZUŠ Ostrava-Poruba, kde jej s otcovským přístupem a neméně důsledně učil Mgr. Miroslav Doležil. Od roku 2012 ve svých studiích pokračoval na Pražské konzervatoři ve třídě profesorky Renaty Strašrybkové, díky níž měl možnost poznat svého nynějšího spoluhráče. V současné době ve svých studiích pokračuje na Akademii múzických umění v Praze, kde své hráčské dovednosti konzultuje s profesorem Mikaelem Ericssonem. Zúčastnil se také řady soutěží, na kterých získal mnoho ocenění. Řadí se mezi ně například 1. místo a titul absolutního vítěze violoncell a kontrabasů v celostátním kole soutěže ZUŠ, 2. místo na evropské soutěži Bogdana Warchala Talent for Europe v Dolnom Kubíně nebo účast na celosvětové soutěži Wettbewerb v rakouském Liezenu. Absolvoval také kurzy a masterclass pod vedením Elizabeth Wilson, Michala Kaňky, Piotra Hausenplase, Sebastiana Klingera, Petra Prauseho, Stevena Isserlise a Jána Slávika. Na základě úspěšně vykonaného konkurzu působil také v Plzeňské filharmonii. Nyní vystupuje jak sólově, orchestrálně, tak v komorních projektech jako je The CELLO Boys nebo The StringZ.

Zachar Fedorov je dlouholetým vášnivým violoncellistou. Od svých šesti let (od r. 1997) studoval pod vedením Vitalie Belozerova a Olega Fedorova. V roce 2007 nastoupil na Pražskou konzervatoř do třídy uznávané profesorky Renaty Strašrybkové. V roce 2002 se zúčastnil celonárodní soutěže ZUŠ ve hře na violoncello a vyhrál první místo. O tři roky později vyhrál na stejné soutěži druhé místo. V roce 2011 splnil konkurz na místo violoncellisty v Severočeském divadle v Ústí nad Labem a od té doby je jeho členem. Ve vzdělávání v oboru violoncella nadále pokračoval a od r. 2014 studuje na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Michala Kaňky. Během studií na AMU se účastní mnoha komorních vystoupení s různým hudebním zaměřením – od klasiky až po novodobou pop-rockovou hudbu. V rámci svého studia absolvoval masterclass pod vedením M. Kaňky, J. Bárty, M. Ericssona a C. Brotbeka. Ve své koncertní činnosti vystoupil také jako sólista s Teplickou filharmonií a s orchestrem Severočeského divadla. Spolupracuje s předními českými klavíristy jako např. s Michalem Maškem. Od roku 2015 aktivně působí v Českém národním symfonickém orchestru, se kterým absolvoval zahraniční turné s umělci jako jsou Ennio Morricone, Danny Elfman, James Newton Howard, ale také Pražský výběr nebo Accept.

 

Úterý 12. dubna 2022 v 19 h, Městský dům Přerov

 Akordeonový  virtuóz  Milan  Řehák & One Man Show

Originální akordeonové kompozice, barokní skladby, virtuózní transkripce i aranže populárních písní přinese sólový recitál Milana Řeháka, jednoho z nejprogresivnějších českých akordeonistů, absolventa Královské hudební akademie ve Stockholmu a laureáta mnoha mezinárodních soutěží.

Milan Řehák foto.jpgMilan Řehák je absolvent Pražské konzervatoře a Královské hudební akademie ve Stockholmu. Je také laureátem mnoha mezinárodních soutěží (Chorvatsko, Itálie, Německo, Česko, Rusko). První cena na akordeonové soutěži v Pule (2012) mu přinesla mnoho příležitostí jako například koncert pro European Broadcasting Union, koncert v rámci Svátků hudby v Praze či pozvání do TV pořadů. Vystupoval také na festivalech ve Stockholmu, Drážďanech, Salzburgu, Miláně a spolupracoval s řadou významných hudebníků a těles jako jsou Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Lubomír Brabec, České trio a mnoho dalších. Vydal 6 CD a je aktivní na poli mediální produkce a výtvarného umění.

 

Úterý 29. března 2022 v 19 h, Městský dům Přerov
KVŮLI NEMOCI PŘELOŽENO NA NOVÝ TERMÍN

Úterý 10. května 2022 v 19 h, Městský dům Přerov

Jiří  Stivín  s Beladona  Quartet & Classic  Meets  Jazz

Multiinstumentalista, jazzman a improvizátor Jiří Stivín nabízí barokně-jazzový pořad provázený vtipným komentářem za doprovodu půvabného dámského smyčcového kvarteta Beladona Quartet. Nechá se ostřílený a v projevu nespoutaný improvizátor zkrotit čtyřmi půvabnými dámami? Program přinese uchu lahodící barokní a klasicistní virtuózní skladby Druhá půle koncertu bude patřit jazzovým velikánům a nebude chybět ani autorská skladba.

Jiří Stivín2.jpgJiří Stivín (*23.11.1942, Praha) je významný český jazzový hudebník, multiinstru-mentalista a skladatel, původním povoláním filmař (kameraman). Jeho maminkou je známá česká televizní a filmová herečka epizodních a malých rolí paní Eva Svobodová, jeho sestra Zuzana je bývalá česká herečka, někdejší členka Divadla Semafor, jeho dcera Zuzana je také herečkou a zpěvačkou. Studoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace, časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. Vystupoval v rockové kapele Sputnici, byl členem činoherního souboru hudebního divadla v Karlíně. Spolu s Martinem Kratochvílem založil v šedesátých letech soubor Jazz Q. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval Královskou hudební akademii. Po návratu do Československa založil soubor Stivín & Co. Jazz Systém. V letech 1970 – 73 účinkoval jako člen, sólista a nakonec i dirigent činoherního orchestru Národního divadla v Praze . Později utvořil s Rudolfem Daškem uskupení System Tandem, které se setkalo s velkým úspěchem jak u posluchačů, tak u odborné veřejnosti na mnoha předních evropských jazzových festivalech. V osmdesátých letech působil především jako sólista účastnící se mnoha vlastních i cizích hudebních projektů. Jeho dvojalbum Výlety bylo v roce 1981 zařazeno mezi nejpozoruhodnější evropské jazzové projekty roku. Od osmdesátých let se především se souborem Collegium Quodlibet hojně věnuje provozování skladeb klasické hudby, v níž se specializuje na období renesance a baroka. v této oblasti získal zkušenosti zejména díky Milanu Munclingerovi, který učil Stivína hře na flétnu a seznámil ho s předklasickou interpretační praxí. S Milanem Munclingerem a členy souboru Ars rediviva také často vystupoval v proslulých Hovorech s flétnou a posluchači, které později moderoval sám. Od poloviny osmdesátých let také pedagogicky působil na Pražské konzervatoři, kde vyučoval hru na zobcovou flétnu. Věnuje se tvorbě hudby pro film a divadlo. Pravidelně na konci listopadu organizuje koncert k poctě sv. Cecílie v Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde vedle tradičních barokních skladatelů dává prostor improvizaci s nečekanými hudebními i vizuálními vstupy. Založil všeobecně prospěšnou společnost"Centrum pro improvizaci v umění" ve Všenorech u Prahy, kde se pořádají improvizační víkendy zaměřené na hudební, výtvarné a multimediální aktivity. Pořádá koncerty pro školy, kde využívá videoprojekci a předtočené doprovody. v poslední době se věnuje také dokumentární filmové tvorbě a fotografii. Dne 28. 10. 2007 mu prezident ČR Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Stivín + Beladona foto.jpgPod názvem Beladona Quartet se skrývá skvělá formace čtyř mladých dam - všechny hráčky jsou absolventkami Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, vedoucí souboru, violoncellistka Pavla Jahodová pak rovněž Vysoké hudební školy v německém Výmaru a na profesionální brněnské hudební scéně je můžete slyšet na koncertech a představeních Filharmonie Brno, Národního divadla Brno a Městského divadla Brno. Kromě hry v orchestrech se dámy věnují bohaté komorní činnosti v klasické i populární oblasti. Kvarteto má od svého založení v roce 2002 na svém kontě řadu vystoupení u nás i v zahraničí a je vyhledávaným hostem firemních reprezentativních akcí v atraktivních sálech a luxusních hotelích. Od roku 2020 spolupracuje kvarteto také s legendárním Felixem Slováčkem. Repertoár kvarteta obsahuje téměř 300 skladeb a řadí tak soubor k nejflexibilnějším českým smyčcovým tělesům. Temperamentní projev, virtuozita a strhující rytmy v kontrastu s elegancí a půvabem interpretek Vás zcela jistě osloví.

 


Koncerty se konají v 19 hodin v Městském domě, Kratochvílova 1,  Přerov

Termín zahájení předprodeje cyklu Setkání žánrů jaro 2022 bude 22. listopadu od 8 hodin.
Předprodej výhodného abonmá je v Městském informačním centru, e-mail: predprodej@kis-prerov.cz

Cena přenosné zvýhodněné abonentky je 840 Kč, jednotlivé vstupné činí 350 Kč,
ZTP, ZTP/P zaplatí 420 Kč /zlevněná abonentka je nepřenosná/.

www.mdprerov.cz
www.setkanizanru.cz