≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Moravské klavírní trio

Moravské klavírní trio

(Jana Ryšánková - klavír, Jiří Jahoda - housle, Miroslav Zicha - violoncello)

TRIO_V_PLAMENECH.jpg

Moravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl.

Významnou součástí činnosti souboru je i spolupráce se zpěváky všech hlasových kategorií. Díky mimořádné šíři operního i písňového repertoáru (přes 200 skladeb ve vlastních úpravách) je  Moravské klavírní trio také oblíbeným partnerem operních pěvců mezinárodního renomé (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Miki Isochi), kteří koncerty s triem vyhledávají jako protiváhu svého uměleckého působení na světových operních scénách ( MET, Tokio, La Scala...)

Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s nadšeným ohlasem široké hudební veřejnosti. O tom svědčí opakovaná pozvání k vystupování na významných koncertních pódiích.

 

Jiří Jahoda – housle

Vystudoval brněnskou konzervatoř u B. Kotmela a JAMU v Brně v houslové třídě prof. A. Sýkory. V roce 1994 byl jedním ze zakládajících členů Pražské komorní filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. V letech 1995 až 2001 zastával funkci vedoucího skupiny II. houslí ve Státní filharmonii Brno a do roku 2006 byl koncertním mistrem orchestru Městského divadla Brno. Jako sólista, komorní i orchestrální hráč vystupuje nejen v České  republice, ale podnikl rovněž četná koncertní turné do mnoha evropských zemí a zámoří (Německo, Španělsko, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Malta, USA, Argentina, Uruguay, Japonsko, Jižní Korea).

Mezi jeho umělecké partnery patří špičkoví dirigenti, hudebníci a herci, například dirigenti Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek, hudebníci Jiří Stivín, Václav Hudeček, Eva Urbanová, Štefan Margita, Andrea Kalivodová či herci  Alfréd Strejček, Valérie Zawadská, Jiří Somr, Radovan Lukavský, Ladislav Lakomý a mnozí další.

Pro jeho veřejné vystupování je typická vřelost v hudebním projevu a vytříbená a vtipná  komunikace s publikem, kterou oceňují také posluchači z vlastního fanklubu, čítajícího více než 2000 příznivců v českých a moravských městech.

V rámci svých uměleckých aktivit se v rozhodující míře podílí na vedení brněnské koncertní  agentury GLOBART s.r.o.

Článek pro magazín Best of "O lidech úspěšných ve svých profesích": zde

 

Jana Ryšánková – klavír

Studovala na Konzervatoři v Ostravě a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u prof. Z. Hnáta a během studia se zúčastnila  několika mezinárodních interpretačních soutěží a mistrovských kurzů. Od mládí se specializuje  na komorní hru a ve spolupráci s jinými instrumentalisty vystoupila kromě České republiky také ve Španělsku, Rakousku, Německu, Itálii, Polsku, Švýcarsku, Holandsku. Nahrála řadu komorních skladeb pro Český rozhlas. Jako uznávaná korepetitorka žesťových nástrojů je pravidelně zvána na významné festivaly, mezinárodní soutěže a workshoppy (Moravský podzim, Pražské jaro, International competition Markneukirchen, Brass competition Gdansk, Tuba ITEC Linz, Brassweek Samedan, Citta di Porcia Italy...). Koncertovala s řadou žesťových sólistů světového formátu (Jacques Mauger, Joseph Alessi, Oystein Baadsvik).

V současné době působí jako docentka na Dechové katedře JAMU v Brně.

 

Miroslav Zicha – violoncello

Absolvoval brněnskou konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění u prof. B. Havlíka. Vzdělání si doplnil aspirantským studiem u prof. M. Sádla a účastí na interpretačních kurzech u finského violoncellisty E. Rautia. Od roku 1985 působí pedagogicky na brněnské konzervatoři, od roku 1995 také na JAMU v Brně a v posledních letech úspěšně pracuje také s nejmladšími adepty violoncellové hry. Vedle pedagogické práce se věnuje i koncertní činnosti, především v oboru klavírního tria. V letech 1985-1999 působil v Triu Bohuslava Martinů, s nímž koncertoval v řadě evropských zemí. Od roku 1999 je členem Moravského klavírního tria.

 

Video: Moravské klavírní trio na TV NOVA​

 

Video: Slavnostní novoroční koncert 

 

Projekty Moravského klavírního tria:

Slavnostní novoroční koncert s přípitkem starosty/ky

{"ln":"1","id":"15","link":"projekty/aktualni-projekty/jiri-jahoda-uvadi-muzikobrani-s-moravskym-klavirnim-triem","name":"Jiří Jahoda uvádí & Muzikobraní s Moravským klavírním triem","target":"","content":"Jiří Jahoda uvádí & Muzikobraní s Moravským klavírním triem","type":"object"}

Janáčkova hudební specialita - "ztracené klavírní trio na motivy Tolstého Kreutzerovy sonáty

Moravské klavírní trio s hercem Ladislavem Lakomým (IN MEMORIAM)

{"ln":"1","id":"103","link":"projekty/aktualni-projekty/moravske-klavirni-trio-a-drobne-malickosti","name":"Moravské klavírní trio a Drobné maličkosti","target":"","content":"Moravské klavírní trio & Drobné maličkosti","type":"object"}
 

Repertoár Moravského klavírního tria:

Repertoárový list

Výběr z kritik Moravského klavírního tria:

Kritiky

 

Hudební ukázky:

 

Fotogalerie: