≡ Menu

Setkání žánrů 2024-2025

11. sezóna
Setkání žánrů
2024-2025

www.setkanizanru.cz

 

GBstředa 9. 10. 2024 v 19 hodin

Zahajovací galakoncert Gabriela Beňačková

spoluúčinkuje Jakub Pustina & Moravské klavírní trio
Jedná se o unikátní koncert legendární sopranistky Gabriely Beňačkové, která více než 50 let reprezentuje ČR na nejprestižnějších světových operních scénách, jako je například La Scala v Miláně, Metropolitní opera v New Yorku nebo Vídeňská státní opera ve Vídni. Posluchači budou mít jednu z posledních možností slyšet ji jako Jenůfu, Rusalku nebo Mařenku. 

Gabriela Beňačková je přední sopranistka s bohatou uměleckou kariérou trvající více než půl století, se narodila v Bratislavě, kde absolvovala konzervatoř a VŠMU. V roce 1969 triumfovala jako absolutní vítězka na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech.

Její operační debut proběhl v Národním divadle v Praze, kde ztvárnila řadu ikonických rolí včetně Mimi v "La Boheme", Rusalky a Káťi Kabanové. Během svého 11letého působení v této instituci také zaujala jako Libuše při slavnostním znovuotevření divadla v roce 1983, přičemž současně přijala české občanství.

Gabriela Beňačková se stala stálou hostující hvězdou na předních světových operních scénách, včetně Bavorské státní opery v Mnichově, Státní opery ve Vídni a Metropolitní opery v New Yorku, kde v letech 1990-1999 zazářila v rolích jako Káťa Kabanová, Jenůfa a Desdemona.

Mimo pódium Metropolitní opery si také získala uznání na světových jevištích v Amsterdamu, Paříži, Moskvě, Buenos Aires a dalších městech, kde představila své nepřekonatelné interpretace rolí jako Rusalka, Mařenka, Taťána v "Eugenu Oněginovi" a Líza v "Pikové dámě".

Gabriela Beňačková se významně podílela na koncertech, oratoriích a mších po celém světě. Spolupracovala s vynikajícími umělci a dirigenty a její nejčastějším operním partnerem byl tenorista Placido Domingo.

Za svou mimořádnou kariéru získala mnoho ocenění, včetně ceny Grammy a řady medailí, a byla jmenována nositelkou titulů jako Kammersängerin a národní umělkyně.

Gabriela Beňačková se nadále věnuje umění jako koncertní pěvkyně a pedagožka, sdílející své znalosti s mladou generací. Je aktivní v porotách mezinárodních pěveckých soutěží a její jméno nese i planetka ve vesmíru.

Jakub Pustina tenorista s nezaměnitelným, mohutným a strhujícím hlasem se více než 10 let věnoval barytonovému oboru, kde ztvárnil na mnoha světových jevištích několik desítek titulních postav. Poté se ve spolupráci s legendární sopranistkou Gabrielou Beňačkovou začal věnovat oboru dramatického helden-tenora a v současnosti je jejím stálým pěveckým partnerem. Do jeho repertoáru patří nejtěžší dramatické postavy světového repertoáru, jako je například Verdiho Otello, Smetanův Dalibor, Canio v Leoncavallových komediantech nebo nesmírně náročné a rozsáhlé tenorové party oper Richarda Wagnera (Tristan, Parsifal, Lohengrin a další). Jeho hlas zněl například v Polsku, Rusku, Německu, Bulharsku, Belgii, Francii, Itálii, Rakousku, Maďarsku, Lucembursku, Dánsku, Slovensku, Americe, Singapuru, Panamě, Austrálii či Novém Zélandu.


Vstupné: 460 Kč

AFAM

úterý 5. 11. 2024 v 19 hodin

Od klarinetu k AC/DC

Adam Malík (klarinet, kytara), Adam Farana (klavír)
Zanícený rocker, zpěvák, kytarista, člen AC/DC tribute kapely AC/CZ a to nejlepší z klarinetového repertoáru.

Adam Malík  v letech 2002 – 2004 studoval u známého jazzového kytaristy Richarda Kroczka (otce zakládajícího člena skupiny Buty), který se o něm vyjádřil jako o největším talentu, který kdy učil. ​ Od roku 2004 – 2009 byl soukromým žákem klarinetisty PhD. Igora Františáka. V letech 2005 – 2009 studoval na Janáčkové konzervatoři v Ostravě klasickou kytaru u Mgr. Ondřeje Gilliga. ​ Je absolventem JAMU v Brně na klarinet v roce 2014, kde studoval pod vedením doc. Milana Poláka a doc. Víta Spilky. ​ Zúčastnil se také několikrát mezinárodních klarinetových interpretačních kurzů na FU Ostravské univerzity. V roce 2008 absolvoval letní jazzové interpretační kurzy v Bratislavě na kytaru. ​ V letech 2004 – 2009 se účastnil mnoho národních i mezinárodních soutěží jak na kytaru tak klarinet, kde několikrát zvítězil. ​ V letech 2009-2014 byl frontmanem úspěšné kapely Black Roll, která získala spoustu významných ocenění. Od roku 2010 je managerem a kytaristou kapely AC/CZ (Top AC/DC tribute show).  V roce 2015 byl pozván na turné americké kapely Againts The Wall a založil nový projekt s názvem BAROCK. ​ Je také producentem a kytaristou kapely mladé zpěvačky ELLY. ​ V letech 2014 – 2017 byl kytaristou známé slovenské zpěvačky KRISTÍNY. V letech 2017-2020 byl členem známé české populární skupiny ČECHOMOR. V roce 2019 začal také spolupracovat s přední operní zpěvačkou EVOU URBANOVOU s projektem BAROCK.  ​ Několikrát natáčel pro Český Rozhlas, Českou televizi a v dalších mediálních TV jak v ČR tak na Slovensku.

Adam Farana je absolventem Fakulty umění Ostravské univerzity, kde studoval v oboru Hra na klavír pod vedením doc. Xenie Hranické a MgA. Ivo Kahánka, Ph.D. Během studia absolvoval stáž na Hudební akademii v Katowicích ve třídě prof. Moniky Sikorské – Wojtacha.

Již od dětství se účastnil národních i mezinárodních klavírních soutěží, ze kterých si často odvezl ocenění (např. Amadeus, Prague Junior Note, Beethovenův Hradec, Soutěž konzervatoří, Concorso Pianistico Internazionale Roma, Schubertův Jeseník a jiné). Řadu let se také úspěšně věnuje komorní hře – především v rámci klavírního dua. Pro jeho umělecký rozvoj byly nesmírně obohacující rovněž mistrovské kurzy u E. Indjice, P. Jasmina, J. Stompela, A.Jasińského, M. Primačenko, I. Klánského, M. Tugendliebové ad.

 

Vstupné: 290 Kč

Gideon

úterý 10. 12. 2024 v 19 hodin
Vánoční koncert
Smyčcové Trio Gideon

Pavel Wallinger – housle, Karel Plocek – viola, Jan Škrdlík – violoncello
Na koncertě zazní klasické a romantické melodie věhlasných skladatelů a nebudou chybět ani vánoční koledy.

Smyčcové Trio Gideon vznikl v roce 2002 na podnět nabídky Českého rozhlasu účinkováním na mezinárodním festivalu Musica brunensis. „Trio úspěšně vystupuje s méně obvyklými skladbami L. Beethovena, J. Haydna, B. Martinů před domácím i zahraničním publikem. Zvláštní pozornost věnuje Smyčcové trio Gideon hudbě současné, a zejména pak interpretaci Tria pro housle, violu a violoncello Gideona Kleina. Tento skladatel a pianista patřil bezesporu k největším talentům první poloviny 20. století v českých zemích. Zemřel za tragických okolností v koncentračním táboře na konci 2. světové války.

Pavel Wallinger vystudoval Konzervatoř Brno u Jana Stanovského a Janáčkovu Akademii múzických umění v Brně pod vedením emeritního člena Janáčkova kvarteta Adolfa Sýkory. V roce 1992 se stal koncertním mistrem Filharmonie Brno, s níž účinkoval v největších světových metropolích, natáčel pro různé rozhlasové a televizní společnosti a velká hudební vydavatelství.

Karel Plocek studoval hru na violu na brněnské konzervatoři a na Janáčkově akademii múzických umění. Od roku 1991 je předním člen filharmonie Brno. Od roku 1997 je pedagogem konzervatoře v Brně. Natočil řadu snímků pro rozhlas. Sólově vystoupil na koncertech v mnoha státech. Řadu skladeb českých autorů premiéroval (Petr Eben, Jan Novák).

Jan Škrdlík studoval u předních českých violoncellistů jako Jan Hališka, Bedřich Havlík nebo Daniel Veis, a dále pak u Luise Clareta v Barceloně. Obdržel prémii Českého hudebního fondu za propagaci českých děl v zahraničí a jiná ocenění. S jeho hrou se měli možnost seznámit posluchači na mnoha stech koncertech na třech kontinentech ať už jako s komorním hráčem nebo sólistou. Logickým doplňkem této činnosti je i spolupráce s televizí a rozhlasem včetně nahrávek pro violoncello a symfonický orchestr.

 

Vstupné: 290 Kč

AZ

čtvrtek 23. 1. 2025 v 19 hodin
Klavírní recitál Adama Závodského

Virtuózní koncert mladého pianisty, držitele prestižních ocenění, nabídne hudbu od klasicismu po současnost.
Adam Závodský je absolventem Konzervatoři v Českých Budějovicích u MgA. Magdy Štajnochrové a  mistrovských kurzů na JAMU ve třídách prof. Františka Novotného
(komorní hra) a prof. Jana Jiraského, v jehož třídě nyní  ukončuje magisterské studium. Vystudoval rovněž obor skladba na Pražské konzervatoři pod vedením MgA. Jiřího Gemrota. Je držitelem několika ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. V roce 2022 obdržel 2. cenu a Cenu za nejlepší interpretaci díla Leoše Janáčka v Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka Brno, v r. 2019 3. cenu v Interpretační soutěži Nadace Bohuslava Martinů a 2. cenu v mezinárodní klavírní soutěži 21st Century Art Competition, Vídeň – Klosterneuburg. Několikrát byl oceněn také v Mezinárodní Novákově klavírní
soutěži. Získal zde 1. cenu v letech 2014 a 2015, kdy mu byla udělena také Cena za nejlepší interpretaci skladby Oskara Nedbala, a v roce 2013 2. cenu a Cenu Antonína Kubálka. Věnuje se také pedagogické a publikační činnosti. Každoročně např. přednáší ve vzdělávacím cyklu U3V HF JAMU „Básníci klavíru“.

 

Vstupné: 290 Kč

JS

úterý 4. 3. 2025 v 19 hodin
Jaroslav Svěcený & Slavné housle v proměnách staletí  spoluúčinkuje Jitka Navrátilová - cembalo
Čeká Vás úžasný hudební zážitek, ale i vzácná možnost detailní prohlídky sbírky houslí po koncertě, a to za přítomnosti mistra Jaroslava Svěceného. Mistr bude k dispozici i k zodpovězení dotazů a sdílení svých znalostí s posluchači.

Jaroslav Svěcený rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších současných českých houslistů. Studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění u profesorů Františka Pospíšila a Václava Snítila. Vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Je považován za proslulého popularizátora houslové hry. Jeho koncertní turné a festivalová vystoupení obdivovali posluchači v USA, v celé Evropě, Mexiku, Chile, Rusku, Maroku, Indonésii, Indii, Thajsku a řadě dalších zemí. Natočil 44 CD a DVD s díly světových a českých autorů. Mnohé z nich byly oceněny jako zlaté i platinové. Jako první český houslista nahrál CD pro celosvětově známou nahrávací společnost Sony Classical. V roce 1996 převzal cenu Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a roku 2010 převzal od hlavy státu Zlatou plaketu prezidenta republiky. Na svých koncertech uplatňuje moderátorský talent, a díky němu ho mohou posluchači často slyšet i na rozhlasových vlnách. Zároveň ho mohou také diváci vídat i v televizních pořadech. Je velice aktivní i v charitativní činnosti. Mnoho let je patronem Akce cihla, která pomáhá mentálně postiženým spoluobčanům. Spolupracuje s NF Umění doprovázet, Dejme dětem šanci, podporuje i UNICEF a Konto Bariéry.

Jitka Navrátilová patří k významným českým umělkyním, které reprezentují vynikající cembalovou školu renomované sólistky a pedagožky prof. Zuzany Růžičkové na Akademii múzických umění v Praze. Svá studia doplnila dvojí účastí na mezinárodních mistrovských kurzech v Curychu a Stuttgartu.

Kromě své domácí koncertní činnosti hostovala jako sólistka se známým Sukovým komorním orchestrem mj. v Rakousku, SRN a ve Španělsku.  Vedle sólistické činnosti pravidelně spolupracuje s houslistou Jaroslavem Svěceným.

Natočila řadu snímků barokních mistrů i současných českých skladatelů.


Vstupné: 460 Kč

Jahodové d

čtvrtek 10. 4. 2025 v 19 hodin

Závěrečný koncert

Jahodové duo & Filmové hity
Pavla Jahodová – violoncello, Jiří Jahoda – housle
Vyberte si z bohaté nabídky známých melodií v originálních úpravách z klasiky a filmů Tenkrát na západě, Star Wars, Forrest Gump, Pán prstenů, Poklad na stříbrném jezeře aj.

Jiří Jahoda je zakladatelem souboru Moravské klavírní trio. Vystudoval brněnskou konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně v houslové třídě prof. A. Sýkory. V roce 1994 byl jedním ze zakládajících členů Pražské komorní filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. V letech 1995 až 2001 zastával funkci vedoucího skupiny II. houslí ve Státní filharmonii Brno a do roku 2006 byl koncertním mistrem orchestru Městského divadla v Brně.

Pavla Jahodová je absolventkou JAMU v Brně, podílela se na mnoha významných hudebních projektech doma i v zahraničí s Filharmonií Brno, Staatskapelle Weimar, Českým národním symfonickým orchestrem, Komorním orchestrem Musici Boemi a Městským divadlem v Brně. Natočila snímky pro Český a německý rozhlas a televizi. 
 

Vstupné: 290 Kč

Koncerty se konají ve Společenském centru Bystrc, Odbojářská 2, Brno.

www.bystrc.cz

Změna programu vyhrazena.

__________________________________________________________________________________

Hudební cyklus Setkání žánrů láká k objevování kouzla hudby nespoutané konvencemi.

V podání špičkových umělců projdete množství hudebních stylů a zažijete nová dobrodružství.

Ceny předplatného: 

zlevněná přenosná abonentka pro dítě do 15 let 890,- Kč

přenosná abonentka pro 1 osobu 1 790,- Kč

přenosná abonentka pro 2 osoby 2 890,- Kč

jednotlivá vstupenka na koncerty 290,- Kč

Zahajovací koncert – G. Beňačková a J. Svěcený - koncert 460,- Kč

Výhody předplatného:

výběr nejlepších míst v sále a jejich rezervace na všechny koncerty

úspora až 1 445 Kč oproti jednotlivému vstupnému

přednostní právo nákupu abonentky na další sezónu na Vaše
          stávající oblíbené místo v sále

GLOBART_BYSTRC_plakat_2024_2025.jpgSlevy:

Cena abonentky pro držitele průkazu ZTP 990,- Kč.

Cena abonentky pro držitele průkazu ZTP/P a jedné doprovodné osoby 1 750,- Kč. Abonentka je nepřenosná.

Předprodej vstupenek a abonentek:

pokladna Společenského centra, po-čt 16-19 hodin, Odbojářská č. 2, tel.: 546 224 320, 546 211 924, e-mail: rezervaceokul@bystrc.cz, www.bystrc.cz


Hlavní pořadatel: Městská část Brno-Bystrc

Dramaturgie a marketing: umělecká agentura GLOBART s.r.o., MgA. Jiří Jahoda, mobil: 603840013, e-mail: info@globart.cz, www.globart.cz

Mediální partneři: Český rozhlas Brno, Rádio Proglas

 

www.setkanizanru.cz

https://bystrc.brno.cz/kalendar-akci

 

Nad rámec programu krátce vystoupí před některými koncerty talentovaní žáci ZUŠ Františka Jílka. Těmito produkcemi v souvislosti s koncerty špičkových umělců podporujeme unikátní vzdělávací systém našeho uměleckého školství.