≡ Menu

Městské kulturní středisko ve Frenštátě pod Radhoštěm    
ve spolupráci s uměleckou agenturou GLOBART s.r.o.  

Koncertní sezóna ve Frenštátě pod Radhoštěm

Ročník 2015

 

Čtvrtek 29. 1. 2015 v 19 h, Kino Frenštát p. R.

Zahajovací koncert 

Česká operní star Andrea Tögel Kalivodová (mezzosoprán)

Kalivodová Andrea.jpgPřední česká mezzosopranistka a sólistka Státní opery v Praze Andrea Kalivodová, nazývána též česká Carmen, zazpívá známé operní árie a zabrousí i do operety. Tato atraktivní a temperamentní pěvkyně je laureátkou několika významných pěveckých soutěží doma i v zahraničí. V roce 2012 prodělala nezhoubné nádorové onemocnění, které jí změnilo životní hodnoty.


Přední česká mezzosopranistka Andrea Kalivodová se narodila v Kroměříži (1977). Svoje dětství a mládí ovšem prožila v Brně, kde absolvovala konzervatoř (u prof. Jarmily Janíčkové) a zaznamenala svoje první výrazné pěvecké úspěchy - stala se například absolutní vítězkou celostátní soutěže českých konzervatoří v Pardubicích v pěveckém oboru (1998). Dále pokračovala ve studiu na Hudební akademii múzických umění v Praze (prof. Naděžda Kniplová).
Při studiu se pravidelně zúčastňovala mezinárodních mistrovských kurzů, vždy u špičkových pedagogů a uměleckých osobností (Ralf Düring, Franz Lukasowski, Alexe Gall, Eva Blahová, Fabio Luissi, Otto Schenk a dalších). Nakonec se rozhodla pro nabízenou stáž na Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien a strávila rok ve Vídni. Pěvecké i zahraniční studium vedlo mladou umělkyni k pěveckým soutěžím, často se stala jejich laureátkou. Velký úspěch zaznamenala například v roce 2001 v Londýně, kde získala jako mladý talent první cenu nadace Emy Destinové na mezinárodní pěvecké soutěži The Anglo-czechoslovac trust a byla pozvána na koncert mladých nadějných pěvců přímo do londýnské Covent Garden, kde debutovala s velkým úspěchem. Stala se rovněž semifinalistkou Belvedere International Singing Competition ve Vídni. Z českých soutěží se zúčastnila například mezinárodní pěvecké soutěže v Českých Budějovicích, kde v květnu 2000 zvítězila v kategorii A, v roce 2003 se potom stala držitelkou třetí ceny mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v písňovém oboru, následovala i mnohá další ocenění.
 Již v dobách svých studií začala hostovat a spolupracovat s našimi předními operními divadelními scénami. V roce 2001 stála poprvé na prknech Státní opery Praha v projektu Bušení do železné opony (soubor dvou oper Vladimíra Wimmera). V roce 2002 debutovala na prknech ostravského Národního divadla v roli Končakovny v opeře Knjaz Igor. Na podzim téhož roku pak absolvovala s produkcí Opera Praha velké turné s operou Xerxes. Pro tuto operu nastudovala roli Amástrys, se kterou pak s velkým úspěchem navštívila také Německo, Švýcarsko, Francii a Lucembursko.
V prosinci 2003 vystupovala se sólistou Metropolitní opery v New Yorku Leo Nuccim na koncertu na Žofíně. V červnu 2004 potom s úspěchem vystoupila na galakoncertě ke vstupu České republiky do EU ve velkém sále vídeňského Konzerthausu. Pravidelně koncertovala a koncertuje takřka v celé Evropě, několikrát také navštívila Japonsko, Koreu a USA. V roce 2005 se též zúčastnila evropského turné hvězd k 60. výročí konce druhé světové války - navštívila reprezentativní Bozarský palác v Bruselu či Kremelský koncertní palác v Moskvě. Andrea Kalivodová se zúčastňuje pravidelně také v České republice významných společenských událostí, kde zpívá jedinečné operní árie. V jejím exkluzivním podání se tak opera dostává i mimo operní scénu a nachází si své nadšené posluchače i mezi účastníky těchto výjimečných akcí (např. Ples v Opeře v Brně, Ples na Žofíně, Ples na Pražském hradě).
 Za svou dosavadní pěveckou kariéru se Andrea Kalivodová setkala s řadou předních českých i světových dirigentů (František Preisler, Leoš Svárovský, Jan Chalupecký, Vladimír Válek, Petr Vronský, Hilary Griffiths, Fabio Luisi, Enrico Dovico, John Keenan, Heiko Mathias Förster, Kaspar Zehnder a další), se kterými vždy s radostí spolupracovala.
 Od roku 2002 vystupuje ve Státní opeře Praha a od roku 2003 zde působí jako sólistka (nyní Národní divadlo Praha). Zatím poslední rolí, kterou na své domovské scéně Andrea Kalivodová nastudovala, je poetická Dulcinea (režie Jiří Nekvasil, dirigent Heiko Mathias Förster). V dubnu 2008 se představila v roli Carmen v monumentálním provedení této slavné opery G. Bizeta v O2 Aréně v Praze. V tomto jedinečném nastudování Carmen vystoupila i v dalších městech Evropy (například v Budapešti, Mannheimu, Freiburgu). Jako Carmen se Andrea Kalivodová představila také téměř na všech českých operních scénách, vedle Státní opery a Národního divadla v Praze zpívala Carmen také v Brně, Ostravě, Liberci a Ústí nad Labem.
 V červenci 2009 vystupovala na otáčivém jevišti v Českém Krumlově v opeře Rusalka v roli Ježibaby. Inscenace vznikla pod režijním vedením Josefa Průdka, taktovky se ujal dirigent Metropolitní opery New York John Keenan. Andrea Kalivodová se také věnuje písňové tvorbě, v současné době vystupuje v pořadu Alma Mahler, její život a písně společně s klavíristkou Kristinou Kasíkovou a Valérií Zawadskou, která čte z autobiografie Almy Mahler. Andrea Kalivodová zavítala i do světa operety. V Hudebním divadle v Karlíně hostuje v nejslavnější operetě Oskara Nedbala, Polské krvi, v roli operní subrety Wandy. V rámci své koncertní činnosti absolvuje Andrea Kalivodová vystoupení po celé Evropě, Americe, Japonsku a dalších zemích.
Na sklonku roku 2011 byl vydán debutový kompaktní disk Andrey Kalivodové Cestami lásky, který je LIVE záznamem jejího úspěšného koncertu na festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava 2011. Andrea Kalivodová si pro něj vybrala českou písńovou tvorbu. Z klasických a velmi známých titulů je zde cyklus Antonína Dvořáka Cigánské melodie, který obsahuje i jednu z nejpopulárnějších písní Když mne stará matka. Další písně jsou již tvorbou dvacátého století – většina z nich vychází z folklorních inspirací. Vedle výběru z písní Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka Andrea Kalivodová nazpívala niterný milostný cyklus Petra Ebena Písně nejtajnější a zejména dvě skladby, které patří spíše k raritám – baladu Jana Kunce Stála kačenka u Dunaja a Ostrčilovu baladu Osiřelo dítě.
 Andrea Kalivodová je častým hostem médií, vystupuje v televizi, v rozhlase a tyto své aktivity vždy spojuje s šířením dobrého jména opery. Rovněž se intenzivně zapojuje i do charitativních projektů, k nejvýznamnějším patří její podpora IKEMU – pacientů s plicní arteriální hypertenzí a sdružení CEREBRUM, které pomáhá lidem po poranění mozku.

Vstupné: 280 přízemí / 260 balkon

 

Čtvrtek 19. 3. 2015 v 19 h, Kino Frenštát p. R. 

Szidi Tobias & Band

Image.jpgSzidi Tobias je kritiky je označovaná za jeden z nejvýraznějších hlasů na „federální“ scéně, či dokonce za druhou dámu českého šansonu. Její písně jsou plné citu, upřímnosti, radosti a pozitivní energie. Posluchači se mohou těšit na oblíbené písně Na hotelu v Olomouci, Milovaná, Zem ze dna světa čerpá síly a především skladby z nového alba Jolanka mnoho dalších.

Sidónia Tobiášová, známá jako Szidi Tobias (* 28. května 1967, Kráľovský Chlmec) je slovenská herečka a zpěvačka. Jde o bývalou manželku herce Borise Zachara. Jejím současným partnerem je textař a scenárista Peter Lipovský.
Pochází ze železničářské rodiny. Dříve než vstoupila do uměleckého světa, prošla různými povoláními. Pracovala jako dělnice v koksovně, v městské knihovně i v divadle jako nápověda. Vystudovala herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Už v době svých studií hostovala na prknech činohry Slovenského národního divadla.
Je členkou souboru bratislavského Divadla Astorka Korzo '90, kde hrála například v inscenaci hry Rudolfa Slobody Armagedon na Grbe, v Goldoniho komedii Sluha dvou pánů, v dramatizaci Dostojevského románu Zločin a trest, pod názvem Vražda sekerou v sv. Peterburgu, v Ostrovského dramatu Les, v Dumasově hře Hřbitov slonů a v dalších.
Za ztvárnění hlavní postavy Evy v televizním filmu Petra Krištúfka Dlouhá krátká noc získala na festivalu Art Film 2004 v Trenčianských Teplicích slovenskou cenu Igric. Za herecký výkon ve filmu Pod hladinou také získala prémii slovenského Literárního fondu.
Kromě herectví se věnuje také zpěvu, její osobitý vklad do světa slovenského i českého šansonu je nepřehlédnutelný. Doposud nahrála čtyři alba: Divý mak (2001), Punto Fijo (2003), Pod obojím (2008) a Do vetra (2010). Spolupracuje také na hudebních projektech české autorské dvojice Hapka-Horáček.

Vstupné: 280 přízemí / 260 balkon

 

Úterý 7. 4. 2015 v 19 h, Kino Frenštát p. R. 

Ďábelský virtuóz Ivan Herák s cikánskou kapelou

Image1.jpg
Jeden z nejvyhledávanějších českých cikánských primášů s klasickým hudebním vzděláním vykouzlí dojemná houslová sóla prostřídaná divokými rytmy a virtuózními kreacemi převážně z maďarské, rumunské, slovenské cikánské lidové tvorby.

 

Ivan Herák studoval na Konzervatoři v Topolčanech u ruského profesora Oleg ter Martirosova. Jako žádaný primáš několika cikánských kapel se plně věnuje koncertní činnosti na českých i zahraničních pódiích a vyhlášených festivalech po celé Evropě (Menuhinův festival - Gstaad Švýcarsko, Martinu Festtage - Basilej Švýcarsko, České doteky hudby, Concentus Moraviae, Sinti Roma, Celoslovenský festival romských primášů a řada dalších).
Na svém kontě má řadu nahrávek a spolupracuje s uznávanými kulturními osobnostmi, jakými jsou Jaroslav Svěcený, Zuzana Lapčíková, Yvetta Blanarovičová, Iva Bittová, Ida Kelarová, Lubomír Brabec a další. Jako sólista vystupuje též s Talichových komorních orchestrem, pro něhož vytvořil řadu transkripcí.
Dojemná houslová sóla v kontrastu s divokými rytmy a strhujícími virtuózními sóly či schopnost plynule mixovat různé hudební proudy jsou trumfy, s nimiž tento technicky zdatný hráč fascinuje nadšené posluchače. 

Více informací: www.dabelskyvirtuoz.cz

Vstupné: 160 přízemí / 130 balkon

 

Čtvrtek 1. 10. 2015 v 19 h, Kino Frenštát p. R. 

Slavonic Quartet
(Jiří Novotný, Jan Rybka - housle, Leoš Černý - viola, Lukáš Svoboda - violoncello) 

Smyčcové kvarteto plné mladistvého intenzivního zvuku a elánu s muzikantsky jadrným tónovým i výrazovým projevem provede mimo jiné rovněž Dvořákův neslavnější Americký kvartet.

Foto Slovanské kvarteto malá.jpg

Soubor vznikl v roce 2010 z posluchačů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Za svou krátkou dobu působení na českém kvartetním poli získal řadu pozvání na prestižní vystoupení, jmenujme například zahajovací koncert festivalu Janáček Brno, festival Moravský a Vídeňský klasicismus (Rakousko) nebo Kroměřížské hudební léto 2012. Za zmínku pak stojí provedení II. smyčcového kvartetu „Z Opičích hor“ Pavla Haase v cyklu Jeunesses musicales Filharmonie Brno, či vystoupení na festivalu Henckeovy barokní varhany Valtice.
V létě roku 2012 soubor úspěšně absolvoval mezinárodní interpretační kurzy v rakouském Reichenau – Internationale Sommerakademie. Kvarteto zde pracovalo pod vedením vynikajících pedagogů – Univ-Prof. Johannes Meissl (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, Artis Quartett), Hatto Beyerle (Alban Berg Quartett), Miguel da Silva (Ysaÿe Quartet), Evgenia Epshtein (Aviv Quartet), Petr Prause (Talich Quartet), Josef Klusoň (Pražák Quartet).
V současnosti se SQ zdokonaluje pod vedením prof. Adolfa Sýkory, zakládajícího člena proslulého Janáčkova kvarteta a Miloše Vacka, současného primária téhož souboru.
Stále a intenzivně se rozvíjející repertoár souboru obsahuje skladby autorů všech tvůrčích období, těžištěm je však tvorba českých skladatelů 19. a 20. století.

Ukázka Amerického kvartetu Antonína Dvořáka:

Vstupné: 160 přízemí / 130 balkon

 


POZOR ZMĚNA TERMÍNU Z 3.12. NA 11.12.2015!!!

 

Čtvrtek 11. 12. 2015 v 19 h, Kino Frenštát p. R. 

Kytarový mág Lubomír Brabec

Image2.jpgLubomír Brabec patří k nejvýznamnějším koncertním kytaristům. Je mu vlastní stylově pestrý repertoárový rejstřík, kterým naplňuje své početně bohaté recitály i vystoupení s předními orchestry. Je oblíbeným a častým hostem různých televizních pořadů a rozhlasových studií. Spolupracuje s nejrenomovanějšími pěvci a sólisty /Gabriela Beňačková, Elizabeth Vidal, Lucie Bílá, Petr Dvorský, Štefan Margita, Daniel Hůlka, Kateřina Englichová, Pavel Šporcl, Jiří Bárta, Lubomír Malý, Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Aleš Bárta a další/.

Lubomír Brabec pochází z Plzně a již od ranného dětství se věnuje hudbě. Začínal na housle a ke kytaře se dostal až ve svých třinácti letech. Jako patnáctiletý vstoupil na plzeňskou konzervatoř, kde kromě kytary studoval i kompozici a lesní roh. Svá studia dokončil na konzervatoři v Praze. Významným mezníkem v jeho uměleckých začátcích byl úspěch, kterého dosáhl v roce 1974 na Mezinárodní kytarové soutěži v Paříži, kde získal titul laureáta. V roce 1980 získal stipendium britské vlády a pokračoval ve studiích na londýnské Royal Academy of Music a ve světově proslulém Early Music Centre, kde se věnoval interpretaci dobové hudby minulých století se speciálním zaměřením na loutnovou literaturu. 
 
Lubomír Brabec se též angažuje na poli badatelském. Soustavně vyhledává v archivech dosud neobjevenou a neznámou tvorbu. Jeho zásluhou zaznělo v obnovených premiérách mnoho skladeb, které po staletí ležely v zapomnění v archivech.
Za své působení také upravil pro kytaru stovky děl jiných autorů. Brabcovy mistrovské aranžmá tak rozšířily možnosti kytary, jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje.
 
Neméně atraktivní je jeho nahrávací činnost. Po natočení svých prvních kytarových klasických recitálů zaujal Lubomír Brabec nejširší posluchačskou veřejnost také svými výlety do světa populární a jazzové hudby. Již v letech hluboké totality, vyvolal nadšení svými Transformacemi klasiky do bigbeatové podoby (spolupráce s K.Vágnerem). Nedávno vzbudil pozornost jeho výlet do světa rocku a jazzu Tři kytary (s kytaristy: rockerem P.Jandou a jazzmanem L.Andrštem). Senzaci vzbuzují jeho koncerty s první dámou české popmusic Lucií Bílou. Vrcholem a podstatou jeho činnosti však vždy byla, je a zůstane klasika. Jeho diskografie obsahuje více než 30 titulů /m.j. autorská alba F.Sor, J.S.Bach, F.Tárrega, N.Paganini, A.Vivaldi, H.Villa-Lobos, V. Trojan, E Granados / . Za snímek Rodrigova Concierta de Aranjuez (Panton) byl roku 1986 oceněn „Zlatým štítem“ (nejlepší nahrávka roku) a brazilská vláda mu v roce 1989 udělila medaili Heitora Villa-Lobose. Od firmy Supraphon Records, obdržel dvě zlaté desky první v roce 1991 za nejprodávanější tituly a druhou v roce 1996 za nahrávku Vivaldiho koncertů. V roce 2001 obdržel od Supraphonu za tento titul desku platinovou. V roce 2003 byl oceněn vydavatelstvím Multisonic zlatou a platinovou deskou za CD Vánoční Transformace. Odborné kritiky jej považují za hudebníka vybraného vkusu, tónu a techniky, a řadí jej k nejbrilantnějším kytaristům světa. Svými strhujícími výkony a přirozenou virtuozitou si získává obdiv koncertní veřejnosti. Pozornost medií pak často upoutávají jeho nekonvenční cestovatelské a sportovní aktivity.
 
Jako první hudebník na světě uskutečnil v roce 1997 koncert v šestém světadílu, v Antarktidě. Lubomír Brabec se věnuje i pestré škále extrémně náročných sportů – sjíždění divoké vody, potápění, letu balonem, jízdě na koni, skialpinismu, canyoningu a jachtingu. Třikrát navštívil Antarktidu. V roce 2004 se zúčastnil jachtařské a potápěčské expedice do Antarktidy s přeplutím Drakeova průlivu.

Vstupné: 280 přízemí / 260 balkon

 

 

Abonentní předplatné s bonusy: 

  • výběr nejlepších míst v sále
  • rezervace vybraného sedadla po celou koncertní sezónu 2015
  • abonentní vstupenka je přenosná, pokud např. z časových důvodů nemůžete navštívit některý koncert, můžete ji zapůjčit vašim přátelům či věnovat jinému člověku abonentku jako dárek
  • zasílání pozvánek a informací k předplatnému emailem
  • pro předplatitele je před zahájením koncertu připraven přípitek, který věnovala firma STORICA ENOTRIA, A. Havleny, Frenštát p. R. - www.storicaenotria.cz
  • na každém koncertě bude vylosována 1 vstupenka, jejíž majitel získá poukaz na večeři pro 2 osoby v hotelu Troyer v Trojanovicích - www.troyer.cz

CENOVÉ ZVÝHODNĚNÍ PŘI KOUPI ABONENTKY až 960 Kč

PRO ABONENTNÍ PŘEDPLATITELE PŘIPRAVUJEME SPECIÁLNÍ BONUS:
Na záverečném koncertě sezóny 2015 bude vylosován jeden z abonentních předplatitelů, který záská jedinečnou výhru v podobě zážitkového poukazu pro dvě osoby. Zapůjčení automobilu s plnou nádrží, ubytování v hotelu a exkluzivní kulturní zážitek v naší či jiné evropské metropoli.

Předplatné:

zlevněná přenosná abonentka pro 1 osobu 370 Kč (dítě do 15 let, student do 26 let)
přenosná abonentka pro 1 osobu 740 Kč
přenosná abonentka pro 2 osoby 1360 Kč

Zlevněné vstupné:

50% ze vstupného na jednotlivé koncerty a ceny abonentky držitelům průkazu ZTP/P a jedné doprovodné osobě
50% ze vstupného na jednotlivé koncerty a ceny abonentky držitelům průkazu ZTP
(zlevněná abonentka je nepřenosná)

Poděkování:

Městu Frenštát pod Radhoštěm, Základní umělecké škole Frenštát pod Radhoštěm, hotelu Troyer v Trojanovicích, vinotéce STORICA ENOTRIA Frenštát p. R., Hotelové škole Frenštát p. R., tiskárně GRAFIA NOVA Rožnov p. R., firmě BONO AUTO  a našim mediálním partnerům, kterými jsou: Český rozhlas Ostrava, rádio Čas, TV Beskyd, Novojičínský deník a Turistické informační centrum Frenštát pod Radhoštěm.

Pomáháme talentům:

Nad rámec programu krátce vystoupí před  každým koncertem talentovaní žáci ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm. Těmito produkcemi v souvislosti s koncerty špičkových umělců podporujeme unikátní vzdělávací systém našeho uměleckého školství.

Předprodej:

Obnovení stávajících abonentek (míst) od 6. 11. 2014 do 11. 12. 2014 v kanceláři Domu kultury, Dolní 504, Frenštát p. R., tel.. 556 835 397,  www.kulturafrenstat.cz, mks@mufrenstat.cz
Nevyzvednuté abonentky budou uvolněny do prodeje 15. 12. 2014 v Turistickém informačním centru, nám. Míru 1, Frenštát p. R., tel.: 556 836 916

Předprodej vstupenek na jednotlivé koncerty:

Turistické informační centrum, nám. Míru 1, Frenštát p. R., tel.: 556 836 916, ic@mufrenstat.cz
Vstupenky budou k dispozici vždy měsíc před konáním koncertu. 

Poděkování:

Městu Frenštát pod Radhoštěm, ZUŠ Frenštát p. R., Hotelové škole, Frenštát p. R.,
tiskárně GRAFIA NOVA - Rožnov p.R., hotelu Troyer v Trojanovicích, vinotéce STORICA ENOTRIA - Frenštát p. R. a mediálním partnerům, kterými jsou Český rozhlas Ostrava, rádio Čas, TV Beskyd
Novojičínský deník, Informační centrum Frenštát p. R. a BONO AUTO a.s.