≡ Menu
Úvodní strana » Novoroční koncerty » Slavnostní novoroční benefiční koncert 2019

 

informace o celém novoročním turné
www.novorocniturne.cz

 

FOTOGALERII Z KONCERTU 1. 1. 2019 NAJDETE ZDE

Slavnostní benefiční novoroční koncert 1. 1. 2019
s tradičním přípitkem

 

Plakát novoroční koncert 2019.pngBrněnský Besední dům  láká tradičně 1. ledna 2019 v 17 hodin všechny milovníky operního žánru k návštěvě slavnostního benefičního novoročního koncertu renomovaného Moravského klavírního tria (Jana Ryšánková – klavír, Jiří Jahoda - housle, Miroslav Zicha – violoncello), vyhlášeného brněnského ansámblu v čele s houslistou Jiřím Jahodou a vlastním koncertním cyklem Muzikobraní.

Letos budou hosty tria sopranistka Iveta Jiříková, která debutuje v Národním divadle v Praze v náročné roli Libuše považované za vrchol dramatického sopránového oboru a věhlasný brněnský barytonista Vladimír Chmelo, držitel Thálie, který účinkoval v operních domech po celém světě včetně proslulé newyorské Metropolitní opery, milánské Scaly či argentinského Teatro Colon.
Na přivítanou zazní Šampaňská árie z Mozartova Giovanniho a následovat budou operní skvosty Bizetova Carmen, Verdiho Trubadúr, Donizettiho Don Pasqual a největší pozornost bude věnována českým velikánům a operám Libuše Bedřicha Smetany, Jakobínovi a Rusalce Antonína Dvořáka.

O přestávce jsou všichni hosté zváni k tradičnímu novoročnímu přípitku.

Výtěžek 100Kč z každé vstupenky bude věnován Sdružení pěstounských rodin, které se dlouhodobě věnuje podpoře rodin, které umožňují prožívat opuštěným dětem dětství v rodinném kruhu. Prostředky budou vynaloženy na hledání, získání a zvláštní přípravu dlouhodobých pěstounů.

Vstupenky v ceně 490 Kč/390 Kč pro členy Klubu zahrnující i tradiční přípitek o přestávce koncertu budou k dostání od 29. listopadu v předprodeji Domu pánů z Lipé, nám. Svobody 17, po-pá: 8-20h a so–ne: 10-16h.

Více informací, kontakty a rezervace vstupenek: MgA. Pavla Jahodová, tel. 605 219 470, pavla.jahodova@globart.cz


INFORMACE O SÓLISTECH:

FB_IMG_1510227968932.jpgIveta Jiříková absolvovala pardubickou konzervatoř (Svatava Šubrtová) a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě (Magdalena Blahušiaková). V roce 1999 debutovala na scéně Slovenského národního divadla v Bratislavě v roli Marky v Suchoňově opeře Krútňava. O rok později se s úspěchem zúčastnila dvou mezinárodních pěveckých soutěží: v Trnavě (1. místo) a v Karlových Varech (2. místo). K jejím prvním zahraničním zkušenostem patří hostování v Stadttheater Giessen v roli Didony v Purcellově opeře Dido a Aeneas (2001). V letech 2001–2009 byla sólistkou opery Národního divadla v Praze, kde nastudovala Mozartovu Hraběnku (Figarova svatba), Donnu Elvíru (Don Giovanni) a Paminu (Kouzelná fl étna), dále Micaelu (Bizet: Carmen), Verdiho Alici Ford (Falstaff ),  Adelaidu v Glassově opeře Kráska a zvíře, Smetanovu Blaženku (Tajemství) a Mařenku (Prodaná nevěsta), Janáčkovu Mílu (Osud) a Karolku (Její pastorkyňa), Lenia (Martinů: Řecké pašije) ad. S Národním divadlem se zúčastnila zájezdu do Salcburku (Prodaná nevěsta), Japonska (Figarova svatba), do Teatro Real v Madridu (Osud) a do Las Palmas de Gran Canaria (Rusalka). Od roku 2002 hostuje ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (Micaela, Liů v Turandot, Mařenka, Vendulka ve Smetanově Hubičce), vystoupila ve Státní opeře Praha (Cizí kněžna v Rusalce), v Liberci (Čajkovského Jolanta a Pucciniho Mimi v Bohémě), a ve Státním divadle v Košicích (Bohéma). V Theater Bielefeld se představila jako Agnes (Čajkovskij: Panna orleánská) a na festivalu ve Wexfordu jako Foersterova Eva (2004) a Cizí kněžna v Rusalce (2007). V Janáčkově opeře NdB  dosud nastudovala role Rusalky a Cizí kněžny (Rusalka),  Matky (Osud), Senty (Bludný Holanďan),Toscy, Giocondy a Turandot. Jako princezna Turandot pravidelně  vystupuje také ve Státní opeře  Praha, Slovenském národním divadle Bratislava a v Plzni. V sezóně 2018-2019 nastudovala s velkým úspěchem Lady Macbeth (Macbeth) ve Slovinské národní opeře v Lublani a na podzim titulní roli Smetanovy Libuše v Národním divadle v Praze,kterou ke 100 výročí Československa přenášela přímým přenosem Česká televize. V Brně se po té představila jako Janáčkova Šárka.

vch_civil7.jpgSlovenský barytonista, absolvent JAMU v Brně, laureát mezinárodních pěveckých soutěží F.Tagliaviniho a A.Dvořáka, držitel ceny Thalie Vlado Chmelo, je vyhledávaným interpretem italskeho, francouzskeho a ruského operniho repertoáru. Je jedním z mála českých a slovenských pěvců, kteří zpívali v neworské Metropolitní opeře (Madama Butterfly, Rusalka, Jolanta, Z mrtveho domu), milánské Scale (Z mrtvého domu), nebo v Teatro Colon v Buenos Aires (Ford). Pravidelně se objevuje na evropských scénách (Hamburg, Berlín, Palermo, Janov, Bonn, Essen, Wroclav, Graz, Innsbruck, Vídeň). Několikrát se představil také japonskému publiku společně s pražským, brněnským a bratislavským národním divadlem, se kterými úzce spolupracuje dodnes. K jeho reprezentativním rolím patři zejména verdiovske postavy Macbeth, Rigoletto, Germont, Posa, Jago, Luna, Ford, ale i Scarpia, Toreador, Hrabě ve Figarově svatbě nebo Hamlet, Wolfram, Oněgin, jež jsou důkazem jeho interpretační mnohostrannosti. V koncertní a oratorní oblasti má za sebou četná vystoupení, z nichž nejdůlezitejší byl přednes partu Krista ve stejnojmenném oratoriu F.Liszta ve Vatikánu za účasti papeže Jana Pavla II., nebo písňový recitál v Brucknerhausu v rakouském Linzi. Spolupracoval s významnými dirigenty, režiséry, zpěváky a pianisty (Boulez, Chereau, Pountney, Rattle, Szoltes, Armigliato, Nezet-Seguin, Rutenberg, Kyzlink, Fleming, Netrebko, Domingo, Shicoff, Zajick, Beczala) a mnoho dalších.