≡ Menu
Úvodní strana » Projekty » Aktuální projekty » Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN)

Lidová píseň jako inspirace klasiky

BROLN malá.jpgV současnosti komorní těleso navazuje na činnost orchestru založeného v roce 1952 Jaroslavem Juráškem na půdě brněnského studia  Československého rozhlasu. Tímto tělesem prošlo mnoho vynikajících muzikantů a zpěváků, stejně tak i mezi jeho spolupracovníky – skladateli a upravovateli – byly skutečné osobnosti  československého hudebního života (např. houslisté – koncertní mistři Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal, skladatelé a upravovatelé  – Emanuel Kuksa, Jaromír Nečas, Jaroslav Jakubíček, Josef Berg, Miloš Štědroň, zpěváci – Božena Šebetovská, Jarmila Šuláková, Vlasta Grycová, Jožka Severin, Jožka Černý a mnozí další) .

BROLN, od roku 1973 pod vedením Jindřicha Hovorky, působil nepřetržitě do konce roku 1993. Natočil celou řadu nejdříve dlouhohrajících desek, poté cédéček, absolvoval řadu zahraničních zájezdů. Od roku 1994 existoval  BROLN mimo Český rozhlas pod nezávislou stejnojmennou nadací. Takto si udržel existenční kontinuitu a zjara roku 2006 se rozhodnutím generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka znovu vrátil pod křídla této instituce.

Po smrti Jindřicha Hovorky v roce 2006 se uměleckým vedoucím stal primáš a zpěvák František Černý. BROLN v dnešní podobě – tedy jako malé těleso s příležitostnými externisty – plní především úlohu „kulturního vyslance“ Českého rozhlasu v regionech a při slavnostních příležitostech. Koncertuje spolu s regionálními muzikami a sólisty, pořizuje veřejné nahrávky a částečně se věnuje i studiové práci. Spolupracuje též s Folklorním sdružením České republiky na festivalech a soutěžích, které podporují mladé nadějné interprety lidových písní. Jeho repertoárové rozpětí je široké - od vážné hudby po popularizující úpravy lidových písní.


Obsazení orchestru: 

flétna, pikola: Růžena Kučerová
klarinety,  basklarinet,  perkuse: Petr Vysloužil,  Jiří  Houf
housle, skřipky, perkuse:  František Černý,  Eva Štolbová,  Robert Blahůšek,  Jaromír Smrž, Lukáš Mik
cimbál, perkuse: Jan Telecký
violy: Josef  Pavlica, Kateřina  Kovaříková
violoncello: Martin Zeman
kontrabas:  Pavel Trkan


Sólisté  -  hosté:

zpěv: Ludmila Malhocká, Klára Blažková, Václav  Kovářík, Martin  Marhold
dudy: Jakub Brych