≡ Menu
Úvodní strana » Projekty » Aktuální projekty » Jiří Stivín a Beladona Quartet

Jiří Stivín & Beladona Quartet
Classic meets jazz

Legendární multiinstrumentalista obklopen čtyřmi půvabnými dámami představí svůj nový projekt s dámským smyčcovým kvartetem. Program přinese uchu lahodící barokní virtuózní skladby z pera J.S. Bacha, A. Vivaldiho, L. Boccheriniho, G. P. Telemanna, klasická hudba bude zastoupena W. A. Mozartem. Druhá půle koncertu bude patřit jazzovým velikánům v podobě Ch. Corei, J. Ježka, K. Velebného a nebude chybět ani autorská skladba J. Stivína.


Stivín + Beladona foto.jpgJiří Stivín je významný český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, původním povoláním filmař (kameraman). Studoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace, časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. Vystupoval v rockové kapele Sputnici, byl členem  činoherního souboru hudebního divadla v Karlíně. Spolu s Martinem Kratochvílem založil v šedesátých letech soubor Jazz Q. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval Královskou hudební akademii. Po návratu do Československa založil soubor Stivín & Co. Jazz Systém. V letech 1970 – 73 účinkoval jako člen, sólista a nakonec i dirigent činoherního orchestru Národního divadla v Praze. Od osmdesátých let se především se souborem Collegium Quodlibet hojně věnuje provozování skladeb klasické hudby, v níž se specializuje na období renesance a baroka. V této oblasti získal zkušenosti zejména díky Milanu Munclingerovi, který učil Stivína hře na flétnu a seznámil ho s předklasickou interpretační praxí. Od poloviny osmdesátých let také pedagogicky působil na Pražské konzervatoři, kde vyučoval hru na zobcovou  flétnu. Věnuje se tvorbě hudby pro film a divadlo. Pravidelně na konci listopadu organizuje koncert k poctě sv. Cecílie v  Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde vedle tradičních barokních skladatelů dává prostor improvizaci s nečekanými hudebními i vizuálními vstupy. Založil všeobecně prospěšnou společnost "Centrum pro improvizaci v umění" ve Všenorech u Prahy, kde se pořádají  improvizační víkendy zaměřené na hudební, výtvarné a multimediální aktivity. Pořádá koncerty pro školy, kde využívá videoprojekci a předtočené doprovody. V poslední době se věnuje také dokumentární filmové tvorbě a fotografii. Dne 28. 10. 2007 mu prezident ČR Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.


Beladona Quartet - formace čtyř interpretek, prezentující mimo klasiku aranžmá známých hudebních děl. Všechny hráčky jsou absolventkami Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, vedoucí souboru, violoncellistka Pavla Jahodová pak rovněž Vysoké hudební školy v německém Výmaru. Kvarteto vystupuje na koncertech Filharmonie Brno, Národního divadla Brno a Městského divadla Brno. Kromě hry v orchestrech se členky kvarteta věnují bohaté komorní činnosti v klasické i populární oblasti.

Více informací o Beladona Quartet: ZDE