≡ Menu
Úvodní strana » Projekty » Aktuální projekty » Komorní orchestr Musici Boemi a Čtvero ročních dob

Komorní orchestr Musici Boemi & Čtvero ročních dob

Portrét.jpgKomorní orchestr Musici Boemi vznikl v roce 2002 v Brně s cílem kvalitně interpretovat hudbu všech slohových období od baroka až po současné žijící autory. Je složen z předních hráčů významných českých hudebních těles.
Soubor spolupracuje s umělci zvučných jmen, např. s Pavle Šporclem, Václavem Hudečkem, Gabrielou Demeterovou, Jaroslavem Svěceným, Ivanem Ženatým, Jiřím Stivínem, Alfrédem Strejčkem a pravidelně se věnuje účinkování na předních pódiích a hudebních festivalech.
Repertoár souboru má stěžejní zaměření v  baroku (A Vivaldi, J. S. Bach, G. F. Händel), české komorní tvorbě (A. Dvořák, J. Suk, L. Janáček, B. Martinů) a nevyhýbá se ani dílům českých  soudobých skladatelů (P. Novák-Zemek, J. Šťastný-Graham, P. Pokorný, P.  Sýkora).
Komorní orchestr Musici Boemi je oceňován odbornou kritikou zejména pro precizní souhru,  entuziasmus mladého ansámblu a stylovou vyváženost v celé šíři svého repertoáru. Uměleckým vedoucím souboru je koncertní mistr Státní filharmonie Brno Pavel Wallinger.

wallinger.jpgPavel Wallinger vystudoval Konzervatoř Brno u Jana Stanovského a Janáčkovu Akademii múzických umění v Brně pod vedením emeritního člena Janáčkova kvarteta Adolfa Sýkory.
Během studia získal významná ocenění, mezi nimi například 1. cenu v soutěži „Beethovenův Hradec“ (1985), zúčastnil se kurzů v Německu (Bayreuth) a Rakousku (Semmering) a působil v mládežnickém orchestru Gustava Mahlera pod vedením Claudia Abbada.
V roce 1986 založil Wallingerovo kvarteto, které se brzy proslavilo svými soutěžními úspěchy („O cenu Beethovenova Hradce“ (1987) – 1. cena, „Pražské jaro“(1988) – čestné uznání, „International String Quartet Competition v Evianu“ (1990) - 3. místo a cena Prix Espace) a s velkým ohlasem koncertuje na stovkách koncertů v Evropě, Americe a Africe.
Jako sólista se Pavel Wallinger představil s významnými českými hudebními tělesy (Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, komorní orchestr Musici Boemi)..

V roce 1992 se stal koncertním mistrem Státní filharmonie Brno (nyní Filharmonie Brno), s níž účinkoval v největších světových metropolích, natáčel pro různé rozhlasové a televizní společnosti a velká hudební vydavatelství (Supraphon, Sony BMG) a spolupracoval s proslulými dirigenty (Sir Charles Mackkeras, Christoph Campestrini, Aldo Ceccato, Gaspar Richter, Enoch zu Guttenberg, Jiří Bělohlávek, Vladimír Válek, Petr Altrichter, Tomáš Hanus a další).
V současnosti se věnuje intenzivní komorní a sólové hře v ansámblech doma a v zahraničí (hostující koncertní mistr v komorním orchestru Camerata Bern) a od roku 2006 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.
 
Koncert mistrů – Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho
 
Špičkový komorní orchestr Musici Boemi /viz příloha/ si můžete objednat rovněž se známými houslovými virtuózi Pavlem Šporclem, Jaroslavem Svěceným, Václavem Hudečkem, Gabrielou Demeterovou či Ivanem Ženatým.