≡ Menu

MČ Brno-Bystrc a umělecká agentura GLOBART s.r.o.
uvádí

Setkání žánrů 2022-2023

Hudební cyklus Setkání žánrů láká k objevování kouzla  hudby nespoutané konvencemi.
V podání špičkových umělců projdete množství hudebních stylů a zažijete nová dobrodružství.

 

Čtvrtek 13. 10. 2022 v 19 h

HouslovÝ virtuóz ivan ženatý
s pianistou igorem ardaševem

Ivan Ženatý 1.jpgHudebníci světového renomé vystoupí se skladbami z pera W. A. Mozarta,
F. Mendelssohna-Bartholdyho, A. Dvořáka a R. Strausse.

Houslový virtuóz Ivan Ženatý opakovaně hostuje se slavnými mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale i předními českými orchestry jako je Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Velkou pozornost vzbuzují jeho sólové a komorní projekty, bohatá nahrávací činnost a mimořádný repertoár zahrnující přes 50 houslových koncertů. Profesionální kariéru zahájil Ivan Ženatý účastí ve finále Čajkovského soutěže v Moskvě, po které následoval debut s Českou filharmonií pod vedením Libora Peška, vítězství v soutěži Pražského jara a laureátský titul Mezinárodní tribuny mladých umělců UNESCO. V roce 1990 debutoval Ivan Ženatý v Londýně, 1991 v Berlínské filharmonii a Concertgebouw v Amsterdamu, 1994 v Tokyu, 1996 v New Yorku a Buenos Aires. Mimo osobností jako Nathan Milstein, Ruggiero Ricci, André Gertler či prof. Bezrodnyj na Čajkovského konzervatoři v Moskvě měly pro Ivana Ženatého největší význam soukromé lekce u Josefa Suka. Kromě mistrovských kurzů v USA, Kanadě a Německu vyučoval Ivan Ženatý na Hudebním Institutu v Clevelandu, Královské hudební akademii v Kodani a od roku 2019 přijal profesuru na Vysoké hudební škole v Drážďanech. Je zároveň profesorem Meadowmount School of Music v New Yorku.
Igor Ardašev reprezentuje už dlouho české pianistické umění na mezinárodním fóru. Jeho talent byl formován zprvu otcem, později na konzervatoři i na JAMU Inessou Janíčkovou, v mistrovských kurzech Paulem Badurou-Skodou v Rakousku a Rudolfem Serkinem v USA. Kromě úspěchů v dětských soutěžích se Ardašev v osmdesátých a devadesátých letech minulého století stal laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu (zde získal též cenu belgického rozhlasu a televize) a soutěže Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži. Roku 1990 obdržel 1. cenu v soutěži Marie Callasové v Aténách. Interpretační úroveň dovoluje virtuózně disponovanému a filozoficky orientovanému pianistovi pořádat samostatné recitály, hrát čtyřručně i na dva klavíry a spolupracovat s komorními soubory a vynikajícími světovými orchestry a dirigenty (Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Královská liverpoolská filharmonie, BBC Londýn). Je pravidelně zván na renomované evropské hudební festivaly a jeho umění zastupuje bohatá diskografie.

Vstupné: 390 Kč

------------------------------------------------------------------------------------------------------------­­--------------------------------------

Čtvrtek 10. 11. 2022 v 19 h

Podzimní koncert

CHECK ACCORDION TRIO

Akordeonové trio působící v Dánsku představí originální kompozice pro akordeon i kusy, které si trio upravilo, a v jeho podání zní snad ještě lépe než některé originály. Posuďte sami!

TBfoto-malá.jpgCheck Accordion Trio je uskupení tří mladých akordeonistů, kteří se vydali do Dánska prohloubit své umělecké zkušenosti pod vedením doc. Jytte von Rüden na Národní hudební akademii v dánském Odense. Hlavním cílem Markéty Laštovičkové, Marie Čejnové a Michala Karbana je ukázat akordeon ve všech možných polohách a hudebních žánrech. Zaměřují se především na klasickou hudbu, ale v repertoáru nalezneme i moderní akordeonovou literaturu, balkánskou hudbu, argentinská tanga či minimalistické skladby. Toto trio vzniklo v roce 2017 a již za tak krátkou dobu si vydobylo uznání jak v rámci široké, tak i odborné veřejnosti v České republice i v Dánsku, především díky velmi rozmanitému repertoáru.

 Vstupné: 290 Kč

 

---------------------------------------------------------------------------­­--------------------------------------

Čtvrtek 8. 12. 2022 v 19 h

Adventní koncert
Hudba královských dvorů

Richard Závada – theorba
Jakub Michl – viola da gamba

Duo oblíbených barokních nástrojů, které nesměly chybět na žádném královském dvoře a jejichž souzvuk byl neodmyslitelnou součástí zámeckých komnat interpretuje díla barokních skladatelů jako jsou Robert de Visée, Archangelo Corelli, Francois Couperin a další.

DSC_5151 MALÁ.jpgRichard Závada studoval loutnu na Akademii staré hudby při FF MU v Brně, na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Lyon a na JAMU v Brně. Dlouhodobě  se věnuje hře na historické nástroje a od roku 2006 je uměleckým vedoucím skupiny Bakchus, zabývající se interpretací středověké hudby. Hostoval v hudebních ansámblech Czech Ensemble Baroque, Capella Regia Praha, Ensemble Musica Armonia, Ensemble Tourbillon, Westminster Opera (GB), Sinfonietta Baden (AT), Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Brno Baroque, Polyfonion, působil v různých pěveckých sborech a v roce 2006 se zúčastnil natáčení mužských sborů na CD a DVD pro americkou metalovou legendu Manowar. Založil ansámbl Capella Antiqua Brunensis, který se zabývá interpretací barokní hudby a rekonstrukcí barokních baletů a loutnové duo Infinitas. Aktivně koncertuje v ČR i v zahraničí, vystupuje v divadlech v orchestru i na jevišti, natáčel také hudbu do slavné počítačové hry Kingdome Come Deliverance od Warhors Studios.

Jakub Michl vystudoval violoncello na Pražské konzervatoři u Tomáše Strašila, hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, violu da gamba na Trinity College of Music v Londýně u Alison Crum a Vittoria Ghielmiho na Mozarteu v Salzburgu. Mimo to absolvoval mistrovské třídy a soukromé lekce s Jordi Savallem, Wielandem Kuijkenem, Marianne Müller a mnoha dalšími osobnostmi. Je laureátem interpretační soutěže o sólový výstup s orchestrem Hudebního festivalu Znojmo v roce 2013. Svůj zájem o hudbu evropského středověku a hru na fidulu prohluboval na kurzech v Besalú (Medieval Music Besalú) a Vancouveru (Early Music Vancouver). Spolupracoval se soubory Musica Florea, In Cordis Ensemble, Czech Ensemble Baroque, Ensemble Damian, Solamente naturali, Les Traversées Baroques, Trinity College Consort of Viols, Greenwich Baroque, Ritornello aj. Vyučuje též violu da gamba a historicky poučenou interpretaci staré hudby v Čechách i zahraničí.

Vstupné: 290 Kč

---------------------------------------------------------------------------­­--------------------------------------

Čtvrtek 19. 1. 2023 v 19 h

wallingerovo kvarteto

Pavel Wallinger, Jan Vašta - housle, Miroslav Kovář - viola a Lukáš Svoboda - violoncello

Wallingerovo kvarteto Picasso malá.jpgV roce 1986 bylo v Brně založeno smyčcové Wallingerovo kvarteto. Rok po svém vzniku získalo těleso první cenu v soutěži Beethovenův Hradec a v roce 1988 obdrželo čestné uznání na Pražském jaru. V roce 2000 získalo Prix Espace 2 a speciální uznání na soutěži v Evianu ve Francii. Kromě klasického repertoáru se zaměřuje na soudobou hudbu (Jiří Matys, Lukáš Matoušek, David Matthews, Hayden Wayne a další). V letech 1993, 1995 a 1998 kvarteto uskutečnilo turné po Spojených státech amerických (Atlanta, Cleveland, Miami, Pittsburgh) a na univerzitě v Los Angeles vyučovalo na mistrovských kurzech (1995). Koncertovalo v mnoha evropských státech, Americe a Africe. Vystupovalo na kulturních akcích ve Vídni a v Paříži jako vyslanec České republiky. Wallingerovo kvarteto vytvořilo nahrávky pro vydavatelství a rozhlas doma i v zahraničí. Pravidelně se představuje na festivalech v České republice.

Vstupné: 290 Kč

---------------------------------------------------------------------------­­--------------------------------------

Čtvrtek 9. 3. 2023 v 19 h

Jarní koncert

FRATELLI BILAN

Adéla Bilanová - harfa, Ladislav Bilan - vibrafon

A. Bilanová.jpgDalší koncert z cyklu mimořádně nadaných umělců Českého hudebního fondu přinese spojení dvou hudebních nástrojů, které se na koncertních pódiích vyskytují spíše výjimečně, a v podání sourozeneckého dua budou velkým lákadlem pro všechny zvídavé posluchače.

Ladislav Bilan již ve 13 letech vykonal úspěšně konkurz do Moravské filharmonie v Olomouci, do které nastoupil v roce 2009 a stal se tak jejím historicky nejmladším členem. V letech 2009 a 2011 získal ocenění Talent Olomouckého kraje (2009 3. cena, 2011 1. cena), z americké soutěže WCOPA, která probíhá v Los Angeles, si v roce 2011 přivezl dvě 1. místa v kategoriích melodické bicí a bicí souprava a 2. místo v kategorií snare drum. V roce 2019 úspěšně dokončil působení v Orchestrální akademii České filharmonie.
Od roku 2020 je členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR), v květnu toho roku se představil v rámci on-line streamu „Mladí hudebníci na Pražském jaru – živě z HAMU“ (sólový recitál přesunut z důvodu pandemie na květen 2022). Kromě působení v širokém spektru orchestrů se věnuje především IMG_0187 malá.jpgkomorní a sólové hře. V listopadu 2021 obdržel z rukou prof. Ivana Klánského Cenu Děkana HAMU.
Adéla Bilanová začala na harfu hrát pod vedením své matky Šárky Bilanové, později studovala na Pražské konzervatoři u Lydie Härtelové a Hudební akademii múzických umění v Praze u doc. Mgr. Jany Bouškové. V sólové i v komorní hře získala několik cen z mezinárodních soutěží (např. 3 místo na mezinárodní soutěži OPUS 2021). Zúčastnila se několika harfových kurzů a mimo jiné byla vybrána na koncert mladých olomouckých talentů, kde vystoupila sólově.

Vstupné: 290 Kč

---------------------------------------------------------------------------­­--------------------------------------

Úterý 4. 4. 2023 v 19 h

Závěrečný koncert

muzikálový koncert mariana vojtka
hostem moravské klavírní trio

Populární písně, muzikálové i operní hity v podání českého zpěváka, který získal renomé především v muzikálových rolích v divadlech Hybernia, Broadway či GoJa Music Hall.
V roce 2008 tento všestranný umělec započal také svou sólovou dráhu.

Vojtko Marian.jpgMarian Vojtko již během studií zpíval v muziálu Dracula, titulní roli v Landově muzikálu Krysař a Anděla v Pomádě. Velký úspěch mu přinesla alternace titulní role hraběte Monte Crista. V divadlech Broadway a Hybernia vystupoval v muzikálech Kleopatra, Tři mušketýři, Angelika a Mona Lisa a v hlavní roli velkolepého muzikálu Baron Prášil v divadle Hybernia, za níž získal Cenu Thálie 2010. Největší úspěch mu zatím přinesla hlavní dvojrole v muzikálu Jekyll & Hyde v Hudebním divadle Karlín. Samotný autor označil Mariana Vojtka jako jednoho z nejlepších představitelů této dvojrole na světě. Marian Vojtko je ovšem dlouhodobě aktivní také na operní scéně (La Roulette, Cosi fan Tutte, Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni, Kouzelná flétna, Cyrano de Bergerac) a uměleckou všestrannost Marian prezentuje ve slavné operetě Emmericha Kálmána – Čardášová princezna a Polské krvi Oskara Nedbala. V GoJa Music Hall zazářil v muzikálu Bídníci a Fantom opery. V roce 2008 započal svou sólovou dráhu a v roce 2010 vyšlo Marianovo první sólové CD, na kterém spojuje populární písně, operní i muzikálové hity.

 Vstupné: 390 Kč

 

Koncerty se konají ve Společenském centru Bystrc, Odbojářská 2, Brno.

www.bystrc.cz

 

Změna programu vyhrazena.

__________________________________________________________________________________

Ceny předplatného:

zlevněná přenosná abonentka pro dítě do 15 let 790 Kč
přenosná abonentka pro 1 osobu 1290 Kč
přenosná abonentka pro 2 osoby 2190 Kč

 

Výhody předplatného:

- výběr nejlepších míst v sále a jejich rezervace na všechny koncerty
- úspora až 1070 Kč oproti jednotlivému vstupnému
- přednostní právo nákupu abonentky na další sezónu na Vaše stávající oblíbené místo v sále

 

Slevy:

50 % ze vstupného na jednotlivé koncerty a ceny abonentky držitelům průkazu ZTP a ZTP/P a jedné doprovodné osobě k ZTP/P (abonentka je nepřenosná).

 

Předprodej vstupenek a abonentek:

pokladna Společenského centra, po-čt 16-19 h, Odbojářská č. 2, tel.: 546 224 320, 546 211 924,
e-mail: rezervaceokul@bystrc.cz, www.bystrc.cz


Hlavní pořadatel:

Městská část Brno-Bystrc

 

Dramaturgie a marketing:

umělecká agentura GLOBART s.r.o., MgA. Jiří Jahoda, mobil: 603840013,
e-mail: info@globart.cz, www.globart.cz

 

Mediální partneři:

loga Český rozhlas Brno, Rádio Proglas

 

www.setkanizanru.cz

www.bystrc.cz/kultura.html

 

Nad rámec programu krátce vystoupí před některými koncerty talentovaní žáci ZUŠ Františka Jílka. Těmito produkcemi v souvislosti s koncerty špičkových umělců podporujeme unikátní vzdělávací systém našeho uměleckého školství.

Společenské centrum Bystrc nabízí pronájem prostor - velký sál, učebna, jeviště, vhodné pro pořádání seminářů a kulturních akcí, plesů atd.

Pronájem od 650,- Kč/hod., možné slevy, dostupnost MHD, parkoviště u budovy. Informace na tel.: 546 211 924, 736 711 355, e-mail: okul@bystrc.cz