≡ Menu
Úvodní strana » Projekty » Aktuální projekty » KONCERTNÍ CYKLUS V BRNĚ-BYSTRCI » Setkání žánrů 2023-2024 *10.jubilejní sezóna*

MČ Brno-Bystrc a umělecká agentura GLOBART s.r.o.
uvádí

 *** 10. jubilejní sezónu ***

SETKÁNÍ ŽÁNRŮ 2023-2024

S hudebním cyklem Setkání žánrů objevíte kouzlo hudby nespoutané konvencemi.
Zažijte průřez hudebními styly v podání špičkových umělců.

.........................................................................................................................................................................................................

čtvrtek 12. 10. 2023 v 19 h

Jana Musilová a Petr Malásek

Populární zpěvačka Městského divadla Brno Jana Musilová a klavírista Petr Malásek představí posluchačům šansonově laděný program od francouzských písní ulice až po současnou tvorbu skladatele a klavíristy Petra Maláska.společné fotoMM.jpg

Jana Musilová je úspěšná herečka a zpěvačka. Po ukončení studia na Katedře syntetických divadelních žánrů JAMU se rychle etablovala na profesionální brněnské scéně a na prknech Městského divadla Brno nastudovala desítky nezapomenutelných činoherních a muzikálových rolí. Vystupovala v Německu, Holandsku, Švýcarsku, Itálii, Slovinsku, Španělsku, Portugalsku. V roce 1992, po uvedení muzikálu Bídníci, účinkovala v pražském Divadle Na Vinohradech po boku Lucie Bílé, Heleny Vondráčkové a Jiřího Korna. Na jevišti brněnského G-studia jste ji mohli vidět v několika úspěšných projektech a na téže scéně také v roce 2001 poprvé představila svůj autorský pořad Koncert při svíčkách. K nejmilejším oceněním patří cena diváků Křídla, kterou získala jako nejpopulárnější herečka Městského divadla Brno hned dvakrát, v roce 1998 a 2003.
Již několik let se také věnuje dabingu (Dallas, Pobřežní hlídka, Doktor z hor, Star Trek aj.). Televizním divákům se asi nejsnáze vybaví neohrožená agentka Scullyová ze seriálu Akta X. Zkušenosti má z pořadů České televize, Novy a Primy (seriály Detektiv Tomsa, Četnické humoresky, Místo v životě, Nemocnice na kraji města nové osudy) a jako moderátorka pořadu Sama doma vysílaného live z brněnského studia České televize. U příležitosti vydání svých sólových alb Život je báječný a Hledání spolupracovala s Filharmonií Brno a s orchestry v Brně, Zlíně, Olomouci a Teplicích uvedla také sérii muzikálových vystoupení.
 
Petr Malásek je syn slavného klavíristy a skladatele Jiřího Maláska jdoucí v jeho šlépějích, manžel herečky Dany Morávkové a dvorní pianista Lucie Bílé, v minulosti též Hany Hegerové a Marty Kubišové. Odborné vzdělání získal Petr Malásek na pražské konzervatoři (klavír u Emila Leichnera, skladba u Františka Kovaříčka v letech 1979–1985). Studoval také na hudební fakultě Akademie múzických umění (skladba u Jiřího Pauera a Václava Riedlbaucha v letech 1985–1990). S výjimkou let 2000 a 2001, kdy působil jako pedagog na pražské konzervatoři (učil skladbu na oddělení populární hudby a zpěvu), je ve svobodném povolání. Těžištěm Maláskovy umělecké činnosti je skladba. Komponuje především scénickou hudbu pro film, divadlo a televizi. Až dosud (k roku 2003) vytvořil více než 120 titulů tohoto typu. V roce 2003 byl nominován na filmovou cenu Český lev v kategorii Nejlepší hudba. Dosavadní tvorba prokazuje především silnou melodickou invenci, stylovou pružnost a mnohostrannost a instrumentátorskou zručnost. Ve své pianistické profesi je Malásek vyhledáván rovněž jako citlivý doprovazeč.

Vstupné: 390 Kč

 

 

........................................................................................................................................................................................................ 

Úterý 7. 11. 2023 v 19 h

Moravské klavírní trio a operní sólisté

Zuzana Čurmová - soprán, Denis Zjatik - baryton

Moravské klavírní trio ve spolupráci s operními sólisty představí slavné árie a dueta z oper a operet světového repertoáru. Program doplní virtuózními kusy pro klavírní trio.

MORAVSKE TRIO 2022 FB.jpg
Moravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl.

Významnou součástí činnosti souboru je i spolupráce se zpěváky všech hlasových kategorií. Díky mimořádné šíři operního i písňového repertoáru (přes 200 skladeb ve vlastních úpravách) je Moravské klavírní trio také oblíbeným partnerem operních pěvců mezinárodního renomé (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Miki Isochi), kteří koncerty s triem vyhledávají jako protiváhu svého uměleckého působení na světových operních scénách (MET, Tokio, La Scala...)

Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s nadšeným ohlasem široké hudební veřejnosti. O tom svědčí opakovaná pozvání k vystupování na významných koncertních pódiích.


Vstupné: 290 Kč

 


.........................................................................................................................................................................................................

Čtvrtek 7. 12. 2023 v 19 h

Adventní koncert
Lubomír Brabec a Beladona Quartet


Vánoční koncert k životnímu jubileu. Kytarový mág Lubomír Brabec zahraje s dámským smyčcovým kvartetem Beladona Quartet skladby barokních mistrů a společně oslavíme jeho krásné kulaté narozeniny.


lubomir-brabec-foto-lenka-hatasova11.jpgLubomír Brabec  je český kytarový virtuóz. Kromě toho je zaníceným vodákem,Beladona Quartet malá.jpg jachtařem, potápěčem, lyžařem a cestovatelem. Též se věnuje canyoningu, skialpinismu a jezdí na koních.
V dětství začínal nejprve jako houslista, hru na kytaru vystudoval na konzervatoři v Plzni a v Praze u Milana Zelenky. V roce 1980 pak pokračoval v mistrovském studiu v Británii na Royal Academy of Music a ve Early Music Center díky stipendiu od britské vlády.
Jeho interpretační umění je velmi široké, zabírá velmi pestrou škálu loutnové a kytarové literatury. Spolupracuje s řadou pěvců a sólistů (Gabriela Beňačková, Elizabeth Vidal, Peter Dvorský, Štefan Margita, Daniel Hůlka, Kateřina Englichová, Pavel Šporcl, Jiří Bárta, Lubomír Malý, Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Aleš Bárta a další). Nevyhýbá se ani spolupráci s hudebníky z oblasti populární hudby (např. Karel Vágner, Lucie Bílá, Kateřina Brožová, Luboš Andršt, Petr Janda). Za své působení také upravil pro kytaru stovky děl jiných autorů. Brabcova mistrovská aranžmá tak rozšířily možnosti kytary, jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje. Spolupracuje s nahrávacími společnostmi Supraphon, Multisonic, Arco Diva a BestIa. Za svou kariéru natočil více než 30 CD. Odborné kritiky jej řadí k nejbrilantnějším kytaristům světa.

 

Vstupné: 390 Kč

 

.........................................................................................................................................................................................................

Čtvrtek 18. 1. 2024 v 19 h

MulliGang


Radek Zapadlo – tenorový saxofon, Radim Hanousek – tenorový saxofon, Lubor Pokluda – barytonový saxofon, aranžmá, Vladan Ronner – klavír, Vincenc Kummer – kontrabas, Martin Kleibl – bicí nástrojeV sextetu tří saxofonů s rytmikou vzdávají renomovaní brněnští hudebníci hold cool jazzu stylu, který určoval vývoj jazzové hudby zejména v 50. letech 20. století, a legendě cool jazzové éry baryton-saxofonistovi Gerrymu Mulliganovi.

V projektu Mulligang zúročil aranžér a barytonsaxofonista Lubor Pokluda mnohaleté zkušenosti vyhledávaného orchestrálního a bigbandového hráče a repertoár postavil na slavných cooljazzových skladbách. Základem aranžmá je hluboce propracovaný souzvuk jednotlivých nástrojů. Autorem většiny skladeb je geniální Gerry Mulligan. Lídrem saxofonové sekce je jeden z největších znalců bebopového jazyka na domácím jazzovém poli Radek Zapadlo, sekunduje mu další vášnivý vyznavač bebopu Radim Hanousek. Spolu s brněnskými jazzovými hvězdami - pianistou Vladanem Ronnerem, kontrabasistou Vincencem Kummerem a bubeníkem Martinem Kleiblem - vytvářejí dobře šlapající jazzový stroj.

Vstupné: 290 Kč

 

.........................................................................................................................................................................................................

Čtvrtek 7. 3. 2024 v 19 h

Four Hands

Kateřina Konopová, Irina Cherkashyna – čtyřruční klavír

Členky klavírního dua Kateřina Konopová a ukrajinská pianistka Irina Cherkashyna započaly spolupráci na podzim roku 2021. Společně absolvovaly již řadu koncertů a svůj repertoár mimo čtyřručních standardů jako Dvořákovy Slovanské tance či Smetanovu Mou vlast rády rozšiřují o další hudební žánry.
Kateřina Konopová je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity pod vedením profesorky Marty Toaderové. Poté úspěšně ukončila doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě pod vedením profesora Stanislava Zamborského, kde se podrobněji zabývala tvorbou Bohuslava Martinů. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží (1. cena soutěže Art-duo Competition v Praze (2018), 2. cena na International Master Competition ve Varšavě (2019 a 2022), 1. cena v Art-duo Competition v Barceloně (2019), 2. cena na The First Henri Selmer Bass Clarinet Competition v Rotterdamu v duu spolu s basklarinetistou Jiřím Porubiakem (2005), 1. cena v klavírním duu s Miroslavem Míčem na mezinárodní soutěži ve Varšavě a 1. cena na mezinárodní soutěži v Barceloně (2019). V témže roce s Miroslavem Míčem podnikli koncertní turné na Taiwanu, pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí. Pedagogicky působila na Fakultě umění Ostravské univerzity a na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. V současné době se věnuje jak koncertní sólové hře, tak i interpretaci komorní hudby a je vyhledávanou korepetitorkou. Od roku 2020 vystupuje v klavírním duu spolu s Lukášem Michelem a spolupracuje také s pěveckým sborem Pražská Kantiléna. Nadále se také úspěšně věnuje pedagogické činnosti a působí jako korepetitorka na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.
Irina Cherkashyna začala studovat hru na klavír v šesti letech ve třídě N. Avramenka na Střední odborné hudební škole v Charkově. Od počátku se zúčastňovala mezinárodních soutěží, koncertů a festivalů na Ukrajině i v zahraničí, vystoupila několikrát s orchestrem Charkovské filharmonie. V roce 2003 získala 3. cenu v klavírním duu v soutěži ,Návštěva u Ajvazovského" /Ukrajina/, o rok později získala 2. cenu v Mezinárodní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem. Významnou pro ni byla také 2. cena v soutěži J. Poljanského v kategorii komorní soubory /Ukrajina/ v roce 2006 a 2. cena v Mezinárodní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem v roce 2009. V letech 2012- 2017 byla studentkou Pražské konzervatoře ve třídě Milana Langera. V roce 20 16 získala 3. cenu na Mezinárodní soutěži Z. Fibicha v interpretaci melodramů a 2. cenu na 39. soutěžní přehlídce konzervatoří a hudebních gymnázií ČR. Aktivně se zúčastnila klavírních kurzů pod vedením významných pianistů - prof. Bernd Goetzke (Německo), prof. Milan Langer, prof Michal Rezek, prof. Martin Kasík, Denis Severin (Švýcarsko - komorní hra), prof. Marcin Sieniawski (Německo - komorní hra), prof. Viktor Goldberg (Izrael), prof. Maria Samson - Primachenko (Rusko - Francie) a dalších.


Vstupné: 290 Kč

 

.........................................................................................................................................................................................................

Čtvrtek 18. 4. 2024 v 19 h

Hazafele

David Golas – kytara, Šimon Jakubíček - kontrabas, Michal Grossmann – housle, Marek Šnorich – akordeon

haza.jpgMaďarské a romské melodie brněnské kapely se Vám zaryjí pod kůži, přejdou do žil, zvednou vás ze židle a rozhodně nenechají chladnými.
Kapela Hazafele (z maďarského překladu Na cestě domů) vznikla roku 2017 a od počátku se věnuje především romskému a maďarskému folklóru. Jejími zakladateli byli Šimon Jakubíček (kontrabas) a David Golas (kytara), k nim se později přidali další hudebníci. Primárním posláním kapely je přiblížit posluchačům lidovou hudbu, se kterou se obvykle v běžném životě jen tak nesetkají; v repertoáru souboru jsou ale i známé melodie jako je Montiho čardáš, Bartókovy Rumunské tance nebo skladby, které proslavila Věra Bílá. V roce 2019 nahrála kapela své první EP album. Kapela Hazafele je slyšet v Českém rozhlase, na Rádiu Proglas a pravidelně vystupuje na kulturních akcích po celé republice.
 

Vstupné: 290 Kč

 

.........................................................................................................................................................................................................

Koncerty se konají ve Společenském centru Bystrc, Odbojářská 2, Brno.

www.bystrc.cz

Změna programu vyhrazena.

 

Ceny předplatného: 

zlevněná přenosná abonentka pro dítě do 15 let 790,- Kč
přenosná abonentka pro 1 osobu 1 490,- Kč
přenosná abonentka pro 2 osoby 2 490,- Kč

 

jednotlivá vstupenka 290,- Kč
zahajovací a adventní koncert 390,- Kč

Výhody předplatného:

  • výběr nejlepších míst v sále a jejich rezervace na všechny koncerty
  • úspora až 1 390 Kč oproti jednotlivému vstupnému
  • přednostní právo nákupu abonentky na další sezónu na Vaše stávající oblíbené místo v sále
  •  

Slevy:

50 % ze vstupného na jednotlivé koncerty a ceny abonentky držitelům průkazu ZTP a ZTP/P a jedné doprovodné osobě k ZTP/P (abonentka je nepřenosná).

Předprodej vstupenek a abonentek:

pokladna Společenského centra, po-čt 16-19 h, Odbojářská č. 2, tel.: 546 224 320, 546 211 924, e-mail: rezervaceokul@bystrc.cz, www.bystrc.cz


Hlavní pořadatel:

Městská část Brno-Bystrc

Dramaturgie a marketing:

umělecká agentura GLOBART s.r.o., MgA. Jiří Jahoda, mobil: 603840013, e-mail: info@globart.cz, www.globart.cz

 

Mediální partneři:

loga Český rozhlas Brno, Rádio Proglas

www.setkanizanru.cz

www.bystrc.cz/kultura.html

Nad rámec programu krátce vystoupí před některými koncerty talentovaní žáci ZUŠ Františka Jílka. Těmito produkcemi v souvislosti s koncerty špičkových umělců podporujeme unikátní vzdělávací systém našeho uměleckého školství.