≡ Menu

 

INFORMACE O NOVÉ SEZÓNĚ 2021 NAJDETE ZDE

Městské kulturní středisko ve Frenštátě pod Radhoštěm
ve spolupráci s uměleckou agenturou GLOBART s.r.o.  

Koncertní sezóna ve Frenštátě pod Radhoštěm - ročník 2020

 

Úterý 21. 1. 2020 v 19 h, Dům kultury, Frenštát p. R.

Zahajovací koncert OPERNÍCH HVĚZD

PATRICIA Janečková (SOPRÁN)
MARTINO HAMMERLE-Bortolloti (BARYTON)
mORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

Patricia malá.jpgTRIO_V_PLAMENECH.jpgRenomované Moravské klavírní trio  nabídne slavnostní novoroční program plný světových operních árií a duetů se slovenskou sopranistkou - absolutní vítězkou Talentmánie Patricií  Janečkovou a rakouským barytonistou s italskými kořeny Martinem Hammerle-Bortolottim.

Sopranistka Patricia Janečková započala svou uměleckou dráhu pod vedením uznávané české sopranistky Evy Dřízgové-Jirušové. Jako desetiletá zvítězila v konkurzu ostravské Janáčkovy filharmonie a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem. V roce 2010 se coby dvanáctiletá stala absolutní vítězkou česko-slovenské televizní soutěže Talentmania. V roce 2014 se stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě. Získala tak stipendium na pěveckých kurzech v italském Arezzu 2015 pořádaných Evropskou hudební akademií pod vedením barytonisty La Scaly Renato Brusona.  V roce 2016 získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech.  Za sebou má řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (Starry Night, Junge Talente der Klassik (Rakousko), Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského – M.Hammerle1.jpgJaroměřice nad Rokytnou, Terras Sem Sombra (Portugalsko), Les musicales de Louvergny (Francie), Smetanova Litomyšl, Talentinum, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Janáčkův máj, Lednicko-Valtický hudební festival, Concentus Moraviae; spolupracuje s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry. Zpívala mj. s Petrem Dvorským, Adamem Plachetkou (s nímž nahrála v roce 2011 duet Pa pa pa na své debutové CD/DVD), Štefanem Kocánem, Romanem Janálem nebo Evou Dřízgovou-Jirušovou. V roce 2015 debutovala na dvou slovenských operních scénách (Státní divadlo Košice – Figarova svatba/Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna/Pamina). Jako sólistka účinkuje s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry a jako sólistka se v Národním divadle moravskoslezském představila v Brittenově dětské opeře Kominíček, v hudebně dramatické inscenaci Kytice a nejnověji v muzikálu Romeo a Julie a v roli Esmeraldy v Prodané nevěstě. Od roku 2017 vystupuje s pražským symfonickým orchestrem FOK. Kromě klasického operního repertoáru, barokní a duchovní hudby, se věnuje rovněž interpretaci filmové hudby (Ennio. Morricone, Luboš Fišer) a muzikálové klasiky.

Rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti studoval zpěv v Innsbrucku, Freiburgu a v Brně. Další studium absolvoval ve Florencii. V létě 1997, 1998 a 2001 získal stipendium pro pěvecké kurzy v Toskánsku (Corso lirico) pořádané universitou Jižní Karoliny v USA. Od roku 1999 se stal hostujícím sólistou Janáčkovy opery Národního divadla v  Brně, kde se představil v roli Papagena v nové inscenaci Mozartovy Kouzelné flétny. 2000: člen  souboru Jihočeské opery v rolích Harašta, Gaudenzio (Il signor Bruschino), Budivoj (Dalibor). Recitály tohoto neobyčejně všestranného a charismatického umělce s jedinečným hlasem přinášejí vždy mimořádný hudební zážitek, už léta mají své stálé příznivce. Martino pravidelně koncertuje na různých místech České republiky, ale také na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Německu, zpíval i v belgickém Bruselu v rámci festivalu „Canzone italiana“.

Moravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl. Významnou součástí činnosti souboru je i spolupráce se zpěváky všech hlasových kategorií. Díky mimořádné šíři operního i písňového repertoáru (přes 200 skladeb ve vlastních úpravách) je  Moravské klavírní trio také oblíbeným partnerem operních pěvců mezinárodního renomé (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Miki Isochi), kteří koncerty s triem vyhledávají jako protiváhu svého uměleckého působení na světových operních scénách ( MET, Tokio, La Scala...) Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s nadšeným ohlasem široké hudební veřejnosti. O tom svědčí opakovaná pozvání k vystupování na významných koncertních pódiích.

Vstupné: 490 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NÁHRADNÍ KONCERT  SMETANOVA TRIA ZA NÍŽE UVEDENÝ POŘAD jablúčko a sakura, který SE měl  konat
VE ČTVRTEK 29. 10. 2020 V Domě Kultury bude přeložen

NÁHRADNÍ TERMÍN Úterý 7. 9. 2021 v 19 h, Dům kultury, Frenštát p. R.

SMETANOVO TRIO

Jitka Čechová – klavír, Jan Talich - housle,
Jan Páleníček - violoncello

IMG_2260.jpgSmetanovo trio založené v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Cesta Smetanova tria je v poslední době lemována mimořádnými mezinárodními úspěchy. Je pravidelným hostem významných pódií doma (Pražské jaro, Janáčkův máj, Moravský podzim, Concentus moraviae, Malostranské komorní slavnosti) a v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Lucembursko, Japonsko, Brazílie, USA, Egypt). Spolupracuje s předními dirigenty — Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, John Axelrod, Michael Boder, Tomáš Hanus nebo Stanislav Vavřínek — a s domácími i zahraničními orchestry, z nichž jmenujme například Bamberger Symphoniker, Orchestra della Svizzera italiana Lugano, Orchestre National des Pays de la Loire, Orquestra Sinfonica Brasileira, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, nebo Moravská filharmonie Olomouc. Smetanovo trio realizovalo celou řadu nahrávek u domácích a zahraničních společností, za něž získalo řadu významných cen. Smetanovo trio se v poslední době několikrát vypravilo na zahraniční pódia - absolvovalo turné do Francie, kde pod vedením Johna Axelroda a za doprovodu Orchestre National des Pays de la Loire s bouřlivými ovacemi 7krát za sebou předneslo Beethovenův Trojkoncert pro 10 000 abonentů tohoto symfonického tělesa. V nedávné době bylo hostem  festivalů a koncertních řad Evropy - ve francouzském Cambrai, Chalonu, Nice a Aix en Provence, v anglickém Londýně a celé řadě dalších měst Velké Británie, v německém Mnichově, Würzburgu, Tübingenu, na festivalu Hohenloher Kultursommer, ale také v USA, Brazílii, Švýcarsku, Itálii, Francii a Egyptě. V roce 2018 se Smetanovo trio prezentovalo vedle koncertů v Čechách (včetně vystoupení na Pražském jaru) zájezdy do Anglie (vč. vystoupení v prestižní londýnské Wigmore Hall), do Itálie, Německa, Rumunska a opětovně na bezmála měsíčním turné 12 koncertů po USA, kde vystoupilo na renomovaných pódiích např. ve Washingtonu, New Yorku, Philadelphii, Chicagu, Los Angeles, San Diegu. Rok 2019 Smetanova tria je ve znamení pokračování úspěšného tažení po Americe a Kanadě, koncertů v Čechách, Anglii – včetně nového hostování ve Wigmore Hall, v Itálii, Švýcarsku, Španělsku a Jižní Americe.

Vstupné:  290 Kč

 

Úterý 10. 3. 2020 v 19 h, Dům kultury, Frenštát p. R.

Jablúčko a Sakura
pěvecké sdružení echo
yukiko sawa (klavír), akari sawa (klavír)

Japonsko-české koncertní setkání zástupců dvou vzdálených zemí a kultur. Interpreti se představí samostatně i ve společných interpretacích skladeb předních českých, japonských a dalších autorů klavírní a vokální hudby.

spol.foto.jpgYukiko Sawa (1963) / Japonsko
Pianistka, pedagožka, překladatelka. Hru na klavír vystudovala na Musashino Academy v Tokiu. Poté pokračovala v postgraduálním studiu na Hudební fakultě AMU v Praze ve třídě prof. Josefa Páleníčka. V současnosti působí jako profesorka klavírní hry na univerzitě v Seitoku, kde učí budoucí i stávající pedagogy z celého Japonska. Patří k vyhledávaným klavírním pedagogům a metodikům. Její hudební život je úzce spjat s propagací české hudby v Japonsku, kde je její významnou propagátorkou. Významnou etapou byla aktivní spolupráce s předním japonským bohemistou Dr. Hideo Sekine. Je členem japonské společnosti Leoše Janáčka a Mezinárodní společnosti Bohuslava Martinů, ve které od března 2018 působí ve funkci prezidenta pro Japonsko. Je spoluautorkou překladů libret oper Leoše Janáčka do japonštiny a spoluzakladatelkou japonsko-českého hudebního projektu "Jablúčko a sakura".

Akari Sawa (2008) / Japonsko
Mladý talentovaný klavírista. Od 3 let ho učí Yukiko Sawa a od 5 roků studuje na Toho Gakuen School of Music. I přes svůj mladý věk má mnoho koncertních zkušeností. Své umění předvedl v Berrick Hall v Yokohame nebo v koncertní hale Sonorium v Tokiu. V roce 2018 měl svůj první recitál, a v roce 2019 hrál skladby Bohuslava Martinů na prestižním koncertě, který organizoval International Martinů Circle. Vystupoval v pořadu “Untitled Concert” televize Asahi, často je zván na koncertní semináře mistrovských tříd učitelů klavíru, kde vystupuje jako model žáka. Jeho umění bylo oceněno a popsáno v časopisu “Musica Nova”, který je nejpopulárnějším periodikem pro studium klavírní hry v Japonsku. V současnosti se připravuje na soutěže a koncerty v Tokiu a v České republice.

Pěvecké sdružení Echo (2003) / Česká republika
Založeno v roce 2003 jako smíšený sbor ve Frýdlantě nad Ostravicí. Sbor se pravidelně zúčastňuje pěveckých přehlídek a festivalů v České republice i v zahraničí. Jako host vystoupil na koncertech s Frýdlantským hudebním spolkem a podílel se na nahrávce jeho CD. V roce 2013 natočil vlastní CD s názvem "Slunéčko zachodí". Ve svém repertoáru má světské i duchovní skladby všech hudebních slohů, skladby starých mistrů, experimentální úpravy současných autorů, spirituály, gospely, lidové a umělé písně. Základ sboru tvoří nadšenci pro sborový zpěv z frýdlantského a frýdecko-místeckého regionu. V současné době má sbor 25 členů a pracuje pod vedením sbormistra Josefa Melnara.

Josef Melnar (1961) / Česká republika
Sbormistr, manažer v kultuře. Po absolvování Vysokého učení technického v Brně pracoval jako konstruktér v Tatře Kopřivnice. Souběžně hrál na trubku v řadě orchestrů a založil svoji první kapelu. Vzdělával se na Lidové konzervatoři v Ostravě, kterou ukončil absolutoriem v oboru hra na trubku, skladba a dirigování (2005). Pokračoval studiem Hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně (2009). Po odchodu z Tatry začal podnikat v kultuře. Založil soukromou základní uměleckou školu, působil jako ředitel kulturního domu. Stále se zabývá komponováním, aranžováním, dirigováním a hudební režií. Ve své hudební agentuře zprostředkovává hudební produkce a realizuje své projekty. Je ředitelem Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu Stonavská Barborka (2007).

Vstupné: 290 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POZOR!!! KONCERT SE BUDE KONAT V NÁHRADNÍM TERMÍNU
V ÚTERÝ 6. 10. 2020 /ČAS A MÍSTO BEZE ZMĚN/


Středa 6. 5. 2020 v 19 h, Dům kultury, Frenštát p. R.

Wallingerovo kvarteto & Graffovo kvarteto

Dvě špičková brněnská smyčcová kvarteta Wallingerovo a Graffovo kvarteto se představí v samostaných vstupech a dokonale vyvážený smyčcový čtyřhlas ještě povýší ve společně nastudovaném oktetu Felixe Mendelssohna Bartholdyho

Wallingerovo kvarteto Picasso malá.jpgWallingerovo kvarteto
Pavel Wallinger - první housle, Jan Vašta - druhé housle, Miroslav Kovář - viola a Lukáš Svoboda - violoncello
V roce 1986 bylo v Brně založeno smyčcové Wallingerovo kvarteto. Rok po svém vzniku získalo těleso první cenu v soutěži Beethovenův Hradec a v roce 1988 obdrželo čestné uznání na Pražském jaru. V roce 2000 získalo Prix Espace 2 a speciální uznání na soutěži v Evianu ve Francii. Kromě klasického repertoáru se zaměřuje na soudobou hudbu (Jiří Matys, Lukáš Matoušek, David Matthews, Hayden Wayne a další). V letech 1993, 1995 a 1998 kvarteto uskutečnilo turné po Spojených státech amerických (Atlanta, Cleveland, Miami, Pittsburgh) a na univerzitě v Los Angeles vyučovalo na mistrovských kurzech (1995). Koncertovalo v mnoha evropských státech, Americe a Africe. Vystupovalo na kulturních akcích ve Vídni a v Paříži jako vyslanec České republiky. Wallingerovo kvarteto vytvořilo nahrávky pro vydavatelství a rozhlas doma i v zahraničí. Pravidelně se představuje na festivalech v České republice.

Graffovo kvarteto malá.jpgGraffovo kvarteto
Štěpán Graffe, Lukáš Bednařík - housle, Lukáš Cybulski - viola, Michal Hreňo - violoncello
Graffovo kvarteto
patří mezi přední české soubory střední generace a navazuje na bohatou interpretační tradici české kvartetní školy. Soubor byl založen v roce 1997 a oceněn celou řadou laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak obdržel dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés" a v roce 2008 prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a zařadilo se po bok držitelů této ceny, nejvýznamnějších českých komorních souborů. Kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů a na mnoha významných hudebních festivalech, v poslední době například na Pražském jaru, Varna Summer International Music Festival, Bratislavských hudobných slávnostech, Moravském podzimu, Janáček Brno ad. Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC, American Public Media atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, které opakovaně získaly titul "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International. Kvarteto rovněž uvedlo celou řadu světových premiér děl významných skladatelů.

Vstupné:  290 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Úterý 22. 9. 2020 v 19 h, Dům kultury, Frenštát p. R.

akordeonový virtuóz milan řehák

Originální akordeonové kompozice, barokní skladby, virtuosní transkripce i aranže populárních písní včetně poutavého komentáře přinese sólový recitál Milana Řeháka - jednoho z nejprogresivnějších českých akordeonistů, absolventa Královské hudební akademie ve Stockholmu a laureáta mnoha mezinárodních soutěží (Chorvatsko, Itálie, Německo, Česko, Rusko).

Milan Řehák foto.jpgMilan Řehák je v současné době jedním z nejprogresivnějších českých akordeonistů, absolvent Pražské konzervatoře a Královské hudební akademie ve Stockholmu. Je také laureátem mnoha mezinárodních soutěží (Chorvatsko, Itálie, Německo, Česko, Rusko). První cena na akordeonové soutěži v Pule (2012) mu přinesla mnoho příležitostí, jako například koncert pro European Broadcasting Union, koncert v rámci Svátků hudby v Praze či pozvání do TV pořadů. Vystupoval také na festivalech ve Stockholmu, Drážďanech, Salzburgu, Miláně, a spolupracoval s řadou významných hudebníků a těles, jako jsou Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Lubomír Brabec, České trio a mnoho dalších. V současné době, kromě svých sólových projektů a koncertů také spolupracuje se švédským cellistou Johannesem Rydénem, spolu s kterým je velmi aktivní v žánru Tango Nuevo, a s kterým se také účastnil finále soutěže Ung & Lovande 2019 ve Švédsku. Jeho sólový repertoár obsahuje originální akordeonové kompozice, barokní skladby, virtuosní transkripce i aranže populárních písní. Doposud oficiálně vydal 6 CD. Kromě akordeonu a vystupování je také aktivní v mediální produkci, má rád malování a přírodu.

Vstupné:  250 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Úterý 8. 12. 2020 v 19 h, Dům kultury, Frenštát p. R.

KONCERT PROBĚHNE V NÁHRADNÍM TERMÍNU 28. 6. 2021

Felix Slováček a jeho F Quintet

Saxofonista Felix Slováček, snad vůbec největší český mistr ve hře na tento nástroj, prodal přes dva miliony alb. Hrál v Orchestru Karla Vlacha a přes patnáct let v kapele Ladislava Štaidla, doprovázel mj. mnohonásobného Slavíka Karla Gotta přijede do Frenštátu a se svým F Quintetem představí nejoblíbenější kusy svého bohatého repertoáru.

Felix Slováček foto.jpgFelix Slováček, hudebník, skladatel a dirigent vystudoval klarinet na konzervatoři v Kroměříži a posléze na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Po absolutoriu vstoupil do orchestru Karla Vlacha, kde působil v letech 1968 – 1969. Nejvíce ho ale proslavilo angažmá v orchestru Ladislava Štaidla, doprovázejícího Karla Gotta. Zde začal hrát i na saxofon. Hrou na tento nástroj se zviditelnil nejen u nás, ale i v zahraničí. Štaidl mu totiž jako výraznému instrumentalistovi dával prostor k sólovým výstupům během Gottových koncertů. Od 70. let Felix Slováček vydával vlastní sólová alba a vystupoval i v jiných hudebních tělesech. V roce 1983 se stal dirigentem Tanečního a jazzového orchestru Československého rozhlasu. Orchestr se přejmenoval na Big Band Felixe Slováčka. Felix Slováček je jeho ředitelem, dirigentem i sólovým interpretem. Felix Slováček obdržel v roce 2013 od prezidenta republiky medaili Za zásluhy.

Vstupné: 490 Kč



Abonentní předplatné s bonusy:

  • výběr nejlepších míst v sále
  • rezervace vybraného sedadla po celou koncertní sezónu 2020
  • abonentní vstupenka je přenosná, pokud např. z časových důvodů nemůžete navštívit některý koncert, můžete ji zapůjčit či věnovat jinému člověku abonentku jako dárek
  • zasílání pozvánek a informací k předplatnému emailem
  • pro předplatitele (starší 18 let) je před zahájením koncertu připraven přípitek, který věnovala firma STORICA ENOTRIA, A. Havleny, Frenštát p. R. - www.storicaenotria.cz
  • na každém koncertě bude vylosována 1 vstupenka, jejíž majitel získá poukaz
    na večeři pro 2 osoby v hotelu Troyer v Trojanovicích - www.troyer.cz

CENOVÉ ZVÝHODNĚNÍ PRO DRŽITELE ABONENTKY

SPECIÁLNÍ BONUS pro ABONENTNÍ PŘEDPLATITELE
Na závěrečném koncertě bude vylosován jeden z abonentních předplatitelů, který získá jedinečnou výhru v podobě zážitkového poukazu pro dvě osoby - zapůjčení automobilu s plnou nádrží a exkluzivní kulturní zážitek v naší či jiné evropské metropoli.

Předplatné:

zlevněná přenosná abonentka pro 1 osobu 520 Kč (dítě do 15 let, student do 26 let)
přenosná abonentka pro 1 osobu 1050 Kč
přenosná abonentka pro 2 osoby 1890 Kč

Zlevněné vstupné: 50% ze vstupného na jednotlivé koncerty a ceny abonentky držitelům průkazu ZTP/P a jedné doprovodné osobě

50% ze vstupného na jednotlivé koncerty a ceny abonentky držitelům průkazu ZTP (zlevněná abonentka je nepřenosná)

Obnovení stávajících abonentek (míst) od 11. 11. 2019 do 11. 12. 2019 v kanceláři Domu kultury, Dr.Parmy 254, Frenštát p. R., tel.. 556 835 397,  www.kulturafrenstat.cz, mks@mufrenstat.cz
Neobnovené abonentky budou uvolněny do prodeje 16. 12. 2019 v Turistickém informačním centru, nám. Míru 1, Frenštát p. R., tel.: 556 836 916.

Předprodej vstupenek na jednotlivé koncerty:

Turistické informační centrum, nám. Míru 1, Frenštát p. R., tel.: 556 836 916, ic@mufrenstat.cz
Vstupenky budou k dispozici vždy měsíc před konáním koncertu. 

Pomáháme talentům: Nad rámec programu krátce vystoupí před každým koncertem talentovaní žáci ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm. těmito produkcemi v souvislosti s koncerty špičkových umělců podporujeme unikátní vzdělávací systém našeho uměleckého školství.

Poděkování:

Městu Frenštát pod RadhoštěmZUŠ Frenštát p. R., Hotelové škole Frenštát p. R., hotelu Troyer v Trojanovicích,  vinotéce STORICA ENOTRIA - Frenštát p. R., Síni květin Galery, restauraci Rekovice, společnosti BONO AUTO a.s., tiskárně GRAFIA NOVA Zašová a našim mediálním partnerům, kterými jsou Český rozhlas Ostrava, rádio ČasTV BeskydNovojičínský deník a TIC Frenštát p. R.