≡ Menu

 

MKS Vyškov ve spolupráci s uměleckou agenturou GLOBART s.r.o.

KRUH PŘÁTEL HUDBY VYŠKOV

KONCERTNÍ SEZÓNA 2015-2016

www.hudbavyskov.cz

Cyklus koncertů je pořádán pod záštitou starosty města Vyškova. Koncerty se konají za podpory Nadace Leoše Janáčka a Nadace Českého hudebního fondu Praha.

 

Slavnostní zahajovací koncert

Pavel Šporcl & Pocta Paganinimu

Úterý 13. 10. 2015 v 19 h, Besední dům

2013_Pavel_Sporcl-8266 malá.jpgHouslový virtuóz a jeden z nejžádanějších českých umělců v pořadu Pocta Paganinimu představí škálu technických i zvukových možností houslí a vše vtipně provede slovem i příběhy ze života Nikoly Paganiniho, nejslavnějšího houslisty všech dob. Pavel Šporcl začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU u profesora Václava Snítila. V letech 1991–96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů Dorothy De Lay, Itzhaka Perlmana, Masaa Kawasakiho a Dr. Eduarda Schmiedera. Je nositelem významných cen a ocenění, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou významných umělců, domácích i zahraničních orchestrů. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla – jako jediného z českých houslistů mladé generace – do své knihy „Housloví virtuózové: Od Paganiniho po 21. století“. Jeho vystoupení jsou velmi dobře přijímána jak širokou veřejností, tak odbornou kritikou. Po uvedení Dvořákova houslového koncertu s Českou filharmonií – při jejím zahajovacím koncertu sezóny 2001/2002 v pražském Rudolfinu - nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let…“ Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry, dirigenty na prestižních koncertech a hudebních festivalech. Jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Vedle stěžejní klasické hudby koncertuje i s jinými žánry, těší se zájmu všech médií. Od roku 2011 se také věnuje pedagogické činnosti na hudební fakultě AMU v Praze. Pavel Šporcl hraje na modré housle postavené Janem Špidlenem postavené v roce 2005 a na smyčce Petra Auředníka.

Vstupné: 250/200,-Kč

 

Flétna a klarinet z rukou talentů

Anežka Vargová - flétna, Jan Czech - klarinet, Radim Pančocha - klavírní spolupráce

Úterý 1. 12. 2015 v 19 h, Besední dům

Laureáti mnoha domácích a zahraničních soutěží nabídnou pestrý program od klasiky po současnost. Mezi nejvýznamnější úspěchy Anežky Vargové patří 1. cena na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně (2014), finálová účast na Mezinárodní flétnové soutěži v Budapešti (2013), 1. cena na mezinárodní soutěži Antona Ebersta v srbském Novem Sadu (2011), 1. cena na mezinárodní soutěži PRO BOHEMIA (2010), 1. cena na Mezinárodní soutěži dechových nástrojů v polské Wroclavi (2009). Šestkrát sólově vystoupila s Jihočeskou komorní filharmonií a v zahraničí (Francie, Polsko, Itálie) a je členkou Orchestrální akademie České filharmonie a Filharmonie Brno.
Klarinetista Jan Czech je vítězem soutěží Concertino Praga, Concerto Bohemia a Czech Clarinet Art v Hořicích, držitelem 2. cen z Markneukirchener Wettbewerb, Concorso Internazionale di Musica „Marco Fiorindo“ a italského Carlinu a mnoha dalších. Jako sólista účinkoval ve Dvořákově síni Rudolfina v rámci cyklu „Josef Suk uvádí mladé talenty“ s Pražskou komorní filharmonií a Českým komorním orchestrem. Absolvoval turné po Itálii, Americe, Spojených arabských emirátech a se Severočeskou filharmonií Teplice absolvoval prestižní turné „Toyota Classics“ po Vietnamu, Kambodži, Malajsii a Bruneji. Od září 2014 je členem Orchestrální akademie České filharmonie.

Vstupné: 160/140,-Kč

 

Novoroční koncert s přípitkem starosty

Moravské klavírní trio a hosté

Jiří Jahoda – housle, Jana Ryšánková – klavír, Miroslav Zicha – violoncello, Kseniya Suprunovich - soprán (Bělorusko), Pavel Katsiushyn - baryton (Bělorusko)

Úterý 12. 1. 2016 v 19 h, Besední dům

TRIO_V_PLAMENECH.jpgSuprunovich + Katsiushyn.jpgMoravské klavírní trio, ve spolupráci s renomovanými hosty, operními sólisty, představí svátečně laděný program, zaměřený také na slavné árie a dueta z oper a operet světového repertoáru. Koncert jistě potěší všechny generace diváků, kteří se chtějí první dny v novém roce se sklenkou v ruce pobavit při vtipných hereckých výstupech pěveckých hostů a poslechnout si řadu krásných melodií.
Moravské klavírní trio se objevuje na naší koncertní scéně od roku 1997, kdy vzniklo z iniciativy členů Státní filharmonie Brno. Za dobu své existence ansámbl absolvoval stovky koncertů v ČR i v z
ahraničí a je pravidelným hostem nejrůznějších hudebních festivalů. Kromě stěžejních skladeb triového repertoáru se soubor věnuje i interpretaci současné tvorby žijících autorů, společným projektům s jinými instrumentalisty a nahrál několik nahrávek pro Český rozhlas. Nepřehlédnutelnou činností souboru je též spolupráce tria s operními sólisty všech hlasových kategorií, pro něž vznikla z pera violoncellisty nápaditá aranžmá téměř kompletního koncertně prováděného světového operního a operetního repertoáru. Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s živým ohlasem široké hudební veřejnosti.
Běloruští rodáci Kseniya Suprunovich a Pavel Katsiushyn jsou absolventy hudební akademie v Minsku a JAMU v Brně). V průběhu studií se zúčastnil množství interpretačních kurzů u osobností, jako jsou Gabriela Beňačková, Peter Dvorský, Eva Blahová, Montserrat Caballe Alain Nonat či Cristian Mihailescu. Na poli soutěžních úspěchů sopranistky zmiňme 2. cenu Pěvecké soutěže Olomouc (2013) a diplom z Mezinárodní soutěže Žďár nad Sázavou, z úspěchů barytonisty pak 1. cenu z Pěvecké soutěže Olomouc (2013), 3. cenu z Mezinárodní pěvecké soutěže Žďár nad Sázavou či zvláštní cenu za nejlepší provedení skladby Josefa Foerstera z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Z jeho jevištních rolí zaujal jako Evžen Oněgin ze stejnojmenné Čajkovského opery či Morales z Bizetovy „Carmen“, dále se představil také jako Eleckij Neptun v „Bouři“ H. Purcella, hrabě Robin v „Tajném manželství“ D. Cimarosy, Jezdec v „Lancelotovi“ L. Fišera, Eleckij v Čajkovského „Pikové dámě“ nebo Alexandr z opery „Dvakrát Alexandr“ Bohuslava Martinů. Na jeho operní úspěchy navazuje i koncertní činnost v České republice, na Slovensku, v Bělorusku či Itálii. Sopranistka koncertovala mimo uvedené též v Německu, Rakousku a Slovensku a má pedagogické zkušenosti např. jako hlasový poradce Českého filharmonického sboru.
  
Vstupné: 250/200,-Kč

 

Corvus Quartet & Klarinetista Jiří Šlégl

Libor Ježek, Petr Vrána – housle, Petr Klas – viola, David Matoušek – violoncello

Úterý 23. 2. 2016 v 19 h, Besední dům

Corvus Quartet malá.jpgKomorní soubor Corvus Quartet vznikl v roce 2004 ze členů Komorní filharmonie Pardubice jako snaha rozšířit svou hudební působnost o nové a nezvyklé žánry, dosud pro složení klasického smyčcového kvarteta málo užívané. Proto v repertoáru najdeme skladby napříč spektrem hudebních dějin od Bacha, Mozarta, Dvořáka až k The Beatles, Pin
k Floyd či Dream Theater. Nezanedbatelnou součástí repertoáru je též hudba filmová. Zde je třeba zmínit, že úpravy skladeb pro Corvus Quartet jsou z pera Petra Vrány. Komorní soubor Corvus Quartet pravidelně pořádá letní a předvánoční koncerty na pardubickém zámku, vystupuje v koncertních cyklech Komorní filharmonie Pardubice a při nejrůznějších společenských událostech.
Klarinetista Jiří Šlégl zahájil svou uměleckou kariéru vítězstvím v mezinárodní soutěži mladých hudebníků „Concertino Praga“ v roce 1968. Poté vystudoval konzervatoř a Hudební fakultu AMU v Praze. Jako klarinetista byl mnoho let členem Komorní filharmonie Pardubice a je uměleckým vedoucím souboru Klasické dechové trio. 
 
Vstupné: 160/140,-Kč

 

Slavonic Quartet

Jiří Klecker, Jan Rybka - housle, Leoš Černý - viola, Lukáš Svoboda - violoncello 

Úterý 22. 3. 2016 v 19 h, Besední dům

Slovanské kvarteto foto malá.jpgSmyčcové kvarteto Slavonic Quartet plné mladistvého intenzivního zvuku a elánu s muzikantsky jadrným tónovým i výrazovým projevem provede mimo jiné rovněž Dvořákův neslavnější Americký kvartet. Soubor vznikl v roce 2010 z posluchačů JAMU v Brně. Za svou krátkou dobu působení na českém kvartetním poli získal řadu pozvání na prestižní vystoupení, jmenujme například zahajovací koncert festivalu Janáček Brno, festival Moravský a Vídeňský klasicismus (Rakousko) nebo Kroměřížské hudební léto 2012. V létě roku 2012 soubor úspěšně absolvoval mezinárodní interpretační kurzy v rakouském Reichenau – Internationale Sommerakademie. Kvarteto zde pracovalo pod vedením vynikajících pedagogů – Univ-Prof. Johannes Meissl (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, Artis Quartett), Hatto Beyerle (Alban Berg Quartett), Miguel da Silva (Ysaÿe Quartet), Evgenia Epshtein (Aviv Quartet), Petr Prause (Talich Quartet), Josef Klusoň (Pražák Quartet). V současnosti se SQ zdokonaluje pod vedením prof. Adolfa Sýkory, zakládajícího člena proslulého Janáčkova kvarteta a Miloše Vacka, současného primária téhož souboru. Stále a intenzivně se rozvíjející repertoár souboru obsahuje skladby autorů všech tvůrčích období, těžištěm je však tvorba českých skladatelů 19. a 20. století.
 
Vstupné: 160/140,-Kč

 

Klavírní recitál laureátky Olgy Punko

Zvláštní host vítěz klavírní soutěže Amadeus Radek Bagár 

Čtvrtek 21. 4. 2016 v 19 h, Besední dům

Olga Punko foto.jpgOlga Punko pochází z Petrozavodska v Rusku, kde žila do svých 6 let. Prvních úspěchů dosáhla na ZUŠ - tituly laureáta na ostravské soutěži Pro Bohemia, na mezinárodní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem a na soutěži Prague Junior Note v Praze. Úspěchy slavila i s komorním triem, účast na soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu jí celkem třikrát vynesla titul laureáta a absolutního vítěze. V roce 2004 byla Magistrátem města Havířov oceněna titulem Talent roku. Několikrát vystoupila jako sólistka s Janáčkovou filharmonii v Ostravě. Ve studiích pokračovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze u Mgr. Iriny Kondratěnko a posléze Janáčkově akademii v Brně u prof. Aleny Vlasákové. Je vítězkou uznávaných mezinárodních soutěží, např.: 1. cena Concorso Marco Fortini v Bologni, 1. cena Piano seasons v Praze, 1. cena Wiener Classics ve Vídni, kde také získala cenu Grand prix a zvláštní cenu za provedení skladeb S. V. Rachmaninova, apod. Posledním velkým úspěchem byla soutěž v Římě, kde obdržela 2. cenu. Věnovala se i čtyřruční hře, kde získala 1. cenu a titul absolutních vítězů na soutěžích ve Vídni a Bologni.
Radek Bagár ( nar.  23. 9. 2004) studuje klavír od 6 let na ZUŠ Jaroslava Kvapila v Brně ve třídě Jeleny Kapituly. V roce 2012 získal 1. ceny v mezinárodní soutěži mladých klavíristů do 11 let Amadeus a  v prestižní celostátní soutěži Prague Junior Note, po které se zúčastnil festivalu vítězů v Českem Krumlově. O rok později koncertoval jako sólista  na  festivalu Mozartovy děti se symfonickým orchestrem Brněnské filharmonie, se kterým též absolvoval velký dvoudenní hudební projekt Dva hlasy – dva světy – dvě kultury významné osobnosti Idy Kelarové. V roce 2014 zvítězil ve 4. kategorii v mezinárodní soutěži Amadeus včetně Ceny pro nejlepšího brněnského účastníka a v tomtéž roce získal i 1. cenu Soutěž žáků ZUŠ České republiky a 2. cenu Mezinárodní soutěže Ústí nad Labem a nahrával pro Český rozhlas. Rok 2015 přinesl opětovné vítězství v soutěži AMADEUS a Cenu za nejlepšího brněnského a nejlepšího českého účastníka.
 
Vstupné: 160/140,-Kč

 

BAROCK & Barokní a rockové hity

Adam Malík – elektrická kytara, Pavel Wallinger – housle, Komorní orchestr Musici Boemi

Úterý 17. 5. 2016 v 19 h, Besední dům

Plakát BAROCK malý.jpgZbrusu nový pořad renomovaného komorního orchestru s kytarovým mágem Adamem Malíkem, frontmanem úspěšné ACDC revival kapely. Poznejte úžasné propojení rockové muziky, kterou poslouchají stovky milionů posluchačů po celém světě s úžasným světem barokních velikánů. Hudební projekt zasahuje emoce nejširší skupiny obyvatel od fanoušků rockových kapel až po znalce filigránského umění v oblasti klasické hudby. Profesionální kytarista Adam Malík s akademickým hudebním vzděláním a klasický komorní orchestr z členů profesionálních brněnských těles v čele s koncertním mistrem Filharmonie Brno nabízejí lákavé spojení drsného zvuku elektrické kytary a libozvukem smyčců podpořených cembalem ve slavných skladbách barokních mistrů v čele s Antoniem Vivaldim a Johannem Sebastianem Bachem či rockových legend jakými byli QUEEN či AC/DC.  
Komorní orchestr Musici Boemi vznikl v roce 2002 v Brně s cílem kvalitně interpretovat hudbu všech slohových období od baroka až po současné žijící autory. Je složen z předních hráčů významných českých hudebních těles. Soubor spolupracoval s umělci zvučných jmen (Pavel Šporcl, Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Gabriela Demeterová, Ivan Ženatý, Jiří Stivín, Alfréd Strejček, Josef Somr, Richard Novák, Richard Samek, Stanislav Macura, Eva Maria Riedl, …) a pravidelně se věnuje účinkování na koncertech a festivalech doma i v zahraničí (Mendt Meets Mozart, Svatováclavský festival, Brněnský varhanní festival, Setkávání nové hudby, Setkání žánrů aj.). Repertoár souboru má stěžejní zaměření v baroku (A Vivaldi, J. S. Bach, G. F. Händel), české komorní tvorbě (A. Dvořák, J. Suk, L. Janáček, B. Martinů) a nevyhýbá se ani dílům českých soudobých skladatelů (P. Novák-Zemek, J. Šťastný-Graham, P. Pokorný, P. Sýkora) či cross-over projektům (Classic Meets Jazz). V minulosti spolupracoval též s rakouským skladatelem, aranžérem a producentem Johnnym Bertlem na MM festivalu v St. Pöltenu (2006) a exkluzivně též na přehlídce proslulé britské značky Agent Provocateur na zámku Neuwaldegg ve Vídni (2009). Komorní orchestr Musici Boemi je oceňován odbornou kritikou zejména pro precizní souhru, entuziasmus mladého ansámblu a stylovou vyváženost v celé šíři svého repertoáru. Uměleckým vedoucím souboru je koncertní mistr Filharmonie Brno Pavel Wallinger.
 
Více informací:
www.barock.info
 
Vstupné: 250/200,-Kč

 

Změna programu vyhrazena.
 
Předplatné:
zlevněná přenosná abonentka pro 1 osobu 400 Kč (děti do 15 let, studenti do 26 let, doprovodná osoba k ZTP/P)
zlevněná nepřenosná abonentka pro 1 osobu 400 Kč (ZTP, ZTP/P)
 přenosná abonentka pro 1 osobu 800 Kč,
přenosná abonentka pro 2 osoby 1400 Kč
 
POZOR AKCE !!!
POUZE NA ZÁVĚREČNÉM KONCERTĚ LETOŠNÍ SEZÓNY 12. 5. 2015 V 19 h MÁTE MOŽNOST ZAKOUPIT ABONENTKU SE SLEVOU 100 KČ.
NEPLATÍ PRO JIŽ ZLEVNĚNÉ ABONMÁ, ZTP, ZTP/P A DOPROVOD. 

 
Slevy:
50% ze vstupného na jednotlivé koncerty pro ZTP, ZTP/P, doprovodnou osobu k ZTP/P, žáky ZŠ a ZUŠ Nádražní ve Vyškově, Klub důchodců při Městském úřadě Vyškov.
 
Předprodej vstupenek a abonentek:
Turistické informační centrum, Masarykovo náměstí č.1, 682 01 Vyškov
tel.: 517 301 312, e-mail: infocentrum@meuvyskov.cz, www.vstupenky.vyskov-mesto.cz /rezervace on-line/, www.hudbavyskov.cz
 
Dramaturgie a marketing:
umělecká agentura GLOBART s.r.o., MgA. Jiří Jahoda, tel./fax: 548 531 618, mobil: 603 840 013, e-mail: info@globart.cz, www.globart.cz
 
Mediální partneři: 
Region, Český rozhlas Brno, Vyškovský zpravodaj, Proglas
 
Nad rámec programu krátce vystoupí před některými koncerty talentovaní žáci ZUŠ.
Těmito produkcemi v souvislosti s koncerty špičkových umělců podporujeme unikátní vzdělávací systém našeho hudebního školství.

 
Poděkování:

ZUŠ Vyškov, ZUŠ Ivanovice na Hané, ZUŠ Bučovice