≡ Menu

MKS Vyškov ve spolupráci s uměleckou agenturou GLOBART s.r.o.

KRUH PŘÁTEL HUDBY VYŠKOV
KONCERTNÍ SEZÓNA 2022-2023
 

Cyklus koncertů je pořádán pod záštitou starosty města Vyškova.
Koncerty se konají za podpory Nadace Český hudební fond Praha.

 

Úterý 11. 10. 2022 v 19 h, Besední dům

Zahajovací koncert

HouslovÝ virtuóz ivan ženatý
s pianistou igorem ardaševem

Hudebníci světového renomé vystoupí se skladbami z pera W. A. Mozarta,
F. Mendelssohna-Bartholdyho, A. Dvořáka a R. Strausse.

Ivan Ženatý 1.jpgHouslový virtuóz Ivan Ženatý opakovaně hostuje se slavnými mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale i předními českými orchestry jako je Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Velkou pozornost vzbuzují jeho sólové a komorní projekty, bohatá nahrávací činnost a mimořádný repertoár zahrnující přes 50 houslových koncertů. Profesionální kariéru zahájil Ivan Ženatý účastí ve finále Čajkovského soutěže v Moskvě, po které následoval debut s Českou filharmonií pod vedením Libora Peška, vítězství v soutěži Pražského jara a laureátský titul Mezinárodní tribuny mladých umělců UNESCO. V roce 1990 debutoval Ivan Ženatý v Londýně, 1991 v Berlínské filharmonii a Concertgebouw v Amsterdamu, 1994 v Tokyu, 1996 v New Yorku a Buenos Aires. Mimo osobností jako Nathan Milstein, Ruggiero Ricci, André Gertler či prof. Bezrodnyj na Čajkovského konzervatoři v Moskvě měly pro Ivana Ženatého největší význam soukromé lekce u Josefa Suka. Kromě mistrovských kurzů v USA, Kanadě a Německu vyučoval Ivan Ženatý na Hudebním Institutu v Clevelandu, Královské hudební akademii v Kodani a od roku 2019 přijal profesuru na Vysoké hudební škole v Drážďanech. Je zároveň profesorem Meadowmount School of Music v New Yorku.
Igor Ardašev reprezentuje už dlouho české pianistické umění na mezinárodním fóru. Jeho talent byl formován zprvu otcem, později na konzervatoři i na JAMU Inessou Janíčkovou, v mistrovských kurzech Paulem Badurou-Skodou v Rakousku a Rudolfem Serkinem v USA. Kromě úspěchů v dětských soutěžích se Ardašev v osmdesátých a devadesátých letech minulého století stal laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu (zde získal též cenu belgického rozhlasu a televize) a soutěže Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži. Roku 1990 obdržel 1. cenu v soutěži Marie Callasové v Aténách. Interpretační úroveň dovoluje virtuózně disponovanému a filozoficky orientovanému pianistovi pořádat samostatné recitály, hrát čtyřručně i na dva klavíry a spolupracovat s komorními soubory a vynikajícími světovými orchestry a dirigenty (Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Královská liverpoolská filharmonie, BBC Londýn). Je pravidelně zván na renomované evropské hudební festivaly a jeho umění zastupuje bohatá diskografie.

Vstupné: 390 Kč

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Úterý 8. 11. 2022 v 19 h, Besední dům

Podzimní koncert

CHECK ACCORDION TRIO

Akordeonové trio působící v Dánsku představí originální kompozice pro akordeon i kusy, které si trio upravilo, a v jeho podání zní snad ještě lépe než některé originály. Posuďte sami!

TBfoto-malá.jpgCheck Accordion Trio je uskupení tří mladých akordeonistů, kteří se vydali do Dánska prohloubit své umělecké zkušenosti pod vedením doc. Jytte von Rüden na Národní hudební akademii v dánském Odense. Hlavním cílem Markéty Laštovičkové, Marie Čejnové a Michala Karbana je ukázat akordeon ve všech možných polohách a hudebních žánrech. Zaměřují se především na klasickou hudbu, ale v repertoáru nalezneme i moderní akordeonovou literaturu, balkánskou hudbu, argentinská tanga či minimalistické skladby. Toto trio vzniklo v roce 2017 a již za tak krátkou dobu si vydobylo uznání jak v rámci široké, tak i odborné veřejnosti v České republice i v Dánsku, především díky velmi rozmanitému repertoáru.

Vstupné: 220/180 Kč

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čtvrtek 12. 1. 2023 v 19 h, Besední dům

Novoroční koncert s přípitkem starostky
Moravské klavírní trio a hosté

Jiří Jahoda – housle, Jana Ryšánková – klavír, Miroslav Zicha – violoncello,
operní sólisté v jednání

MORAVSKE TRIO 2022 FB.jpgRenomované klavírní trio s vyhlášenými pěveckými hosty představí tradiční svátečně laděný program, zaměřený na slavné árie a dueta z oper a operet světového repertoáru. O přestávce jsou všichni hosté zváni k tradičnímu novoročnímu přípitku.

Moravské klavírní trio ve spolupráci s operními hosty představí svátečně laděný program slavných árií a duet. Trio vzniklo v roce 1997 a za dobu své existence absolvovalo stovky koncertů v ČR i v zahraničí. Kromě klasického triového repertoáru je stěžejní činností souboru spolupráce tria s operními sólisty všech hlasových kategorií (Štefan Margita, Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Andrea Kalivodová aj.), pro něž vznikla z pera violoncellisty nápaditá aranžmá téměř kompletního koncertně prováděného světového operního a operetního repertoáru.

Vstupné: 300/250 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čtvrtek 16. 2. 2023 v 19 h, Besední dům

Hudba královských dvorů

Richard Závada – theorba, Jakub Michl – viola da gamba

Duo oblíbených barokních nástrojů, které nesměly chybět na žádném královském dvoře a jejichž souzvuk byl neodmyslitelnou součástí zámeckých komnat interpretuje díla barokních skladatelů jako jsou Robert de Visée, Archangelo Corelli, Francois Couperin a další.

DSC_5151 MALÁ.jpgRichard Závada studoval loutnu na Akademii staré hudby při FF MU v Brně, na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Lyon a na JAMU v Brně. Dlouhodobě  se věnuje hře na historické nástroje a od roku 2006 je uměleckým vedoucím skupiny Bakchus, zabývající se interpretací středověké hudby. Hostoval v hudebních ansámblech Czech Ensemble Baroque, Capella Regia Praha, Ensemble Musica Armonia, Ensemble Tourbillon, Westminster Opera (GB), Sinfonietta Baden (AT), Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Brno Baroque, Polyfonion, působil v různých pěveckých sborech a v roce 2006 se zúčastnil natáčení mužských sborů na CD a DVD pro americkou metalovou legendu Manowar. Založil ansámbl Capella Antiqua Brunensis, který se zabývá interpretací barokní hudby a rekonstrukcí barokních baletů a loutnové duo Infinitas. Aktivně koncertuje v ČR i v zahraničí, vystupuje v divadlech v orchestru i na jevišti, natáčel také hudbu do slavné počítačové hry Kingdome Come Deliverance od Warhors Studios.

Jakub Michl vystudoval violoncello na Pražské konzervatoři u Tomáše Strašila, hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, violu da gamba na Trinity College of Music v Londýně u Alison Crum a Vittoria Ghielmiho na Mozarteu v Salzburgu. Mimo to absolvoval mistrovské třídy a soukromé lekce s Jordi Savallem, Wielandem Kuijkenem, Marianne Müller a mnoha dalšími osobnostmi. Je laureátem interpretační soutěže o sólový výstup s orchestrem Hudebního festivalu Znojmo v roce 2013. Svůj zájem o hudbu evropského středověku a hru na fidulu prohluboval na kurzech v Besalú (Medieval Music Besalú) a Vancouveru (Early Music Vancouver). Spolupracoval se soubory Musica Florea, In Cordis Ensemble, Czech Ensemble Baroque, Ensemble Damian, Solamente naturali, Les Traversées Baroques, Trinity College Consort of Viols, Greenwich Baroque, Ritornello aj. Vyučuje též violu da gamba a historicky poučenou interpretaci staré hudby v Čechách i zahraničí.

Vstupné: 220/180 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Úterý 7. 3. 2023 v 19 h, Besední dům

Jarní koncert

FRATELLI BILAN

ADÉLA BILANOVÁ - HARFA, LADISLAV BILAN - VIBRAFON

IMG_0187 malá.jpgA. Bilanová.jpgDalší koncert z cyklu mimořádně nadaných umělců Českého hudebního fondu přinese spojení dvou hudebních nástrojů, které se na koncertních pódiích vyskytují spíše výjimečně, a v podání sourozeneckého dua budou velkým lákadlem pro všechny zvídavé posluchače.

Ladislav Bilan již ve 13 letech vykonal úspěšně konkurz do Moravské filharmonie v Olomouci, do které nastoupil v roce 2009 a stal se tak jejím historicky nejmladším členem. V letech 2009 a 2011 získal ocenění Talent Olomouckého kraje (2009 3. cena, 2011 1. cena), z americké soutěže WCOPA, která probíhá v Los Angeles, si v roce 2011 přivezl dvě 1. místa v kategoriích melodické bicí a bicí souprava a 2. místo v kategorií snare drum. V roce 2019 úspěšně dokončil působení v Orchestrální akademii České filharmonie. Od roku 2020 je členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR), v květnu toho roku se představil v rámci on-line streamu „Mladí hudebníci na Pražském jaru – živě z HAMU“ (sólový recitál přesunut z důvodu pandemie na květen 2022). Kromě působení v širokém spektru orchestrů se věnuje především komorní a sólové hře. V listopadu 2021 obdržel z rukou prof. Ivana Klánského Cenu Děkana HAMU.
Adéla Bilanová začala na harfu hrát pod vedením své matky Šárky Bilanové, později studovala na Pražské konzervatoři u Lydie Härtelové a Hudební akademii múzických umění v Praze u doc. Mgr. Jany Bouškové. V sólové i v komorní hře získala několik cen z mezinárodních soutěží (např. 3 místo na mezinárodní soutěži OPUS 2021). Zúčastnila se několika harfových kurzů a mimo jiné byla vybrána na koncert mladých olomouckých talentů, kde vystoupila sólově.

Vstupné: 220/180 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Úterý 18. 4. 2023 v 19 h, Besední dům

brněnský mozart radek bagár

Teprve 13letý romský pianista s mimořádně technicky i hudebně vyspělým projevem patří k dětským hvězdám, které čeká velká budoucnost. Koncert bude přehlídkou virtuózních kusů od F. Chopina, F. Liszta, S. Prokofjeva aj.

index.jpgRadek Bagár se narodil 23. září 2004 v Brně. Jeho otcem je Radek Bagár starší, jazzový pianista a skladatel. Od svých 6 let začal hrát na klavír, navštěvoval Základní uměleckou školu J. Kvapila v Brně ve třídě profesorky Jeleny Kapituly. Již po prvním roce studia zvítězil na mezinárodní soutěži mladých klavíristů do 11 let Amadeus v Brně. Na této prestižní soutěži získal první ceny i v letech 2012–2015, Cenu nejlepšího brněnského účastníka a Cenu nejlepšího českého účastníka. Je vítězem a laureátem předních klavírních soutěží v zahraničí a ČR, jako je Prague Junior Note (Praha, 2012–2015), Virtuosi di pianoforte (Ústí nad Labem, 2014), Broumovská klávesa (Broumov, 2015), Beethovenovy Teplice (Teplice, 2016), soutěž Petra Toperczera (Košice, Slovensko, 2017), Národní soutěže ZUŠ ve hře na klavír (2013–2017). Je úspěšný na soutěžích v komorní hře (2013) a ve čtyřruční hře Per Quattro Mani (Brno, 2017). V letech 2013 a 2016 účinkoval s orchestrem Filharmonie Brno na festivalu Mozartovy děti a s komorním orchestrem z Banské Bystrice. V roce 2013 měl možnost se podílet na brněnském projektu „Dva
hlasy – dva světy – dvě kultury“ s Idou Kelarovou. V červenci 2016 dostal pozvání od vyznamného houslisty Pavla Šporcla vystoupit na Hudebním festivalu Znojmo na koncertě Malí géniové. V Českém rozhlasu nahrál skladby W. A. Mozarta, J. Haydna, L. van Beethovena, F. Chopina, S. Rachmaninova a G. Gershwina. V roce 2016 Radek účinkoval v charitativním televizním projektu Kuřata s Annou Ka a dalšími osobnostmi. 20. dubna 2018 hrál na vyhlášení cen literární soutěže největšího knížního vydavatelství v ČR Albatrosmedia konané v Praze v Kaiserštejnském paláci. Od září roku 2016 je Radek zároveň studentem přípravného studia pro talentované děti ve třídě prof. Ludmily Satz na Universität für Musik und darstellende Kunst v rakouském Grazu. Radkovo studium v Grazu finančně podporuje nadační fond Šance pro talent pod vedením předsedy správní rady Kamila Vavreky. V březnu 2018 obdržel Radek na Magistrátu města Brna ocenění za své hudební úspěchy. Momentálně se chystá na další soutěže a koncerty.

Vstupné: 220/180 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čtvrtek 11. 5. 2023 v 19 h, Besední dům

gALakoncert andrey tögel kalivodové a mariana vojtka

Exkluzivní spojení opery a muzikálu, doplněné sólovými virtuózními kusy doprovodného ansámblu Moravské klavírní trio, jeden z nejobsazovanějších muzikálových zpěváků marian Vojtko s půvabnou operní divou a nejznámější českou carmen Andreou Tögel Kalivodovou.
 

Vojtko Marian.jpgMarian Vojtko již během studií úspěšně absolvoval konkurz na Svobodův muzikál Dracula, kde v prvním i druhém uvedení zpíval role Kněze a Stevena. Ve slovenském nastudování Landova muzikálu Krysař ztvárnil titulní roli Krysaře a v Pomádě roli Anděla. Úspěch na pražské muzikálové scéně mu poprvé přinesla alternace titulní role hraběte Monte Crista ve stejnojmenném muzikálu Karla Svobody. V divadlech Broadway a Hybernia vystupoval v muzikálech Kleopatra (Caesar a Marcus Antonius),Tři mušketýři (Kardinál Richelieu, Athos), Angelika (Joffrey de Peyrac), Mona Lisa (Leonardo da Vinci). V posledním muzikálu Karla Svobody Golem si zahrál roli Štěpána Skotnici, v obnovené premiéře muzikálu Dracula pak ztvárnil hlavní roli krvelačného hraběte. Od února 2010 vystupoval v hlavní roli velkolepého muzikálu Zdeňka Bartáka Baron Prášil v Divadle Hybernia. Za roli Barona Prášila získal Cenu Thálie 2010. Největší úspěch mu však zatím přinesla hlavní dvojrole v broadwayském muzikálu Jekyll & Hyde od skladatele Franka Wildhorna, uváděném v Hudebním divadle Karlín. Samotný autor označil Mariana Vojtka jako jednoho z nejlepších představtelů této dvojrole na světě. Marian Vojtko je ovšem dlouhodobě aktivní také na operní scéně. V pražské Státní opeře ztvárnil roli Víta v opeře La Roulette, působil jako host v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, a to v Mozartových operách Cosi fan Tutte (Ondra), Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni (Don Ottavio) a Kouzelná flétna (Tamino). V témže divadle vystupoval i v roli Christiana v opeře Cyrano de Bergerac a svou uměleckou všestrannost Marian prezentuje ve slavné operetě Emmericha Kálmána - Čardášová princezna, úspěšně uváděné Hudebním divadlem Karlín a posléze též jako hrabě Bol Baraňský z operety Oskara Nedbala - Polská krev. Tuto roli ztvárňuje od března 2014 také v Janáčkově divadle v Brně. V současné době vystupuje jako Král upírů Kelo v muzikálu Klíč králů, v muzikálu Casanova ztvárňuje roli hraběte Valdštejna a v muzikálu Mata Hari ho můžete vidět v roli McLeoda. V Hudebním divadle Karlín účinkoval v roli Radamese v muzikálu Aida a od ledna 2013 vystupuje jako poručík Champlatreux v operetě Mam´zell Nitouche. V Goja Music Hall jste ho mohli vidět v hlavní roli Jeana Valjeana v muzikálu LES MISÉRABLES – BÍDNÍCI. V současné době zde vystupuje jako Fantom ve světovém muziálu FANTOM OPERY. V roce 2008 započal svou sólovou dráhu úspěšným koncertem v Divadle Hybernia, jehož záznam vysílala také Česká televize, následovaly koncerty v divadlech Broadway a Hybernia. V listopadu 2010 vyšlo Marianovo první sólové CD, na kterém spojuje populární písně, operní i muzikálové hity.

Kalivodová Andrea.jpgMezzosopranistka Andrea Tögel Kalivodová patří k nejžádanějším pěvkyním současnosti. Je absolventkou konzervatoře v Brně, pražské Akademie múzických umění a roční stáže ve Vídni na Universität für Musik und Darstellende Kunst. Z četných úspěchů v mezinárodních soutěžích jmenujme první cenu Nadace Emy Destinnové v soutěži The Anglo The Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně (2001), kdy byla pozvána na koncert mladých pěvců do londýnské Covent Garden. Stala se semifinalistkou soutěže Belvedere ve Vídni. První cenu si přivezla z Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích (2000) a třetí místo vyzpívala na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2003).V letech 2003 až 2011 byla sólistkou Státní opery Praha, kde ztvárnila celou řadu rolí. Od roku 2012 je sólistkou Opery Národního divadla, kde v současnosti vystupuje jako Fenena (Nabucco), Maddalena (Rigoletto), Ježibaba (Rusalka) a zejména jako Carmen ve stejnojmenné opeře. Nyní se připravuje na milou roli Venuše v Offenbachově operetě „Orfeus v podsvětí“, kterou pod hlavičkou ND uvede Hudební divadlo Karlín. V tomto divadle také ztvárňuje roli Wandy v operetě Polská krev od Oskara Nedbala. Je častým hostem médií, vystupuje v televizi, v rozhlase a uměleckých projektech, jako například v pořadu Božská Ema, věnovaném slavné české operní divě, kde vystupuje společně s herečkou Bárou Kodetovou.

Moravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl. Významnou součástí činnosti souboru je i spolupráce se zpěváky všech hlasových kategorií. Díky mimořádné šíři operního i písňového repertoáru (přes 200 skladeb ve vlastních úpravách) je  Moravské klavírní trio také oblíbeným partnerem operních pěvců mezinárodního renomé (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Miki Isochi), kteří koncerty s triem vyhledávají jako protiváhu svého uměleckého působení na světových operních scénách ( MET, Tokio, La Scala...) Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s nadšeným ohlasem široké hudební veřejnosti. O tom svědčí opakovaná pozvání k vystupování na významných koncertních pódiích.

Vstupné: 390 Kč

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Změna programu vyhrazena.

 

Předplatné:

zlevněná přenosná abonentka pro 1 osobu 600 Kč
(děti do 15 let, studenti do 26 let, doprovodná osoba k ZTP/P)
zlevněná nepřenosná abonentka pro 1 osobu 600 Kč (ZTP, ZTP/P)
přenosná abonentka pro 1 osobu 1150 Kč
pro dvě osoby 1900 Kč

Slevy:

50 % ze vstupného na jednotlivé koncerty pro ZTP, ZTP/P, doprovodnou osobu k ZTP/P, žáky ZUŠ,
Klub důchodců při Městském úřadě.


Předprodej vstupenek a abonentek:

Turistické informační centrum, Masarykovo náměstí č.1, 682 01 Vyškov
tel.: 517 301 312, e-mail: infocentrum@meuvyskov.cz, rezervace on-line: www.mksvyskov.cz, www.hudbavyskov.cz


Dramaturgie a marketing:

umělecká agentura GLOBART s.r.o., MgA. Jiří Jahoda, mobil: 603 840 013, e-mail: info@globart.cz, www.globart.cz

 

Mediální partneři: loga (Vyškovský zpravodaj, Proglas)

 

Nad rámec programu krátce vystoupí před některými koncerty talentovaní žáci ZUŠ. Těmito produkcemi v souvislosti s koncerty špičkových umělců podporujeme unikátní vzdělávací systém našeho hudebního školství.

 

Poděkování: ZUŠ Vyškov, ZUŠ Ivanovice na Hané, ZUŠ Bučovice
 

www.hudbavyskov.cz