≡ Menu
Úvodní strana » Projekty » Aktuální projekty » Marián Varga s Moyzesovým kvartetem

Marián Varga s Moyzesovým kvartetem

V roce 1967 se stal Mariána Varga členem a později i vedoucím skupiny Prúdy. Tvořivým završením jeho působení  v této kapele bylo vydání legendárního alba "Zvonky, zvoňte". Spolupráce s Pavlem Hammelem však pokračovala a společně vydali alba Zelená pošta, Na druhom programe sna... Některé z písní z těchto alb se staly podnětem k instrumentálnímu aranžmá pro smyčcové kvarteto a klavír.

Projekt Marián Varga a Moyzesovo kvarteto, zaznamenaný na stejnojmenném CD, byl úspěšně prezentován na desítkach koncertů v Čechách a na Slovensku.

Moyzes2 malá.jpgMoyzesovo kvarteto je od svého založení v roce 1975 jedním z nejpopulárnějších komorních seskupení na Slovensku. Členové kvarteta jsou absolventy VŠMU v Bratislavě. Ve studiích pokračovali na Hochschule fur Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Už po dobu studií kvarteto získalo více laureátských titulů na domácích i mezinárodních soutěžích. V letech 1986 – 2005 bylo Moyzesovo kvarteto profesionálním tělesem Slovenské filharmonie. Slovenskou hudební kulturu prezentovalo s úspěchem téměř ve všech zemích Evropy, v Japonsku, Indii, Maroku, USA a na Kubě. V roce 2000 byla Moyzesovu kvartetu udělena cena Frice Kafendy a současně i cena kritiky. Repertoár tělesa zahrnuje všechna stylová období, nevyjímaje ani tvorbu současných slovenských autorů, ze kterých mnozí skladby kvartetu přímo dedikovali. Moyzesovo kvarteto je častým hostem předních mezinárodních hudebních festivalù a má za sebou úspěšná vystoupení na festivalech Bratislavské hudobné slávnosti, Bratislavská hudobná jar, Melos – Etos, Pražské jaro, na hudebním festivalu v Brně, Bad Kissingenu a Salzburgu, na festivalech a koncertech v Německu, Francii, Itálii, Lucembursku, Dánsku, Slovinsku, Rakousku, na Faerských ostrovech, jakož i v rámci Měsíce slovenské kultury v New Yorku. Na sklonku roku 2001 se kvarteto zúčastnilo projektu ,,První společná prezentace středoevropské platformy“  v Bruselu. Kvarteto vystoupilo i v rámci koncertu v Goldeggu při příležitosti vstupu Slovenska do Evropské unie. Kvarteto se soustavně věnuje také nahrávání kompaktních diskù ( celkově nahrálo přes 20 CD). Nahrává pro Slovenský rozhlas i pro zahraniční rozhlasové společnosti.