≡ Menu

Spirituální kvintet

Spirituál kvintet (pův. kvartet, založen 1960, ofic. debut na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karl. Varech 1962) je skupinou, která nejen v prvních letech vyšlapávala cestu českému folkovému hnutí, ale která po celou dobu své existence přinášela osobitý repertoár, imponující svou šíří i osobitým ztvárněním. 

Z historie Spirituál kvintetu připomínáme vystoupení s Pete Segerem v r. 1964, zpěv na balkonu Melantrichu 23. listopadu 89, vystoupení na Václavském náměstí v listopadu 1990, při kterém si se skupinou na podiu zazpívali tehd. prezidenti V.Havel a G.Bush st., vystoupení v Redutě pro B.Clintona, vystoupení pro manželky předních svět. politiků v r.2002 v Praze atd. SK koncertoval téměř po celé Evropě, v USA, Kanadě, v Australii, v Chile a během tamnější návštěvy presidenta Havla i na Velikonočním ostrově. 

Spirituál Kvintet je nositelem řady významných ocenení mj. Tip Melodie, řada Port vč. Zlaté, Čestného ocenění České hudeb. rady (2001), Ceny Rudolfa II Masarykovy akademie umění (2004) atd. Obdržel Štít Pantonu za nejlepší roční nahrávku, má 4 Platinové a mnoho Zlatých desek. CD Archiv bude 20. albem skupiny, (DVD Spirituál kvintet - 45let českého folku prvním DVD).
 
Spirituál kvintet v nové sestavě (vzadu zleva Jiří Tichota, Dušan Vančura, Jiří Cerha, Jiří Holoubek, vpředu zleva Zdena Tichotová, Veronika Součková)

 

Spirituál kvintet nová sestava.jpg