≡ Menu

Mužský sbor Handwerker-chor (Weimar)

aktualni-foto.jpgNěmecký pěvecký sbor z Výmaru „Handwerker-Chor Weimar“ je představitelem téměř stoleté tradice, jejíž kořeny sahají do doby cechovních pěveckých spolků. Sbor si po desetiletí uchoval svoji původní tvář a jako ryze mužský sbor s převládajícím světským repertoárem se řadí k výjimečným ansámblům.
 
V lednu roku 1924 se sešlo 18 zpěváků pekařského cechu ve Výmaru za účelem holdování zpěvu. V roce 1930 se přidalo dalších 35 zpěváků řeznického cechu a společně založili pěvecký spolek. Tato tradice se udržela a v říjnu 1953 dala vzniknout mužskému pěveckému sboru Handwerker-Chor Weimar.
 
Handwerker-Chor Weimar je ryze mužský sbor a jeho obsáhlý repertoár zahrnuje převážně známé vícehlasé lidové písně, nevyhýbá se však ani náročnější duchovní sborové tvorbě.
Sbor vystupuje pravidelně na durynských slavnostech vína, výmarském tradičním cibulovém trhu „Zwiebelmarkt“, každoročně účinkuje v hudebním cyklu „Koncertující sbory“, který pořádá Kruh pěvců z Výmaru a při dalších slavnostních příležitostech.

Stepan Katte - sbormistr

Stephan Katte  (*1972) se narodil a vyrůstal ve Waltershausenu v Durynsku. Od svých čtrnácti let se vzdělával na speciálním hudebním gymnáziu ve Výmaru a později byl přijat na vysokou hudební školu „Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar“ do třídy R. Heimbucha a K. Biehliga na obor lesní roh.
Od roku 1992 působil 10 let ve státní výmarské filharmonii „Staatskapelle Weimar“. V roce 1998 získal nejvyšší možné hudebního vzdělání úspěšným ukončením dvouletého postgraduálního studia na lipské vysoké hudební škole „Leipziger Musikhochschule“ u prof.  H. Märkera.
V letech 2001-2004 pokračoval ve studiu sborového dirigování u prof. J. Puschbecka a orchestrálního dirigování u prof. G. Kahlerta opět na výmarské vysoké hudební škole.
Stephan Katte je zakladatel a organizátor souboru alpských rohů Staatskapelle Weimar, vede pěvecké kurzy a kurzy stavby nástrojů. Je žádaným specialistou ve hře na historické rohy a v roce 2002 mu na toto téma bylo přiděleno vedení výmarské konference „Weimarer Naturhornworkshop“. Jako vynikající hráč na lesní roh je často zván významnými soubory jako např. Ensemble barock a.c.c.u.u.t., Weimarer Barockensemble, Dresdner Instrumental-concert, Dresdner Barockorchester, Abegg-Trio, a další.