≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Cikánský houslový virtuóz Ivan Herák

Cikánský houslový virtuóz Ivan Herák
1) s cimbálovou kapelou (cimbál, viola, kontrabas)
2) trio (housle, kytara, kontrabas)

Plakát maličká.pngKiki 23. měsíc 013 malá.jpg

Ivan Herák patří k nejvyhledávanějším českým cikánským houslovým virtuózům. 

Studoval na Konzervatoři v Topolčanech u ruského profesora Oleg ter Martirosova. Jako žádaný primáš několika cikánských kapel se plně věnuje koncertní činnosti na českých i zahraničních pódiích a vyhlášených festivalech po celé Evropě (Menuhinův festival - Gstaad Švýcarsko, Martinu Festtage - Basilej Švýcarsko, České doteky hudby, Concentus Moraviae, Sinti Roma, Celoslovenský festival romských primášů a řada dalších).

Na svém kontě má řadu nahrávek a spolupracuje s uznávanými kulturními osobnostmi, jakými jsou Jaroslav Svěcený, Zuzana Lapčíková, Yvetta Blanarovičová, Iva Bittová, Ida Kelarová, Lubomír Brabec a další. Jako sólista vystupuje též s Talichových komorních orchestrem, pro něhož vytvořil řadu transkripcí. 

Dojemná houslová sóla v kontrastu s divokými rytmy a strhujícími virtuózními sóly či schopnost plynule mixovat různé hudební proudy jsou trumfy, s nimiž tento technicky zdatný hráč fascinuje nadšené posluchače.

V průběhu koncertu zazní virtuózní skladby i teskné balady pro sólové housle převážně z maďarské, rumunské, slovenské cikánské lidové tvorby s prvky klasicko-romantické hudby. Délka vystoupení je přibližně 70 minut + případné přídavky (přestávka dle domluvy s pořadatelem). Koncert je vhodný pro všechny typy sálů bez ozvučení či venkovní pódia, kde je ozvučení na zvážení pořadatele.

 

Videoukázky: