≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Duo Percudos

Duo Percudos
(Lukáš Krejčí a Peter Kosorín - perkuse)

Bicí jsou nejstarší hudební nástroje a v množství i nejobsáhlejší. Jsou zastoupeny v bezmála ve všech hudebních stylech! Od první třetiny 20. století se dostávají do zájmu skladatelů i jako nástroje sólové a tento trend neustále narůstá. 
Název Percudos je složeninou španělských slov  percusión – bicí a dos – dva. Duo Percudos ve složení Petera Kosorína (1. tympánisty Bratislavské flharmonie) a Lukáše Krejčího (1. tympánisty Filharmonie Brno) nabízí posluchačům nejnovější trendy kompozic psané pro dua hráčů na bicí nástroje. Důraz je kladen na skladby kde se hráči představí i jako sólisti. Zkušenosti získávali v souborech, jako např. DAMA DAMA, Percussion ensemble JAMU, Stuttgart percussion ensemble atd. Zároveň i na mistrovských kurzech českých 
a zahraničních lektorů. Oba hráči jsou vyhledávaní pro provozování soudobé hudby a některé skladby jim byly věnovány.

 

Krejčí.jpg

Lukáš Krejčí je absolventem JAMU v Brně. V současnosti působí jako 1. tympánista Filharmonie Brno a pedagog v oboru bicích nástrojů na ZUŠ Vítězslavy Kaprálové a Gymnáziu Pavla Křížkovského v Brně.
Spolupracoval s významnými orchestry jako Janáčkova filharmonie Ostrava, Philharmonia Orchestra Mexico City, Orchestr městského divadla v Brně a soubory Ars Incognito (Brno), DAMA DAMA (Brno), OCNH Ensembl (Ostrava Center for New Music), Melos Ethos Ensembl (Bratislava), Percussion Ensembl JAMU (Brno), Stuttgart Percussion Ensembles (Stuttgart), Musica Figuralis (Přerov), Societas Incognitorum (Brno) a Tango Milonguero (Brno).
Byl hostem řady mezinárodně uznávaných festivalů (Janáčkův Máj, Pražské jaro, Janáčkovy Hukvaldy, Moravský podzim, Smetanova Litomyšl, Expozice nové hudby, Marathon nové hudby, Varšavská jeseň, Festival A. Moyzesa aj) a koncertoval v mnoha zemích Evropy a Asie (Německo, Rakousko, Polsko, Švýcarsko, Španělsko, Francie, Anglie, Kypr, Hong Kong, Japonsko).

Hudební ukázka:

 

Kosorín foto1.jpg

Peter Kosorín se narodil 5. června 1981 v Žiaru nad Hronom v hudebnické rodině. Po absolvování ZUŠ v oboru hra na klavír byl přijat na Štátne konzervatórium v Bratislavě, kde vystudoval hru na bicí nástroje v třídě Ondreje Štefaňára. Jako posluchač konzervatoře se v roce 1999 zúčastnil II. ročníku Interpretační soutěže v hře na bicí nástroje v Brně, kde v kategorii melodických bicích nástrojů získal první místo. V roce 2001 získal opět první místo na III. ročníku této soutěže v Ostravě. Ještě jako student konzervatoře v roce 1999 úspěšně účinkoval na Mezinárodním hudebním festivalu Melos-Étos v umělecké spolupráci s americkou perkusionistkou Amy Lynn Barber. V posledním ročníku konzervatoře byl už členem skupiny bicích nástrojů Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu, kde strávil sezónu 2000/2001.
V roce 2001 začal spolupracovat jako tympánista s komorním orchestrem města Bratislavy CAPPELLA ISTROPOLITANA, s kterým dodnes vystupuje na pódiích v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Španělsku, stejně jako na Slovensku. V roce 2006 dokonce vystoupil s tímto orchestrem v Primaciálním paláci v Bratislavě jako sólista v 1. marimbovém koncertě Neye Rosaura.
V roce 2002 mu byla udělena cena primátora města Bratislavy za úspěšnou reprezentaci školy a města. Ve stejném roce byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Zde studoval pod vedením doc. Martina Opršála (sólová hra na bicí nástroje a komorní hra) a doc. Pavla Šumpíka (orchestrální hra). V roce 2004 se zúčastnil Mezinárodní marimbové soutěže v Saint-Truiden v Belgii, kde postoupil do druhého kola mezi čtyřicet nejlepších marimbistů z celého světa a získal cenu agentury Classic Concert. Během studia v Brně absolvoval několik mistrovských kurzů a seminářů – v hře na marimbu u Katarzyny Myćky, Marty Klimasary a Williama Moercha, v hře na tympány u prof. Klause Tresselta a v hře na multipercussion u Jeffa Beera. V době studia na JAMU se také představil na několika sólových vystoupeních po Slovensku (Bratislava – Fórum mladých talentů 2004, marimbový recitál v Šali a dalších městech) i v České republice (Velké Meziříčí, Brno, Ostrava – Mezinárodní festival Ostravský buben).
V oblasti komorní hudby spolupracoval s Percussion ensemble JAMU, Percussion ensemble Stuttgart a Melos-Étos ensemble. V současné době působí jako první tympánista ve Slovenské filharmonii, od září 2009 je zároveň vedoucím skupiny bicích nástrojů. Spolupracuje i se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu jako sólo tympánista. Rovněž je pedagogem na Štátnom konzervatóriu v Bratislavě. Se spolužákem z JAMU a kolegou – tympánistou Filharmonie Brno Lukášem Krejčím tvoří duo PERCUDOS.

Hudební ukázka: