≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Duo Teres

Duo Teres
(Lucia fulka Kopsová – housle, Tomáš Honěk - kytara)

 

Duo Teres malá.jpgDuo Teres (Lucia Fulka Kopsová – housle a Tomáš Honěk – kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho. Od roku 2011 postupně vzniká projekt s názvem „Pražský kaleidoskop“, který kombinuje hudbu klasických a jazzových skladatelů. Renomovaní skladatelé komponují skladby přímo pro Duo Teres, které je následně uvádí na svých koncertech. Jedná se o hudbu takových osobností jako Jan Freidlin, Lukáš Hurník, Ondřej Kukal, Martin Brunner, Karel Růžička a Matej Benko. V souvislosti s tímto projektem spolupracuje duo s Českým rozhlasem, odbornými časopisy i dalšími médii a propaguje tak špičkovou kvalitu české hudby. Stejnojmennou skladbu Jana Freidlina uvedlo duo také v roce 2014 v koncertantní verzi s Radomským komorním orchestrem v Polsku. Od roku 2015 je duo členem České asociace komorní kytary. Za celou dobu svého působení (od r. 2007) potvrdilo Duo Teres svoji interpretační kvalitu řadou ocenění z mezinárodních komorních soutěží (1. cena Gorizia, 1. cena Vidnava, 3. cena Aschaffenburg) a studovalo na kurzech u mnoha renomovaných osobností např. Marco Socías, Paolo Pegoraro, Pavel Šporcl atd.

Duo Teres I malá.jpgLucia Fulka Kopsová se narodila v roce 1986 v Bratislavě. Studovala v letech 1997 – 2001 jako mimořádná žákyně, 2001 – 2005 jako řádná posluchačka na Konzervatoři v Bratislavě (doc.Mgr.art.M.Karlíková,ArtD.) a poté na Hudební fakultě JAMU v Brně v oboru hra na housle ve třídě doc.MgA. F. Novotného.
V uplynulých letech absolvovala bohatou koncertní činnost a účinkovala na mnoha festivalech. Zúčastnila se též mnoha interpretačních soutěží, na kterých získala významná ocenění. Na mezinárodní soutěži v Dolnom Kubíně získala v roce 1998 3. místo, v roce 1999 2. místo a v roce 2000 1. místo, Cenu Mladé hodnotící rady a Cenu primátora města Dolný Kubín. V roce 2002 byla semifinalistkou česko-slovenské soutěže Talent roku, v letech 2002 a 2004 získala na soutěži studentů slovenských konzervatoří 1. místo, v roce 2002 získala na Kociánově houslové soutěži čestné uznání, v roce 2004 na soutěži J.Muziky v Nové Pace 1. místo, v roce 2006 na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec 2. místo, v roce 2007 na mezinárodní soutěži Leoše Janáčka 2. místo a Cenu za nejlepší interpretaci houslového koncertu Antonína Dvořáka a v roce 2009 získala na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec 3. místo.
Jako sólistka spoluúčinkovala s orchestrem Slovenské filharmonie, Slovenského rozhlasu, Slovenským komorním orchestrem B.Warchala, orchestrem Capella Istropolitana, Archi di Slovakia, orchestrem Opavského divadla, Moravskou filharmonií, Košickou filharmonií a Brněnskou filharmonií. Spolupracovala s Komorním sborem Konzervatoře v Bratislavě, se kterým absolvovala turné po státech USA. Koncertovala v různých městech Slovenska, v Čechách, Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, Německu, Holandsku a Švédsku.
Absolvovala mistrovské kurzy u J. Pazdery, V. Hudečka, F. Novotného, J. Čižmaroviče, B. Kotmela, S. Yaroshevicha, E. Perényi, B. Matouška.
V dubnu 2006 se zúčastnila projektu Evropského mládežnického komorního orchestru v rakouském Grazu, který vedl člen vídenských filharmoniků, houslista René Staar. V létě 2006 absolvovala měsíční turné po státech EU, jako členka Orchestru mladých EU, který dirigoval Vladimír Ashkenazy a Andrej Boreyko.
Uskutečnila nahrávky pro SRo (záznam z koncertů ze Slovenského rozhlasu, nahrávky pro soutěž New Talent).

Tomáš Honěk se narodil v roce 1985, na kytaru začal hrát v deseti letech na ZUŠ v Semilech. Od roku 2000 studoval na konzervatoři v Pardubicích u prof. Stanislava Juřici. Během studia se úspěšně zúčastnil několika národních i mezinárodních kytarových soutěží. V roce 2004, po ukončení čtvrtého ročníku, složil přijímací zkoušky na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Pravidelně se účastní kytarových festivalů a mistrovských tříd renomovaných kytaristů a pedagogů v ČR i v zahraničí (Mikulov, Wien, Koblenz, Split, Bělehrad, atd.). Studoval v mistrovských třídách Thomase Ofermanna a Jense Wagnera (Duo Sonare), Aniela Desideria, Costase Cotsiolise, Zorana Dukiče, Pabla Marqueze, Leo Brouwera, Marca Sociase a dalších. V roce 2006 ukončil šestý ročník kombinovaného studia konzervatoře v Pardubicích a v roce 2007 úspěšně složil státní zkoušku bakalářského studia JAMU pod vedením prof. Martina Myslivečka  a MgA.Vladislava Bláhy,ArtD a rovněž příjimací zkoušky na magisterské studium.

Dosud získal tato ocenění:

r. 2000 – 3. cena Mezinárodní bienále Kutná Hora

r. 2002 – 1. cena Soutěž konzervatoří České republiky

r. 2002 – finalista Mezinárodní bienále Kutná Hora

r. 2002 – Čestné uznání mezinárodní soutěže Mladí gitaristi Dolný Kubín (SR)

r. 2003 – 3.cena  Guitarart festival Belgrade (Srbsko)

Za rok 2002 a 2003 dostal od primátora města cenu „Nejlepší student města Pardubic“

 

Videoukázka: