≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Jana Wallingerová

Jana Wallingerová (mezzosoprán)

Jana Wallingerová.jpg

Mezzosopranistka Jana Wallingerová, rozená Štefáčková, získala první pěvecké zkušenosti v Šumperském dětském sboru. Vystudovala konzervatoř v Praze ve třídě Jarmily Krásové (1993-1999) a v roce 1998 získala druhou cenu na soutěžní přehlídce českých konzervatoří. Byla sólistkou Opery Mozart v Praze (1997-2000), věnovala se interpretaci staré hudby s Ars Cameralis a folklóru s Muzikou Jara.

Po absolutoriu hostovala v Divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Lola (Mascagni, Sedlák kavalír), v Městském divadle v Ústí nad Labem, kde ztvárnila Lišáka (Janáček, Příhody lišky Bystroušky) a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě jako Serafínka (Perly panny Serafínky) a pastýř Lel (Rimskij-Korsakov, Sněhurka).

Od roku 2000 je sólistkou Národního divadla v Brně. Nastudovala zde velkou řadu mezzosopránových rolí. Z těch nejvýznamnějších stojí za zmínku Rosina (Rossini, Lazebník sevillský), Niklas (Offenbach, Hoffmannovy povídky), Hänsel (Humperdinck, Perníková chaloupka), Nancy (Flotow, Marta), Varvara (Janáček, Káťa Kabanová), Lišák (Janáček, Příhody lišky Bystroušky), Bersi (Giordano, Andrea Chénier), Soňa (Prokofjev, Vojna a mír), Maddalena (Verdi, Rigoletto), Fenena (Verdi, Nabucco), Mercedes (Bizet, Carmen) a další. Jako Sharon (Ruleta Z. Merty) hostovala na scéně Státní opery Praha. Dlouhodobě spolupracovala i s pražským Národním divadlem, kde vystupovala jako Cherubín (Mozart, Figarova svatba), Káča (Dvořák, Čert a Káča), Lišák (Janáček, Příhody lišky Bystroušky), Kráska (Glass, Kráska a zvíře) a další. V rolích Lišáka, Mercedes a Concepción hostovala také v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Věnuje se koncertní činnosti a spolupracuje s předními českými orchestry: s Českou filharmonií, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími. Spolupracuje s dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Serge Baudo, Gerd Albrecht a další. Hostuje v zahraničí (Japonsko, Španělsko, Mexiko, Řecko, Holandsko, Rakousko, Německo a Itálie).

Za rok 2005 a 2008 jí byla Národním divadlem Brno udělena cena diváka Diva. Od roku 2001 se hlasově zdokonaluje u sopranistky Natálie Romanové.


Videoukázky:

L. Bernstein: KADDISH, Filharmonie Brno, dir. L.Svárovský