≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Karel Fleischlinger

Karel Fleischlinger (romantické kytary)

Foto-titulní.jpgHru na kytaru studoval na konzervatoři v Pardubicích ve třídě prof. Stanislava Juřici a na Vysoké hudební škole Franze Liszta ve Výmaru u Prof. Rolanda Zimmera. V roce 1986  získal 1. cenu a titul laureáta Mezinárodní kytarové soutěže v Kutné Hoře ve III. kategorii do 35 let a zvláštní cenu za interpretaci skladby J.S. Bacha. Dále vyhrál 1. cenu v Interpretační soutěži soudobé české hudby (soutěž Svazu českých skladatelů a koncertních umělců). Kromě mnoha koncertů doma i v zahraničí (SRN, Dánsko, Švédsko, Francie, Rakousko, Belgie, Holandsko) vytvořil řadu rozhlasových nahrávek. Jako sólista má za sebou i koncerty s orchestrem (SRN). Věnuje komorní hře v souboru Lenz Trio, v kytarovém kvartetu PF Guitar Quartet a v kytarovém duu Romantic Guitar Duo. V roce 1999 natočil ve studiu Principium v Praze svoje první sólové CD, v roce 2001 CD se souborem Lenz Trio. Roku 2009 dokončil se souborem PF Guitar Quartet DC/DVD původní soudobé české tvorby pro kytarový kvartet, kde se prezentuje i jako skladatel. Koncem roku 2010 vydal svoje druhého sólového CD s hudbou z 19. století. Specializuje se na starou hudbu a autentickou interpretaci na dobové nástroje. V nabídce jsou dva koncertní programy, které interpret doprovází mluveným slovem - zajímavostmi o kytarách a autorech, kteří si tento nástroj v minulosti oblíbili:

Koncertní program I:

„Zrození kytary - barokní a romantické kytary Karla Fleischlingera“
(koncert s přestávkou)

První polovina koncertu je věnována barokní kytaře a tvorbě skladatelů z přelomu 17. a 18. století. Zvuk pětisborové kytary a zvláštnosti jejího ladění se plně projeví jak ve španělské barokní hudbě (s prvky hudby lidové), tak i v polyfonii typických barokních suit středoevropských skladatelů.

Ve druhé polovině zazní skladby kytarových mistrů z počátku 19. století. V tomto období píší pro kytaru přední skladatelé, hrají na ni špičkoví interpreti a staví se mistrovské nástroje. Zlatý věk kytary přiblíží interpret výběrem charakteristické hudby a hrou na unikátní původní nástroje, případně repliky.

 

Koncertní program II:

„Romantické kytary Karla Fleischlingera“
(koncert s přestávkou, případně bez přestávky)

V programu zazní skladby kytarových mistrů z počátku 19. století. V tomto období píší pro kytaru přední skladatelé, hrají na ni špičkoví interpreti a staví se mistrovské nástroje. Zlatý věk kytary přiblíží interpret výběrem charakteristické hudby a hrou na unikátní původní nástroje, případně repliky.

Vášeň Karla Fleischlingera pro romantickou kytaru (a jeho CD „Souvenir romantique“ s kytarovou hudbou z19. století) zaujala i štáb Čt, který s interpretem natočil medailon v rámci pořadu Terra musica, odvysílaného v červnu 2011.

 

Nástroje Karla Fleischlingera:

Nicolaus Georg Ries - Vídeň kolem roku 1840 (osmistrunná kytara, replika)
Johann Anton Stauffer - Vídeň 1841 (terckytara, replika)
Anonym, Anonymus, Anonym - Vídeň kolem roku 1840 (šestistrunná kytara, originál)
Lemarquis - Francie, Mirecourt kolem roku 1810 (šestistrunná kytara, originál)

 

Fotogalerie

 

Videoukázka