≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Marián Varga

Marián Varga & Slovenská art-rocková legenda

Varga7.jpg

Marián Varga je slovenský hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje. Má zásadní podíl na formování populární hudby na Slovensku a je všeobecně považován za jednoho z nejvýraznějších rockových klávesistů s nezaměnitelným stylem hry.

Narodil se 29. ledna 1947 ve Skalici. Od šesti let navštěvoval LŠU a paralelně také soukromé hodiny kompozice u prof. Jána Cikkera. Později nastoupil na bratislavskou konzervatoř, kde studoval klavír u Romana Bergera a kompozici u Andreje Očenáše.

Po třech letech konzervatoř opouští a stává se členem skupiny Prúdy, se kterou nahrál v roce 1969 legendární album "Zvonky, zvoňte". Stejně náhle jako konzervatoř opouští i Prúdy a zakládá první art-rockovou kapelu v Československu - Collegium Musicum.

Její repertoár složený převážně z instrumentálních kompozic zahrnuje kromě reinterpretací témat z klasické hudby (Haydn, Bartók, Stravinskij ...) i vlastní skladby s prvními náznaky umělecké postmoderny (Eufónia z alba Konvergencie), která je principem jeho současné tvorby.

Po zániku Collegia Musica (1979) se Varga rozhodl pro úlohu osamělého běžce a jako jeden z prvních hudebníků u nás se začal věnovat konceptu absolutní improvizace, tedy komponování hudby v reálném časoprostoru.

Průběžně se věnoval také písňové tvorbě, ve spolupráci se zpěvákem Pavlem Hammelem vydali pět alb a zkomponovali první rockový muzikál u nás.

Videoukázky:

 

Projekty:

Média:

...Samostatný koncert legendy (česko)slovenského rocku, kapely klávesisty Mariána Vargy a souboru Collegium Musicum, nezažil velký sál pražské Lucerny třicet let. Středa 19. května 2010 tento letitý dluh napravila.
Koncert Collegia Musica zcela zaplnil Velký sál pražské Lucerny. Vděční diváci, kteří obsadili hlediště i přilehlé schodiště, už během skladeb odměňovali bouřlivým potleskem sóla jednotlivých hudebníků včetně Mariána Vargy...

...Charismatická osobnost slovenského rocku, hudební mág, tajemný klávesový hrdina, Paganini organu. Takovými tituly obdařují znalci hudby a dokonce i kritici Mariána Vargu...

...Když se řekne Marián Varga, většině z vás se jistě vybaví léta sedmdesátá, experimenty a artrocková fůze klasické hudby s bigbeatem, která je provoněná dlouhými a strhujícími improvizacemi. Tento fenomenální hráč na klávesové nástroje (zejm. hammond) byl zakládajícím členem nadčasových Collegium musicum, dále spolupracoval s P. Hammelem a dalšími osobnostmi slovenské scény. V současné době všemožně hostuje a věnuje se velmi úspěšně sólovému vystupování...

...Marián Varga je legenda. Ne kvůli množství vydaných alb (dvacet dvě včetně desek se skupinami Prúdy a Collegium Musicum, s Pavlem Hammelem aj.) nebo hudby, kterou napsal pro dvacet tři televizních a divadelních inscenací i osm celovečerních a deset krátkých filmů. Jeho koncerty doslova elektrizují publikum a Marian hraje svěže, nově, ale přitom nezapomíná na svoje nejslavnější melodie...

Fotogalerie: