≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Renata Ardaševová

Renata Ardaševová (klavír)

Renata Ardaševová.jpg

Renata Ardaševová, rodným příjmením Lichnovská má na svém kontě řadu CD, rozhlasových a televizních nahrávek, spolupracuje aktivně s předními domácími i zahraničními umělci, účastní se prestižních projektů, jakými jsou na př. festival Concentus Moraviae nebo České sny. Kritika oceňuje především její vnitřní náboj a emotivní ztvárnění hudebního obrazu jakož i zvukové kvality a smysl pro formu a výstavbu interpretovaných skladeb.

Po absolutoriu konzervatoře v Ostravě u prof. Marty Toaderové a prof. Milana Báchorka v oboru skladba pokračovala ve studiu na Jamu v Brně ve třídě prof.Marty Toaderové a prof. Inessy Janíčkové.Cenné zkušenosti sbírala rovněž v mnoha mezinárodních mistrovských interpretačních kurzech pod vedením světových pedagogů ( prof. Rudolf Kehrer, prof. Vera Gornostaeva, prof. Lev Naumov). Ve stejné době začala s intenzivní koncertní činností jak sólové, tak komorní, prezentovala vlastní skladby a improvizace a v letech 1984 - 1994 získala řadu ocenění v národních i mezinárodních soutěžích.

Po úspěšných studiích se Renata Ardaševová stala vyhledávanou sólistkou i komorní hráčkou, kterou slyšela světová pódia v Německu, Rakousku, Velké Británii, Švýcarsku, Turecku, Lucembursku, Holandsku, Polsku, Lotyšsku a dalších zemích. Jedinečné je i její klavírní spojení s neméně úspěšným manželem Igorem Ardaševem, se kterým pod uměleck ým názvem duo Ardašev zahájila společnou koncertní činnost - hru na čtyři ruce a na dva klavíry. Podnětem se stala nabídka firmy Supraphon k nahrávce kompletního čtyřručního díla A.Dvořáka. Kromě jeho Slovanských tanců, Legend a cyklu Ze Šumavy natočil i pro firmu Supraphon originální čtyřruční verzi cyklu Má vlast Bedřicha Smetany. Rovněž realizovala řadu rozhlasových i CD nahrávek s významnými domácími sólisty, zejména s houslistkou Ivanou Tomáškovou.

Z významných koncertních aktivit z poslední doby jmenujme zejména čtyřruční recitál pro Spolek přátel pražského jara, koncert pro 2 klavíry a orchestr F.Mendelssohna-Bartholdyho v Rudolfinu za doprovodu Pražské komorní filharmonie pod vedením Caspara Zehndera, koncertní turné s houslistkou Ivanou Tomáškovou, čtyřruční recitály ve španělské Valencii, turné s orchestrem National des Pays de la Loire ve Franci,mezinárodní hudební festival v makedonském Ochrydu, recitál ve Wiesbadenu (Německo), v rámci festivalu České sny 2007 čtyřruční vystoupení na řeckém ostrově Paxos, Gers (Francie), Sibiu (Rumunsko), Kaunas (Litva), Modra, Galanta (Slovensko) a na dalších domácích i zahraničních pódiích.

Kromě své bohaté koncertní činnosti se věnuje i výuce na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Ceny z mezinárodních soutěží:

  • 1984 - 1.cena v mezinárodní soutěži Virtuosi di musica di pianoforte, cena pro nejúspěšnějšího československého účastníka, cena pro absolutního vítěze 
  • 1984 - 1.cena v soutěži B.Smetany v Hradci Králové v mladší kategorii
  • 1986 - 1.cena v soutěži B.Smetany v Hradci Králové ve starší kategorii
  • 1987 - 1.cena ve skladatelské soutěži Generace
  • 1989 - 1.cena v soutěži F.Chopina v Mariánských Lázních
  • 1992 - The Gordon Trust Prize na The International Scottish Piano Competition v Glasgově.
  • V roce 1994 získala cenu Nadace Českého hudebního fondu

Fotogalerie


Videoukázky:

Renata Ardaševová - klavír, Filharmonie Brno, dir. Petr Altrichter


Leoš Janáček - Po zarostlém chodníčku (výběr)