≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Richard Samek

Richard Samek (tenor)

Richard Samek foto aktuální.jpg

Richard Samek se narodil v Třebíči. Je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, obor operní zpěv ve třídě prof.  Anny Barové. Po zakončení studia soukromě studoval u Natalie Romanové.

Je laureátem řady mezinárodních soutěží, např. Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a pěvecké soutěže M. S. Trnavského.

V roce 2006 debutoval na jevišti Národního divadla v Brně v roli Fausta v opeře Mefistofeles A. Boita. V následujících letech zde vystupoval v rolích -  Pierr Bezuchov ( S. Prokofjev, Vojna a mír), Ismael ( G. Verdi, Nabucco), Barinkay (J. Strauss, Cikánský baron), Alfréd (J. Strauss, Netopýr,) a Princ  (Rusalka, A. Dvořák).

V současné době je členem operního souboru Národního divadla Praha a vystupuje v rolích Rudolfa (G. Puccini, La bohéme)  Ismaela (G. Verdi, Nabucco), Cassia (G. Verdi, Otello), Prince (A. Dvořák, Rusalka),

Belmonte (W. A. Mozart, Únos ze serailu) a Tamína (W. A. Mozart, Kouzelná flétna). V roce 2013 zde vystoupí v roli Ladislava Podhájského (B. Smetana, Dvě vdovy).

Od r. 2007 do roku 2012 byl ve stálém angažmá v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde zpívá Vévodu (G. Verdi, Rigoletto), Jeníka (B.Smetana, Prodaná nevěsta), Tamína (W. A. Mozart, Kouzelná flétna), Nemorina (G. Donizetti, Nápoj lásky) a Vítka (B. Smetana, Tajemství). V roce 2013 je angažován pro roli Fausta (Ch. Gounod, Faust a Markétka).

V roce 2011  a 2012 hostoval v roli Štévy (L. Janáček, Její Pastorkyňa) ve francouzské produkci v divadle v Rennes, Limoges a Reims.

Od roku 2010 je stálým hostem Staatsoperette Dresden. Ztvárnil zde role Barinkaye (J. Strauss, Cikansky baron) a Grafa z Luxemburgu (F. Lehár, Der Graf von Luxemburg). V roce 2013 se zde představí v roli Vévody z Urbina (J. Strauss ml., Noc v Benátkách).

Richard Samek spolupracuje s významnými komorními a symfonickými orchestry – Bratislavská filharmonie, Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Jihočeská komorní filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Komorní orchestr Musici Boemi, Moravské klavírní trio.

Vystupuje pod taktovkou dirigentů - J. Bělohlávek, T. Brauner, E. Dovico, F. Drs, P. Ch. Feigel, P. Feranec, H. M. Förster, Ch. Garbosnik, R. Hein, J. Hrůša, R. Jindra, J. Klecker, J. Kyzlink, A. Markovič, Z. Müller, T. Netopil, O. Olos, I. Pařík, J. Petrdlík, L. Svárovský, P. Šnajdr, D. Švec, J. Štrunc, J. Štych, E. Theis, R. Válek, K. Zehnder.

Účinkuje v inscenacích rěžisérů - R. Alföldi D. Balatka, Z. Brabec, J. Burian, P. Constant, O. Havelka, J. Heřman, M. Huba, B. Hončarivová, J. Kališová, J. Korčák, O. Kříž, V. Málek, V. Morávek, A. Nekovar, J. Novák, M. Oldag, M. Otava, R. Schaller, L. Štros, J. Štych ml., Z. Troška, V. Věžník.

Pravidelně spolupracuje s mnoha významnými mezinárodními hudebními festivaly – Dvořákova Praha, Festival Špilberg, Hudební festival Znojmo, Janáčkovy Hukvaldy, Moravský podzim, Pražské jaro, Pražský podzim, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Třebíčský operní festival a další.

 

Videoukázky: