≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Zdeněk Král

 

Video z udílení czech music awards

Romantický klavír Zdeňka Krále

Jak už sám název napovídá, jde o paralelu k Romantickému klavíru Jiřího Maláska, resp. o nový koncertní program příjemných romantických skladeb a improvizací. Na programu jsou skladby klasických a romantických hudebních skladatelů a také skladby a improvizace, dnes již uznávaného hudebního skladatele a klavíristy Zdeňka Krále, který dosud vydal na 40 autorských CD a 5 knižních zpěvníků pro děti. Napsal přes 40 hudeb k divadelním představením a filmům a odehrál sólově nebo se svými hudebními tělesy přes 700 koncertů doma i v zahraničí.

Jeho skladby mají v repertoáru např. Boni Pueri a Lucie Bílá, Minach, Indigo Quartet, Lada Fedorová, a další. Jeho písně zpívá herec Pavel Liška a Tomáš Matonoha. Jeho scénická hudba je součástí mnoha divadelních představení v divadlech v Praze, v Brně, ve Vídni, v Ostravě a v dalších městech.

Zdeněk Král se narodil v roce 1971 a je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění. Jeho koncerty jsou nezapomenutelným a také originálním zážitkem, protože např. improvizace zazní na konkrétním koncertě pouze jednou a již se nikdy nebudou ve stejné podobě opakovat. Pozitivní energie, virtuozita, romantická a příjemná atmosféra - to jsou hlavní atributy Zdeňkových koncertů.

 

Zdeněk Král - foto plakát.pngZdeněk Král, skladatel a klavírista, se narodil 22. února 1971 v České Lípě (někdy chybně uváděn Nový Bor, kde žil). Vystudoval Konzervatoř Teplice v Čechách, obor kontrabas (1986-91), krátce studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze obor klavír (1991-92). V letech 1993-98 studoval Hudební fakultu JAMU v Brně, obor kompozice u prof. L. Faltuse (písemná práce Nové tvůrčí přístupy k hudbě v subjekt-objektovém postmoderním světě a absolventská skladba Baron na stromě pro velký orchestr) a následně Teorii hudební tvorby (2000-03).
Králův hudební záběr sahá od písní ve stylu folk&country, hudby jazzové, rockové, fussion, scénické, elektroakustické, čistě písňové až po hudbu vážnou. Nebrání se také mezižánrovým přesahům (např. od roku 1997 spolupracuje s bangladéšským zpěvákem Mohsinem Mortabou). Mimo to vystupuje jako klavírní improvizátor. Jeho improvizace se pohybují na hranici jazzu, rocku i romantizující klasiky. Klavír studoval u doc. D. Velebové a improvizaci u doc. A. Linky. V letech 1997 a 1998 se zúčastnil kompozičních kurzů v Českém Krumlově (mj. pod vedením Sofie Gubajduliny a Luise de Pabla) a v Trstěnicích. Je zakládajícím členem sdružení skladatelů Bezmocná hrstka (1993).
V roce 1997 získal 1. cenu skladatelské soutěže Generace, v roce 1999 cenu třetí. V roce 1998 získal tzv. Trstěnickou cenu za kompozici Shamanyka pro bicí nástroje. V roce 1998 byla jeho skladba Bariéry prezentována na přehlídce Tribuna mladých skladatelů v Paříži.
Skladby Zdeňka Krále byly provedeny kromě České republiky také ve Francii, Kanadě, Holandsku, Turecku, Rakousku, Portugalsku, Austrálii a Estonsku.
Vystupuje s vlastní akustickou jazz-rockovou skupinou KK Band a též v seskupení Minach, které hraje šansony a divadelní písně. Koncertně vystupoval po celé ČR (např. festival na Pražském hradě Struny podzimu), dále též v Belgii, Německu, Rusku, Rakousku a Turecku.

 

Projekty: 

Odkaz na rozhovor se Zdeňkem Králem: ZDE

Videoukázky:

Klaus Badelt/Jarrod Radnich - improvizace Piráti z Karibiku


Z. Král - koncertní improvizace Reduta Brno