≡ Menu

Plakát novoroční turné 2019 malá.jpgNovoroční turné 2019

Nenechte si ujít slavnostní novoroční koncert s přípitkem starosty při poslechu světoznámých árií v podání operních sólistů.  

 

MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO 
a operní sólisté

Jiří Jahoda - housle, Jana Ryšánková - klavír, Miroslav Zicha - violoncello
OPERNÍ SÓLISTÉ: Iveta Jiříková - soprán, Vlado Chmelo - baryton

To nejlepší z opery

Letos budou hosty renomovaného Moravského klavírního tria (Jana Ryšánková – klavír, Jiří Jahoda - housle, Miroslav Zicha – violoncello), vyhlášeného brněnského ansámblu v čele s houslistou Jiřím Jahodou a vlastním koncertním cyklem Muzikobraní, sopranistka Iveta Jiříková, která debutuje v Národním divadle v Praze v náročné roli Libuše považované za vrchol dramatického sopránového oboru a věhlasný brněnský barytonista Vladimír Chmelo, držitel Thálie, který účinkoval v operních domech po celém světě včetně proslulé newyorské Metropolitní opery, milánské Scaly či argentinského Teatro Colon. Umělecké profily obou zpěváků naleznete vespod této stránky pod seznamem koncertů.
Na přivítanou zazní Šampaňská árie z Mozartova Giovanniho a následovat budou operní skvosty Bizetova Carmen, Verdiho Trubadúr, Donizettiho Don Pasqual a největší pozornost bude věnována českým velikánům a operám Libuše Bedřicha Smetany, Jakobínovi a Rusalce Antonína Dvořáka.

KONCERTY NOVOROČNÍHO TURNÉ:

1. 1. 2019 v 17 h
Brno, Besední dům, Komenského nám. 8

3. 1. 2019 v 19 h
Svitavy, Ottendorferův dům

4. 1. 2019  v 19 h
Rájec-Jestřebí, Sokolovna,Fügnerova 281

7. 1. 2019 v 18 h
Odry, Velký sál Dělnického domu, Dělnická 23

8. 1. 2019 v 19.30 h
Kuřim, sál ZUŠ, Zahradní ulice 1529

9. 1. 2019 v 18:30 h 
Letovice, Kulturní dům, Nová 1

10. 1. 2019 v 19 h
Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům, Luční 764

13. 1. 2019 v 18 h
Třebíč, divadlo Pasáž, Masarykovo náměstí 1323

14. 1. 2019 v 19 h
Velké Meziříčí, Jupiter club, Nám. 17

15. 1. 2019 v 19 h
Vyškov, Besední dům, Jana Šoupala 4


Vstupenky na výše uvedené koncerty zakoupíte v místních předprodejích či 45minut před začátkem koncertu.
V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat na:

MgA. et MgA. Pavla Jahodová (manager)
GSM: +420 605 219 470
e-mail: pavla.jahodova@globart.cz

INFORMACE K MORAVSKÉMU KLAVÍRNÍMU TRIU: WWW.MORAVSKEKLAVIRNITRIO.CZ

INFORMACE O SÓLISTECH:

FB_IMG_1510227968932.jpgIveta Jiříková absolvovala pardubickou konzervatoř (Svatava Šubrtová) a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě (Magdalena Blahušiaková). V roce 1999 debutovala na scéně Slovenského národního divadla v Bratislavě v roli Marky v Suchoňově opeře Krútňava. O rok později se s úspěchem zúčastnila dvou mezinárodních pěveckých soutěží: v Trnavě (1. místo) a v Karlových Varech (2. místo). K jejím prvním zahraničním zkušenostem patří hostování v Stadttheater Giessen v roli Didony v Purcellově opeře Dido a Aeneas (2001). V letech 2001–2009 byla sólistkou opery Národního divadla v Praze, kde nastudovala Mozartovu Hraběnku (Figarova svatba), Donnu Elvíru (Don Giovanni) a Paminu (Kouzelná fl étna), dále Micaelu (Bizet: Carmen), Verdiho Alici Ford (Falstaff ),  Adelaidu v Glassově opeře Kráska a zvíře, Smetanovu Blaženku (Tajemství) a Mařenku (Prodaná nevěsta), Janáčkovu Mílu (Osud) a Karolku (Její pastorkyňa), Lenia (Martinů: Řecké pašije) ad. S Národním divadlem se zúčastnila zájezdu do Salcburku (Prodaná nevěsta), Japonska (Figarova svatba), do Teatro Real v Madridu (Osud) a do Las Palmas de Gran Canaria (Rusalka). Od roku 2002 hostuje ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (Micaela, Liů v Turandot, Mařenka, Vendulka ve Smetanově Hubičce), vystoupila ve Státní opeře Praha (Cizí kněžna v Rusalce), v Liberci (Čajkovského Jolanta a Pucciniho Mimi v Bohémě), a ve Státním divadle v Košicích (Bohéma). V Theater Bielefeld se představila jako Agnes (Čajkovskij: Panna orleánská) a na festivalu ve Wexfordu jako Foersterova Eva (2004) a Cizí kněžna v Rusalce (2007). V Janáčkově opeře NdB  dosud nastudovala role Rusalky a Cizí kněžny (Rusalka),  Matky (Osud), Senty (Bludný Holanďan),Toscy, Giocondy a Turandot. Jako princezna Turandot pravidelně  vystupuje také ve Státní opeře  Praha, Slovenském národním divadle Bratislava a v Plzni. V sezóně 2018-2019 nastudovala s velkým úspěchem Lady Macbeth (Macbeth) ve Slovinské národní opeře v Lublani a na podzim titulní roli Smetanovy Libuše v Národním divadle v Praze,kterou ke 100 výročí Československa přenášela přímým přenosem Česká televize. V Brně se po té představila jako Janáčkova Šárka.

vch_civil7.jpgSlovenský barytonista, absolvent JAMU v Brně, laureát mezinárodních pěveckých soutěží F. Tagliaviniho a A.Dvořáka, držitel ceny Thalie Vlado Chmelo, je vyhledávaným interpretem italskeho, francouzskeho a ruského operniho repertoáru. Je jedním z mála českých a slovenských pěvců, kteří zpívali v neworské Metropolitní opeře (Madama Butterfly, Rusalka, Jolanta, Z mrtveho domu), milánské Scale (Z mrtvého domu), nebo v Teatro Colon v Buenos Aires (Ford). Pravidelně se objevuje na evropských scénách (Hamburg, Berlín, Palermo, Janov, Bonn, Essen, Wroclav, Graz, Innsbruck, Vídeň). Několikrát se představil také japonskému publiku společně s pražským, brněnským a bratislavským národním divadlem, se kterými úzce spolupracuje dodnes. K jeho reprezentativním rolím patři zejména verdiovske postavy Macbeth, Rigoletto, Germont, Posa, Jago, Luna, Ford, ale i Scarpia, Toreador, Hrabě ve Figarově svatbě nebo Hamlet, Wolfram, Oněgin, jež jsou důkazem jeho interpretační mnohostrannosti. V koncertní a oratorní oblasti má za sebou četná vystoupení, z nichž nejdůlezitejší byl přednes partu Krista ve stejnojmenném oratoriu F.Liszta ve Vatikánu za účasti papeže Jana Pavla II., nebo písňový recitál v Brucknerhausu v rakouském Linzi. Spolupracoval s významnými dirigenty, režiséry, zpěváky a pianisty (Boulez, Chereau, Pountney, Rattle, Szoltes, Armigliato, Nezet-Seguin, Rutenberg, Kyzlink, Fleming, Netrebko, Domingo, Shicoff, Zajick, Beczala) a mnoho dalších.