≡ Menu
Úvodní strana » Umělci » Musici Boemi

Musici Boemi (umělecký vedoucí Pavel Wallinger) 

Portrét.jpg

Komorní orchestr Musici Boemi vznikl v roce 2002 v Brně s cílem kvalitně interpretovat hudbu všech slohových období od baroka až po současné žijící autory. Je složen z předních hráčů významných českých hudebních těles.

Soubor spolupracoval s umělci zvučných jmen (Pavel Šporcl, Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Gabriela Demeterová, Ivan Ženatý, Jiří Stivín, Alfréd Strejček, Josef Somr, Richard Novák, Richard Samek, Stanislav Macura, Eva Maria Riedl, …) a pravidelně se věnuje účinkování na koncertech a festivalech doma i v zahraničí (Mendt Meets Mozart, Svatováclavský festival, Brněnský varhanní festival, Setkávání nové hudby, Setkání žánrů aj.).

Repertoár souboru má stěžejní zaměření v  baroku (A Vivaldi, J. S. Bach, G. F. Händel), české komorní tvorbě (A. Dvořák, J. Suk, L. Janáček, B. Martinů) a nevyhýbá se ani dílům českých  soudobých skladatelů (P. Novák-Zemek, J. Šťastný-Graham, P. Pokorný, P.  Sýkora) či cross-over projektům (Classic Meets Jazz). V minulosti spolupracoval též s rakouským skladatelem, aranžérem a producentem Johnnym Bertlem na MM festivalu v St. Pöltenu (2006) a exkluzivně též na přehlídce proslulé britské značky Agent Provocateur na zámku Neuwaldegg ve Vídni (2009).

Komorní orchestr Musici Boemi je oceňován odbornou kritikou zejména pro precizní souhru,  entuziasmus mladého ansámblu a stylovou vyváženost v celé šíři svého repertoáru. Uměleckým vedoucím souboru je koncertní mistr Filharmonie Brno Pavel Wallinger.


wallinger.jpg

Pavel Wallinger vystudoval Konzervatoř Brno u Jana Stanovského a Janáčkovu Akademii múzických umění v Brně pod vedením emeritního člena Janáčkova kvarteta Adolfa Sýkory.

Během studia získal významná ocenění, mezi nimi například 1. cenu v soutěži „Beethovenův Hradec“ (1985), zúčastnil se kurzů v Německu (Bayreuth) a Rakousku (Semmering) a působil v mládežnickém orchestru Gustava Mahlera pod vedením Claudia Abbada.

V roce 1986 založil Wallingerovo kvarteto, které se brzy proslavilo svými soutěžními úspěchy („O cenu Beethovenova Hradce“ (1987) – 1. cena, „Pražské jaro“(1988) – čestné uznání, „International String Quartet Competition v Evianu“ (1990) - 3. místo a cena Prix Espace) a s velkým ohlasem koncertuje na stovkách koncertů v Evropě, Americe a Africe.

Jako sólista se Pavel Wallinger představil s významnými českými hudebními tělesy (Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, komorní orchestr Musici Boemi)..

V roce 1992 se stal koncertním mistrem Státní filharmonie Brno (nyní Filharmonie Brno), s níž účinkoval v největších světových metropolích, natáčel pro různé rozhlasové a televizní společnosti a velká hudební vydavatelství (Supraphon, Sony BMG) a spolupracoval s proslulými dirigenty (Sir Charles Mackkeras, Christoph Campestrini, Aldo Ceccato, Gaspar Richter, Enoch zu Guttenberg, Jiří Bělohlávek, Vladimír Válek, Petr Altrichter, Tomáš Hanus a další).

V současnosti se věnuje intenzivní komorní a sólové hře v ansámblech doma a v zahraničí (hostující koncertní mistr v komorním orchestru Camerata Bern) a od roku 2006 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.
 

PROJEKTY KOMORNÍHO ORCHESTRU MUSICI BOEMI:

{"ln":"1","id":"110","link":"projekty/aktualni-projekty/komorni-orchestr-musici-boemi-a-ctvero-rocnich-dob","name":"Komorní orchestr Musici Boemi a Čtvero ročních dob","target":"","content":"Musici Boemi & Čtvero ročních dob","type":"object"}


Hudební ukázky:

 

Videoukázky se sólisty Jiřím Stivínem a Štěpánem Švestkou (Rakousko 2014):

J. S. Bach: Badinerie 

 

J. S. Bach: Polonéza a Badinerie

 

J. Williams: Schindlerův seznam

 

FOTOgalerie (foto Davod Lichtag)