≡ Menu

INFORMACE K NOVÉ SEZÓNĚ 2015-2016 NAJDETE ZDE

MKS Letovice ve spolupráci s uměleckou agenturou GLOBART s.r.o. uvádí

Kruh přátel hudby Letovice

Koncertní sezóna 2014-2015

 

Středa 22. 10. 2014 v 18:30 h, sál MKS Letovice

František Kop Quartet

František Kop - saxofon, Petr Malásek - klavír, Pavel Bady Zbořil - bicí, Martin Lehký - kontrabas

František Kop Quartet vznikl na počátku roku 1995 k příležitosti účinkování na festivalu Pražské jaro. Ve výběru repertoáru je kladen důraz na vlastní tvorbu, která směřuje k větší prokomponovanosti jednotlivých skladeb. Stylové rozpětí původních kompozic je poměrně široké, protože se inspiruje rozličnými hudebními vlivy (blues, funk, latin, free). Soubor se ale také nevyhýbá interpretaci jazzových standardů a skladeb velikánů moderního jazzu.

František Kop (1959) studoval hru na saxofon a jazzovou improvizaci na Konzervatoři J. Ježka (prof. K. Velebný). V roce 1981 založil spolu s Z. Zdeňkem, J. Honzákem a M. Šulcem Zelený kvartet, z kterého v roce 1983 vznikl soubor Naima, který byl třikrát za sebou vyhodnocen nejlepším jazzovým seskupením roku (1987-89). V roce 1983 se stal rovněž členem kvarteta Emila Viklického, s jehož skupinou nahrával a koncertoval s trumpetistou J. Newmanem a trombonistou L. Blackbournem. V letech 1993-5 vyučoval jazzovou improvizaci a interpretaci na Konzervatoři J. Ježka a navázal spolupráci s doprovodnou skupinou Hany Hegerové a skupinou Binder - Konrád Blues Band. Se souborem František Kop Quartet vystoupil s úspěchem na koncertě festivalu Pražské Jaro 1996 a začal pracovat ve výboru České jazzové společnosti, která napomáhá rozvoji jazzové hudby v zemi (vzdělávání,informace, soutěže, atd). Do roku 2000 působil jako prezident České jazzové společnosti, hrál se svým kvartetem, pro který vytváří většinu repertoáru, účinkoval v mezinárodním EBU Big Bandu v Kanadě, zúčastnil se mnoha studiových projektů: Sexydancers, J.A.R., spolupráce s F. Wesleyem při nahrávání CD Monkey Business aj. V roce 2000 nahrál s František Kop Quartet CD Twinkle, absolvoval turné do Jordánska a koncertoval v Německu.

Český pianista a skladatel Petr Malásek završil vzdělání akademickým titulem na pražské AMU v oboru klavír a skladba. Jako pianista a kapelník spolupracuje od roku 1990 se šansoniérkou Hanou Hegerovou, dlouhodobá klavírní spolupráce jej pojí rovněž s Lucií Bílou a Martou Kubišovou a v minulosti též s Jaroslavem Svěceným. Těžištěm Maláskovy umělecké činnosti je skladba. Komponuje především scénickou hudbu pro film, divadlo a televizi. V roce 2003 byl nominován na filmovou cenu Český lev v kategorii Nejlepší hudba.

Kromě spolupráce s nezávislou choreografkou Monikou Rebcovou (mj. představení "Zahrada" pro Londýnský taneční festival) vytvořil hudbu k "art-magicalu" Kráska a zvíře (choreografie - Petr Zuska, režie - Vlastimil Harapes), dětský balet ,Čertoviny" (choreografie - Dana Morávková, režie - Zdeněk Troška) a baletní muzikál "Edith, vrabčák z předměstí" (choreografie a režie - Libor Vaculík) pro divadlo J.K.Tyla v Plzni.

V posledním desetiletí velmi úzce spolupracuje se souborem baletu Národního divadla v Praze - v týmu s režisérem Josefem Bednárikem a choreografem Liborem Vaculíkem se podílel na vytvoření hudební složky k baletům Čajkovskij, Coppélia, Isadora Duncan a zkomponoval původní hudbu k taneční komedii Někdo to rád... (choreografie - Libor Vaculík, režie - Vlastimil Harapes).

V letošním roce se podílel jako skladatel na mezinárodním projektu ,Rodinné příběhy" ve spolupráci s Českou televizí a zkomponoval hudbu k úspěšné filmové pohádce režiséra Zdeňka Trošky "Z pekla štěstí II".

Pavel "BADY" Zbořil (1964) ukončil v roce 1985 plzeňskou konzervatoř v oboru bicí nástroje. Ještě v době studií hraje na XV. Mezinárodním Jazzovém Festivalu v Praze a také na festivalu ve Švédsku Jazz & Blues. Po té odchází do Prahy, kde začíná hrát na pražské klubové scéně a zároveň nastupuje do Big Bandu Radia Praha (1988). Působil v těchto hudebních seskupeních: Michal Gera Quartet,Vojtěch Eckert trio and Sandy Lomax, Emil Viklický, Karel Růžička David Doružka JAZZ PRESS, JAZZ FACE Miriam Bayle, Piotr Baron, Christian Rover a Jaromir Honzák, Benny Bailey, George Mraz, Benny Golson, Najponk a účinkoval na četných hudebních festivalech - Jazz Middelheim Antverpy (Petr Kořínek Quartet), International Festival Montreal

(David Doružka Trio), Bratislavské jazzové dny, Jazzkevat Finsko (Karel Růžička Qurtet), Jazzovy Festival Přerov (Benny Golson). Z diskografie jmenujme Veleband, tribute 60th anniversary of Karel Velebný" (Arta records)

Veleband ,Hic Sun Leones" (Arta records), Luboš Andršt ,IMPRINTS" (Arta records), Emil Viklický Trio ,SUBWAY"(Gema), Jazz Face ,RESOLUTIONS" (Arta records), Christian Rover Trio, NEW YORK IMPRESSIONS" (Gema), Jaromír Honzák, GETTING THERE TOGETHER" (pylyjazz), SPRING ROLLS QUARTET- Karel Růžička jr., G.Jonas, R.Balzar (Cube), Roman Pokorný Trio ,BLUE POINT (Arta records)

Emil Viklický presents Benny Golbin a další. 

Martin Lehký (1973) - absolvoval studium hry na kontrabas na Státní konzervatoři v Praze a na baskytaru na Konzervatoři J. Ježka, je členem Radio Big Bandu F. Slováčka, spolupracuje s předními osobnostmi jazzové scény (M.Svoboda, J. Stivín, atd.), doprovázel řadu zahr. hudebníků (J.Moody, V.Mendoza, T.Lakatos). V současné době je členem kvartetu F. Kopa a tria Sax Time B. Šmardy.

Cena: 190 Kč

 

Středa 26. 11. 2014 v 18:30 h, sál MKS Letovice

Ukrajinský pianista Kostiantyn Tyshko

Tyshko foto malIČKÁ.jpgKostiantyn Tyshko se narodil v roce 1991 v Kyjevě, kde započal v pěti letech studium hudby, jež dále rozvíjel na Specializované střední hudební škole Mykoly Vitalijoviče Lysenka. Ve studiu klavírní hry pokračoval na Čajkovského hudební akademii, opět v rodném městě a poté na JAMU ve třídě Jana Jiraského. Kostiantyn získal mimo jiné v roce 2002 první místo na V. mezinárodní soutěži Vladimira Horowitze v Kyjevě a o rok později „Bronzového louskáčka“ na IV. mezinárodní televizní soutěži pro mladé hudebníky v Moskvě, dále ceny v soutěžích Grand Prix v Litvě, Karla Czerného v Praze aj. Jako sólista vystoupil s orchestry na Ukrajině, dále v Litvě, Mexiku, Německu a České republice, zúčastnil se mnoha festivalů a kurzů a působí též jako pedagog.

Cena: 120 Kč

 

 


Středa 7. 1. 2015 v 18:30 h, sál MKS Letovice

Novoroční koncert s přípitkem starosty

Moravské klavírní trio a operní hosté

www.moravskeklavirnitrio.cz

Jana Ryšánková – klavír, Jiří Jahoda – housle, Miroslav Zicha – violoncello,sólistka tokijské opery Miki Isochi, další operní host v jednání

TRIO_V_PLAMENECH.jpg

Moravské klavírní trio, ve spolupráci s renomovanými hosty - operními sólisty, představí svátečně laděný program, zaměřený také na slavné árie a dueta z oper a operet světového repertoáru. Koncert jistě potěší všechny generace diváků, kteří se chtějí první dny v novém roce se sklenkou v ruce pobavit při vtipných hereckých výstupech pěveckých hostů a poslechnout si řadu krásných melodií. Moravské klavírní trio se objevuje na naší koncertní scéně od roku 1997, kdy vzniklo z iniciativy členů Státní filharmonie Hned v následujícím roce se soubor úspěšně prezentoval na soutěži v italském Vercelli. V roce 1999 usedl k violoncellovému pultu Miroslav Zicha, pedagog brněnské konzervatoře a odborný asistent katedry strunných nástrojů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Za dobu své již čtrnáctileté existence ansámbl absolvoval stovky koncertů v ČR i v zahraničí a je pravidelným hostem nejrůznějších hudebních festivalů (České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, Festival Janáček a Luhačovice, Mahler Jihlava, Trenčianská Hudobná Jar, Dny české kultury v Burgosu). Kromě stěžejních skladeb triového repertoáru se soubor věnuje i interpretaci současné tvorby žijících autorů, společným projektům s jinými instrumentalisty a nahrál několik nahrávek pro Český rozhlas. Nepřehlédnutelnou činností souboru je též spolupráce tria s operními sólisty všech hlasových kategorií, pro něž vznikla z pera violoncellisty nápaditá aranžmá téměř kompletního koncertně prováděného světového operního a operetního repertoáru. Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s živým ohlasem široké hudební veřejnosti.

Více informací: www.moravskeklavirnitrio.cz

Cena: 150 Kč

 


Středa 4. 2. 2015 v 18:30 h, sál MKS Letovice

Janáčkovo kvarteto

Janáčkovo kvarteto.jpg

Janáčkovo kvarteto vzniklo na brněnské konzervatoři v roce 1947 z řad studentů. Pro vynikající interpretaci jeho díla získalo po několika letech právo nést jméno Leoše Janáčka. Od roku 1955 ve složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka začalo koncertovat v zahraničí a postupně se stávalo proslulým ve všech světadílech. Jeho koncerty byly kritikou hodnoceny v superlativech, bylo hostem na významných festivalech a natočilo řadu gramofonových snímků pro přední gramofonové společnosti. 

Padesát let činnosti si vynutilo postupné změny v obsazení. Nezměněno však zůstává pracovní krédo souboru, jež usiluje o dosažení expresívního projevu na pozadí komorní kázně. Navazuje organicky na nejlepší tradice české a moravské hudebnosti a je častým hostem na zahraničních pódiích.

Cena: 120 Kč

 


Středa 4. 3. 2015 v 18:30 h, sál MKS Letovice

Dámské dechové trio Trifoglio

Jana Černohouzová – klarinet, Denisa Propilková – fagot, Jana Kopicová - hoboj

trifoglio.jpg

Půvabný dámský soubor Trifoglio neboli "Trojlístek" z Prahy nabídne pestrý repertoár od klasiky až po originální úpravy moderní a populární hudby. Členky tria jsou vítězkami národních i mezinárodních soutěží. Nejsou však pouze sólovými a komorními hráčkami. Každá z nich příležitostně hostuje v některém z českých nebo zahraničních orchestrů (orchestrální akademie v Pražské komorní filharmonii, Orchestr mladých Evropské unie (EUYO), Moravská filharmonie, Berg). Repertoár tria obsahuje jak klasické kusy (W. A. Mozart, L. van Beethoven), hudbu 20. století (E. Schulhoff, H. Tomasi), tak skladby českých skladatelů (F. X. Dušek, F. V. Kramář, B. Martinů, K. Slavický) a různé transkripce s mezižánrovým přesahem.

Cena: 120 Kč

 


Středa 8. 4. 2015 v 18:30 h, sál MKS Letovice

Cikánský houslový virtuóz Ivan Herák s cimbálovou kapelou

www.dabelskyvirtuoz.cz

Plakát maličká.png

Ivan Herák patří k nejvyhledávanějším českým cikánským houslovým virtuózům. Studoval na Konzervatoři v Topolčanech u ruského profesora Oleg ter Martirosova. Jako žádaný primáš několika cikánských kapel se plně věnuje koncertní činnosti na českých i zahraničních pódiích a vyhlášených festivalech po celé Evropě (Menuhinův festival - Gstaad Švýcarsko, Martinu Festtage - Basilej Švýcarsko, České doteky hudby, Concentus Moraviae, Sinti Roma, Celoslovenský festival romských primášů). Na svém kontě má řadu nahrávek a spolupracuje s uznávanými kulturními osobnostmi, jakými jsou Jaroslav Svěcený, Zuzana Lapčíková, Yvetta Blanarovičová, Iva Bittová, Ida Kelarová, Lubomír Brabec a další. Jako sólista vystupuje též s Talichových komorních orchestrem, pro něhož vytvořil řadu transkripcí.

Dojemná houslová sóla v kontrastu s divokými rytmy a strhujícími sóly či schopnost plynule mixovat různé hudební proudy jsou trumfy, s nimiž tento technicky zdatný hráč fascinuje nadšené posluchače. V průběhu koncertu zazní za doprovodu cikánské cimbálové kapely virtuózní skladby i teskné balady pro sólové housle převážně z maďarské, rumunské, slovenské cikánské lidové tvorby s prvky klasicko-romantické hudby.

Cena: 150 Kč

 

Středa 13. 5. 2015 v 18:30 h, sál MKS Letovice

Kytarové trio Nété

Ďusi Burmeč, Petra Galasová, Vlastimil Flajšingr

Trio Nété malá.jpg

Trio Nété bylo založeno v roce 2003. Jeho členové se poprvé sešli v souboru „Moravia Guitar Consort“ zaměřujícím se na interpretaci renesanční a barokní hudby. Jako trio nyní ovšem hrají především hudbu soudobou. Mistrovské třídy u Alvara Pierriho a Pabla Márqueze byly důležitým povzbuzením v počátcích umělecké činnosti. V roce 2005 bylo na základě nahrávky vybráno k účasti v závěrečných kolech mezinárodní soutěže komorní hudby v Osace v Japonsku (5th Osaka International Chamber Music Competition & Festa) a v roce 2006 získalo 1. cenu v mezinárodní kytarové soutěži v italské Gorizii (III. Concorso Europeo di Chitarra Classica „Citta di Gorizia“). Trio s příznivými ohlasy koncertuje na mezinárodní scéně kytarové i komorní hudby (Rassegna internazionale di chitarra classica Citta di Gorizia, Kytarový festival Mikulov, Momentum Musicum Bratislava, Gitarre Wien – Konzerte Internazionale, Dny soudobé hudby – Praha, Liechtensteiner Gitarrentage LIGITA, Janáčkovy Hukvaldy a další).

Trio Nété bylo také již poctěno několika věnováními, přičemž Fauxbourdon Miloše Štědroně a Re- Iva Bláhy jsou s největší pravděpodobností vůbec prvními skladbami předních českých skladatelů – nekytaristů pro kytarové trio.

Cena: 120 Kč

 

Změna programu vyhrazena.

 

INFORMACE K NOVÉ SEZÓNĚ 2015-2016 NAJDETE ZDE

 

Ceny předplatného:

děti v doprovodu rodičů a studenti uměleckých škol ZDARMA

přenosná abonentka pro 1 osobu 690,- Kč 

přenosná abonentka pro 2 osoby 1180,- Kč

 

Výhody předplatného:

1) Výběr nejlepších míst v sále a jejich rezervace na všechny koncerty

2) Úspora 280 Kč při koupi abonentky pro 1 osobu

3) Úspora 760 Kč při koupi abonentky pro 2 osoby

4) Zasílání pozvánek a informací k předplatnému e-mailem 
(platí pouze při uvedení e-mailové adresy do přihlášky)

Předprodej vstupenek a abonentek:

MKS Letovice, Nová 71/1, tel. 516 474 422 

nebo před jednotlivými koncerty

 

Dramaturgie a marketing:

umělecká agentura GLOBART s.r.o., MgA. Jiří Jahoda, tel. 548531618, mobil: 603840013, e-mail: info@globart.czwww.globart.cz

 

Nad rámec programu krátce vystoupí před některými koncerty talentovaní žáci ZUŠ Letovice.
Těmito produkcemi v souvislosti s koncerty špičkových umělců podporujeme unikátní vzdělávací systém našeho hudebního školství.